Nima uchun rieltor kerak
“Nima uchun rieltor kerak?” — degan savolni koʻchmas mulkni oldi-sotdi jarayoniga duch kelmagan va tajribaga ega boʻlmagan insonlar tomonidan berilishi mumkin.
Bugungi maqolada siz rieltor kimligi, uning vazifalari va ahmiyati haqida bilib olasiz va kvartira sotib olayotganda rieltor kerakmi degan dolzarb savolga javob topasiz.
Odatda, uy sotib olish yoki sotish inson uchun kamdan-kam uchraydigan hodisa va eng qimmat savdo deb aytsa ham boʻladi — kvartira yoki hovlisi bor xonadonni bir marta sotib olgan insonlar u yerda koʻp yillar davomida, bir necha avlodi yashab kelishi mumkin. Shu sababli, uy-joyning holatida xató qilmaslik, ortiqcha pul toʻlamaslik va firibgarlar yoki insofsiz sotuvchilarning tuzogʻiga tushmaslik uchun maksimal darajada barcha sa’y-harakatlarni amalga oshirish zarur boʻladi.
Koʻchmas mulkni sotib olish va sotish oson ish boʻlmay, uzoq vaqt talab etadigan jarayondir. Uy sotib olishga qaror qilgan insonlar kamdan-kam hollarda bitimning har bir bosqida oʻziga hos qiyinchiliklari borligi haqida tasavvurga ega emaslar. Koʻchmas mulk xaridorlari yoki sotuvchilari bitimni oddiy ish sifatida qabul qilib, davlat organlari bilan oʻzaro aloqada amalga oshirishni va toʻgʻri obyektni tanlash zaruratini nazarda tutishmaydi.
Ammo jarayonning boshlanishidayoq: koʻchmas mulkni izlash, baholash va taqqoslash, obyektlarni koʻzdan kechirish, huquqiy masalalar — koʻchmas mulk oldi-sotdisi oson ish emasligi darhol ayon boʻladi.
Zamonaviy dunyoda rieltorning roli
Rieltor kim va uning ishi nimadan iborat?
Rieltor — bu koʻchmas mulkni sotib olish, sotish va ijaraga berishda vositachi boʻlgan yuridik yoki jismoniy shaxs, ya’ni koʻchmas mulk bilan bogʻliq bitimlarni kuzatuvchi mutaxassis.
Bugungi kunda koʻchmas mulk boʻyicha mutaxassisning roli katta, chunki hayotning zamonaviy ritmi tez va toʻgʻri qaror qabul qilishni taqazo etadi. Oʻzingizning talabingiz boʻyicha koʻchmas mulkni izlash va tanlashni ishonib topshirganizdan soʻng, siz oʻzingizning faoliyatingiz bilan xotirjam shugʻullanishingiz mumkin. Sizning oʻrningizga mutaxassis ishlaydi. U koʻchmas mulk roʻyxatini tuzadi, obyektlarni koʻrish haqida kelishib oladi, koʻchmas mulk hujjatlarini tekshiradi, sizga maslahat beradi, shartnoma tuzadi va xavf-xatarsiz bitim tuzishda yordamlashadi.
Koʻchmas mulkni topishda yordam
Nima uchun kvartirani ijaraga olayotganda rieltor kerak? Mutaxassis tezlik bilan sizning xohishingizga mos keladigan obyektni topishda yordam beradi va koʻchmas mulkni ijaraga bermoqchi boʻlgan uy egasi uchun mijozlarni topa oladi.
Xoʻsh, nima uchun kvartirani ijaraga olayotganda rieltor kerak? Agar siz ijaraga olmoqchi boʻlsangiz yoki ijaraga bermoqchi boʻlsangiz, rieltor quyidagilarni amalga oshirishi mumkin:
Kvartirani sotishda rieltor kerakmi? Rieltorga nafaqat xaridorlar, balki uy-joy sotuvchilari ham murojaat qilishlari mumkin.
Albatta, agar siz bu sohada katta tajriba va bilimga ega boʻlsangiz, bitim bosqichlarini mustaqil ravishda oʻzingiz amalga oshirishingiz mumkin. Biroq, qaysi bosqichda xavflar kutishini oldindan bila olmaqsiz. Vaqt va asablarni yoʻqotmaslik uchun rieltorga murojaat qiling. Sababi, bozorda koʻchmas mulkni sotib olish, sotish va ijaraga berish boʻyicha son-sanoqsiz takliflar mavjudligi, bitimni yuridik qoʻllab-quvvatlash masalalari, insofsiz sotuvchilar, noadekvat narxlar bilan bogʻliq koʻplab savollar — barchasi sizni kutishi mumkin.
Ekspert fikri va maslahati
Bitim jarayonida rieltor koʻchmas mulkni obyektiv baholaydi — bu muhim jihatdir. Kvartirani ijaraga olishda rieltor nima uchun kerak, degan savolga javob shundaki, mutaxassis tomonidan toʻgʻri oʻtkazilgan tahlil sizning uy-joyingizni ortiqcha pul va vaqtni sarflamasdan, foyda bilan ijaraga berish imkonini beradi. Mutaxassis joriy narxlarni bilganligi sababli, u qaysi narx juda past va qaysi biri asossiz yuqori ekanligini aniqlab berishi mumkin.
Rieltor nimani bilishi kerak? Rieltor bozor holati haqida ma’lumot beradi — soʻnggi ma’lumotlarni tahlili. Mijozlar katta bazasini hisobga olgan holda, rieltor sizga tumanlar boʻyicha qancha turar-joy obyektlari sotilishi, ularning narxlari va xaridorlar talablarini aytib beradi. Yakuniy narx mijoz uchun maqbul boʻlishi uchun sotuvchi bilan birgalikda obyektning ijobiy va salbiy tomonlari tahlil qilinadi.
Bitimlarning rasmiylashtirilishi va yuridik koʻmak
Koʻpincha xaridorlar yoki sotuvchilar insofsiz kontragentlar tomonidan odamlarning soddaligidan foydalanib, shartnomani bekor qilish uchun asos boʻlishi mumkin boʻlgan juda shubhali shartlar mavjud boʻlgan shartnomaga imzo qoʻyib yuborishlari mumkin.
Nima uchun rieltor kerak? Koʻchmas mulkni oldi-sotdisi sohasida faoliyat yuritayotib, rieltorlar bitimning barcha yuridik jihatlari bilan tanishdirlar. Har bir koʻchmas mulk agentligida siz aldanmasligingiz uchun barcha hujjatlar toʻplamini yaxshilab oʻrganib chiqadigan yuristlar mavjud.
Agar siz huquqiy masalalarda beparvo boʻlsangiz, eng yaxshi holatda omonatingizni yoʻqotishingiz, eng yomon holatda pulsiz yoki hatto kvartirasiz qolishingiz ham mumkin,.
Nima uchun rieltor kerak: rieltor bilan ishlashning afzalliklari
Koʻchmas mulkingizni sotmoqchisiz yoki uy-joy sotib olmoqchisiz, lekin nimadan boshlashni bilmayapsiz, chunki siz bu qiyin masala bilan birinchi marta shugʻullanyapsiz? Rieltorga murojaat qiling. U sizga kvartirani sotib olish yoki sotishning barcha nozik jihatlarini tushuntirib beradi. Rieltor sizning hoxishingizdan kelib chiqib, barcha xususiyatlari mos keladigan uy-joyni tanlab beradi: qulay narx, kvadrat metrlar, yaxshi joylashuv, qavat va boshqalar. Va yana bir asosiy nuqta — toza yuridik tarixga ega boʻlgan kvartirani tanlash. Buning uchun rieltor orqali izlash yaxshidir — tajribali mutaxassis shubhali obyektni aniqlab, qanday hujjatlarni tekshirish kerakligini biladi va xaridorning talablariga javob beradigan boshqa variantni tezda topishi mumkin.
Kvartira sotib olayotganda rieltor kerakmi? Javob: albatta kerak.
Kvartirani sotishda rieltor kerakmi: vaqt va kuchni tejash
Kvartirangizni sotishni rejalashtiryapsizmi, lekin buni amalga oshirish uchun vaqtingiz yoʻqmi? Vaqtingizni va asabingizni tejang, bu ishni rieltorga ishonib topshiring. Siz koʻp yillar davomida uy sotishingiz yoki mijoz qidirishingiz mumkin. Rieltorlar, aksincha, har tomonlama harakat qilishadi — avval ular sizning sotuv taklifingizni reklama orqali ilgari suradilar, soʻngra potentsial mijozlarni jalb qilishadi, shundan soʻng ular barcha tomonlar uchun mos boʻlgan vaqtda obyektni koʻrishlarini tashkil qilishni boshlaydilar. Keyingi qadamlar zarur hujjatlarni yigʻish va bitim tuzishdir.
Ayni jarayon paytida esa, siz oʻzingizning kundalik ishlaringiz bilan mashugʻul boʻlasiz. Mutaxassislar barcha kerakli tegishli hujjatlarni tayyorlaydilar va shartnoma tuzish jarayonini soddalashtiradilar.
Xavflarni minimallashtirish
Tajribali rieltor sizga sotiladigan kvartirani qanday qilib yuqoriroq narxda sotish uchun uni yaxshilashni aytib beradi, potentsial xaridorlarni qidirishda esa juda kam vaqt sarflanadi, sotuvchi uchun barcha ishlar qonuniy va xavf-xatarsiz boʻlishi, toʻlov va bitim tuzish majburiy jarayoni kuzatib boriladi. Kvartira sotib olayotganda rieltor kerakmi degan savol oʻz-oʻzidan yoʻqoladi.
Koʻchmas mulkni sotish jarayonida savollar chiqsa, maslahat uchun rieltoringizga murojaat qilishingiz mumkin. Rieltor quyidagilarda yordam beradi:
Eksklyuziv takliflar mavjudligi
Hozirgi vaqtda koʻp takliflar umumiy foydalanish uchun koʻchmas mulk ma’lumotlar bazalarida joylashgan va har kim ularni koʻrishi mumkin.
Biroq, shunga qaramay, rieltorlar ikkilamchi bozor uchun eksklyuziv variantlar yoki vaqti-vaqti bilan sotuvga qoʻyiladigan quruvchi tashkilotlarning yangi binolari takliflari mavjud boʻlishi mumkin.
Lekin, asosan, barcha takliflar mashhur koʻchmas mulk portallarida e’lon qilinadi.
Rieltorning asosiy koʻnikmalari va sifatlari
Rieltorning asosiy maqsadi — ikki kontragent oʻrtasidagi vositachi rolidir. Har ikkala tomon uchun oʻzaro manfaatli shartlarda bitim tuzish.
Rieltor sizga foydali bitim tuzishda va katta xarajatlarning oldini olishda yordam beradi, masalan, notarial xizmatlar uchun haq toʻlashda.
Mutaxassis quyidagi xizmatlarni taklif qiladi:
Yuqoridagi vazifalar xarid qilayotgan va sotayotganlar ya’ni kontragentlar uchun tezkor va manfaatli bitimni amalga oshirishga qaratilgan.
Bundan tashqari, rieltor yuridik jihatlarni bilishi zarur, masalan, bitim  paytida oʻzining mijozlarini shartnomaning notoʻgʻri tuzilgan bandlari haqida xabardor qilishi.
Koʻchmas mulk bozorini bilish
Ba’zida kvartirangizni joriy narxda sotish yoki ijaraga berish toʻgʻrisida e’lon joylashtirish orqali siz kerakli natijaga — kvartirangizga qiziqish va talabga erisha olmaysiz. Sababi, oʻz xavfsizligini ta’minlash nuqtai nazaridan, xaridorlar koʻpincha yordam soʻrab koʻchmas mulk agentliklariga murojaat qilishadi — xaridorlar har doim ham tekshirilmagan sotuvchilarga ishonmaydilar. Bunday hollarda sizga koʻchmas mulk boʻyicha mutaxassis — koʻchmas mulkingizni toʻgʻri reklama qilish va mijozlarini e’tiborini jalb qilishda yordam beradigan rieltor kerak. Deyarli har bir rieltorning shaxsiy mijozlar bazasi mavjud. Mijozlarini xabardor qilish orqali u sizning taklifingizga qiziqqanlarni topishi mumkin.
Muloqot koʻnikmalari
Rieltorlar oʻzlarining yaxshi tashkil etilgan reklama kanallariga ega: koʻchmas mulk portallari, ijtomoiy tarmoqlar, bosma nashrlar va ommaviy axborot vositalarida reklama berish. Muzokaralar olib borish qobiliyati, potentsial xaridorga koʻchmas mulk haqidagi ma’lumotlarni qiziqarli tarzda taqdim etish koʻnikmalri.
Mutaxassis bilan hamkorligingiz imkon qadar tez va samarali boʻladi,  bitim esa manfaatli amalga oshadi. Mutaxassis har bir mijozga sizning koʻchmas mulkingiz haqida toʻliq ma’lumot bilan ulashadi — aniq va toʻgʻri xabar beradi, obyektga qiziqish uygʻotish darajasini oshiradi.
Professionallik va ishonchlilik
Mijozning talablariga javob beradigan uy-joy topish rieltor tomonidan amalga oshiriladigan bir bosqichdir. Aksariyat xaridorlar rieltor faqat koʻchmas mulk variantlarini tanlash bilan shugʻullanadi deb ishonishadi. Rieltor barcha majburiy me’yorlar va rasmiyatchiliklarga rioya qilgan holda koʻchmas mulkni oldi-sotdi bitimida xaridorning asosiy yordamchisi hisoblanadi.
Ishonchli rieltorni qanday tanlash kerak
Koʻchmas mulk boʻyicha mas’uliyatli va ishonchli mutaxassis muvaffaqiyatli bitimning kalitidir.
Rieltor tanlashda bir nechta prinsiplari koʻrib chiqaylik:
Sertifikat va tajribani tekshirish
Rieltorlik tashkiloti toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi orqali yoki smartfon yordamida rieltorlik sertifikatidagi QR kodni skanerlash orqali olish mumkin.
Tashkilotning tajribasi bajarilgan operatsiyalar soni bilan aniqlanishi mumkin.
Tavsiyalar va mijozlar sharhlari
Rieltorlarni quyidagi yoʻllar bilan topish mumkin:
Turli xil koʻchmas rieltorlik tashkilotlarini tanlashda ularning obroʻsiga e’tibor berishingiz lozim. Uchrashgan mahal, koʻproq savollar bering, qanday kafolatlar berilishi haqida qiziqing. Soha boʻyicha maxsus saytlar ham sizga rieltor tanlashda yordam beradi. Bu yerda siz mijozlarning sharhlarini oʻqishingiz mumkin.
Shaxsiy uchrashuv va suhbat
Siz rieltor bilan qoʻngʻroqlashib, uchrashuv haqida kelishib oldingiz. Avvalo, koʻchmas mulk boʻyicha mutaxassis sizga oʻz sertifikatini taqdim etishi kerak.
Rieltorlik xizmatlari boʻyicha shartnoma tuzayotganda, barcha bandlarni oʻqib chiqing. Agar rieltor tomonlarning huquq va majburiyatlari koʻrsatilishi lozim boʻlgan shartnomani tuzishni taklif etmasa va boshqa mutaxassislarga nisbatan oz komissiya summasini soʻrasa — ehtiyotkor boʻlishdan darak beradi. Bu yomon rieltor belgisidir.
Yaxshi mutaxassis muzokaralarni mijoz bilan birgalikda olib borishi, qaysi obyektlar shubhali ekanligini aytishi kerak, masalan, narxi juda pastligini, bundan tashqari kerakli hujjatlarni toʻplashi, yuridik yordam koʻrsatishi va shartnoma tuzishi kerak.

Зачем нужен риелтор? — таким вопросом задаются люди, которые не имеют опыта и не сталкивались с процессом купли-продажи недвижимости.
Сегодняшняя статья расскажет вам, кто такой риелтор, о его функциях, роли и ответит на актуальный вопрос нужен ли риелтор при покупке квартиры.
Как правило, покупка или продажа жилья является событием редким и можно сказать, самым дорогим для человека — купив однажды квартиру или дом с участком, люди остаются жить там многие года, от поколения из поколения. Значит требуется приложить максимум усилий, чтобы не ошибиться с состоянием жилья, не переплатить, не попасться на ловушку мошенников или недобросовестных продавцов.
Приобретение и продажа недвижимости — дело не легкое, к тому же еще и занимающее длительное время.  Приняв решение купить жилье, люди редко имеют представление, что каждый этап заключения сделки имеет свои трудности. Покупатели или продавцы недвижимости рассматривают сделку как не сложное действие, не предусматривая надобность взаимодействия с госорганами и верного выборе объекта.
Но, когда начинается сам процесс: поиск недвижимости, оценка и сопоставление, просмотры объектов и юридические вопросы, сразу становится ясно — купля-продажа недвижимости не из ряда легких дел.
Роль риелтора в современном мире
Кто такой риелтор и в чем заключается его работа?
Риелтор — юридическое или физическое лицо, исполняющее функцию посредника в вопросах купли, продажи и аренды недвижимости, то есть, специалист, который сопровождает сделки с недвижимостью.
Сегодня роль специалиста по недвижимости велика, так как современный ритм жизни требует быстрых и верных решений. Доверив поиск и отбор недвижимости по вашему запросу, вы спокойно занимаетесь своими делами. За вас работает специалист. Он составляет список недвижимости, договаривается о просмотре объектов, проверяет документацию по недвижимому имуществу, консультирует вас, составляет и помогает заключить сделку без рисков.
Помощь в поиске недвижимости
Зачем нужен риелтор при аренде квартиры? Специалист в короткие сроки поможет найти подходящий объект по вашему желанию, а для владельца, желающего сдать в аренду недвижимость, сможет подыскать клиентов.
Так зачем нужен риелтор при аренде квартиры? Если хотите арендовать или сдать, риелтор сможет:
• сэкономить время;
• снизить стоимость;
• подобрать подходящий вариант по выгодной цене;
• объективно оценить;
• найти лучшего покупателя;
• держать всё под контролем.
Нужен ли риелтор при продаже квартиры? Риелтору могут обратиться не только покупатели, но и продавцы жилья.
Конечно, вы сами можете самостоятельно пройти этапы сделки при условии, если вы имеете немалый опыт и нужные для этого дела знаниями. Однако, вы не можете предположить на каком этапе могут подстерегать риски. Чтобы не тратить время и нервы, обратитесь к риелтору. Потому что, несчетное количество предложений по купле-продаже и аренде недвижимости на рынке, большое количество вопросов по части юридического сопровождения сделки, нечестных продавцов, неадекватных цен — все эти моменты могут ждать вас.
Экспертное мнение и советы
При сделке риелтор делает объективную оценку недвижимости — это важный аспект. А ответ на вопрос зачем нужен риелтор при аренде квартиры — правильно сделанный анализ специалистом дает возможность сдать в аренду жилье выгодно, без лишней потери денег и времени. Так как специалист знает актуальные цены, он может дать понять, какая цена слишком низкая, а какая — необоснованно завышенная.
Что нужно знать риелтору? Риелтор предоставляет информацию о состоянии рынка — анализ последних данных. Принимая во внимание большую базу клиентов, риелтор подскажет, какое количество жилой недвижимости выставлено на продажу по районам, их цены, запросы от покупателей. Вместе с продавцом анализируется плюсы и минусы объекта, чтобы окончательная цена была приемлема клиенту.
Оформление сделок и юридическая поддержка
Покупатели или продавцы часто подписывают договор, где в пунктах недобросовестными контрагентами, пользующимися наивностью людей, указываются чрезвычайно сомнительные условия, которые могут стать основой для признания договора недействительным.
Зачем нужен риелтор? Риелторы, работая в области купли-продажи недвижимости, знакомы со все юридическими моменты сделки. В каждом агентстве недвижимости есть юристы, которые досконально изучат весь пакет документов, чтобы вы не были обманутыми.
Проявив неосмотрительность в юридических вопросах, вы можете потерять залог, в лучшем случае, либо оказаться без денег или даже без квартиры, в худшем.
Зачем нужен риелтор: преимущества сотрудничества с риелтором
Вы хотите купить или продать свою недвижимость, но не знаете как, потому что вы впервые сталкиваетесь с этим нелегким делом? Обратитесь к риелтору. Он поможет разобраться во всех тонкостях купли или продажи квартиры. Он подберет для вас жилье, которая подходит по всем характеристикам, исходя из ваших предпочтений: выгодная цена, квадратные метры, хорошее местоположению, этаж и т.д. И еще один главный момент — выбрать квартиру с чистой юридической историей. А для этого лучше всего искать с риелтором — опытный специалист может вычислить подозрительный объект, знает какие документы необходимо проверить, быстро найти другой вариант, соответствующий требованиям покупателя.
Нужен ли риелтор при покупке квартиры? Ответ: безусловно нужен.
Нужен ли риелтор при продаже квартиры: экономия времени и усилий
Планируете продать квартиру, но у вас не хватает времени на это? Сэкономьте свое время и нервы, доверьте это риелтору. Вы можете продавать жилье или искать клиента годами. Риелторы же действуют всесторонне — сначала приступают к продвижению вашего предложения по продаже, потом идет набор потенциальных клиентов, после этого начинают организовывать просмотры в подходящее для всех сторон время. Дальнейшие шаги — это сбор необходимых документов и заключение сделки.
Между тем вы занимаетесь своими обычными делами. Специалисты занимаются подготовкой всех необходимых сопутствующих документов и упростят процесс заключения договора.
Минимизация рисков
Опытный риелтор расскажет, как улучшить квартиру для продажи подороже, поиск потенциальных покупателей займет минимальное время, обязательный процесс сопровождения оплаты и заключения сделки, чтобы все было законно и без рисков для продавца. Вопрос нужен ли риелтор при покупке квартиры отпадает.
Если возникнут вопросы в процессе продажи недвижимости, можно обратиться к своему риелтору за консультацией.
Риелтор поможет при:
• оценке жилья или нежилой площади с целью определения ее реальной цены;
• подготовке договора купли-продажи, проведении сделки;
• осмотре потенциальных объектов — будет присутствовать на каждом из них.
• обнаружении дефектов или невидимых недостатков жилья;
• сборе данных по определенной недвижимости, проверит на предмет проблемных моментов.
Доступ к эксклюзивным предложениям
В настоящее время, большинство предложений располагаются в базах недвижимости для общего доступа и каждый желающий может посмотреть их.
Однако, несмотря на это, у риелторов могут быть эксклюзивные варианты вторичного рынка или новостройки от застройщиков, которые периодически выставляются на продажу.
Но, в основном все предложения публикуются на популярных порталах недвижимости
Ключевые навыки и качества риелтора
Главная цель риелтора — это роль медиатора между двумя контрагентами. Заключение сделки на взаимовыгодных условиях для обеих сторон.
Риелтор поможет в заключении выгодной сделки, предотвратит большой расход денег, например, при оплате услуг нотариуса.
Специалист предлагают следующие услуги:
• поиск и отбор объектов недвижимости;
• юридическая проверка документов;
• подготовка, оформление договоров;
• консультация и сопровождение сделки.
Вышеуказанные задачи направлены для осуществления быстрого и выгодного заключения сделки для приобретающего и продающего — контрагентов.
Кроме этого, риелтор должен знать юридические тонкости, например, при сделке осведомить своих клиентов о неверно составленных пунктах договора.
Знание рынка недвижимости
Иногда размещая объявление о продаже или аренде своей квартиры, по актуальной стоимости, вы можете не получить желаемого результата — спроса на вашу квартиру. Причина в том, что часто покупатели с точки зрения своей безопасности обращаются за помощью в агентства недвижимости — покупатели не всегда доверяют не проверенным продавцам.
В таких случаях вам нужен специалист по недвижимости — риелтор, который поможет как надо прорекламировать вашу недвижимость, привлечь внимание своих клиентов. Так как, практически у каждого риелтора есть личная база клиентов — проинформировав их он может найти, интересующихся вашим предложением.
Навыки коммуникации
У риелторов есть свои налаженные каналы рекламы: реклама на порталах недвижимости, в социальных сетях, печатные издания и СМИ. Мастерство ведение переговоров, навык интересно преподнести информацию о недвижимости для потенциального покупателя.
Ваше сотрудничество со специалистом будет максимально быстрым и результативным, а сделка — выгодной. Специалист предоставит полную информацию о вашей недвижимости каждому клиенту — сделает правильный посыл, покажет объект в правильном свете.
Профессионализм и надежность
Поиск отвечающего требованиям клиента жилья — это всего лишь один из этапов, выполняемый риелтором. Большинство покупателей считают, что риелтор только подбирает варианты недвижимости. Риелтор является главным помощник покупателя при осуществлении сделки купли-продажи недвижимого имущества, соблюдающего все обязательные нормы и формальности.
Как выбрать надежного риелтора
Ответственный и надежный специалист по недвижимости — ключ успешной сделки.
Рассмотрим несколько принципов при выборе риелтора:
• агентства по недвижимости с хорошей репутацией — здесь, специалисты постоянно совершенствуются, взаимодействуют с юристами.
• при встрече проверить документы. Риелтор является как юридическим лицом, так и физическим. Если это организация, то должен быть прописан вид деятельности, как информационно-посреднические или консультационные услуги при купле-продажи, аренде, обмене, дарение недвижимости. Если это частный риелтор, в документе должны быть указаны информационные и консультационные услуги.
Проверка сертификата и опыта
Информацию о риелторской организации можно узнать через Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан или отсканировать с помощью смартфона QR-код на сертификате риелтора.
Опыт работы организации можно узнать по количеству совершенных сделок.
Рекомендации и отзывы клиентов
Риелторов можно найти:
• узнать у знакомых;
• поиск в социальных сетях;
• поиск по сайтам недвижимости и услуг.
Выбирая из множество риелторский организаций необходимо обратить внимание на репутацию и опыт. При встрече задавайте побольше вопросов, поинтересуйтесь, какие будут гарантии. В выборе риелтора также помогут профильные сайты. Здесь вы можете прочитать отзывы клиентов.
Личная встреча и интервью
Вы выбрали и созвонились о встрече с риелтором. Первым делом, специалист по недвижимости должен предоставить вам свой сертификат.
При заключении договора риелторских услуг прочтите все пункты. Если риелтор не предлагает заключать договор, где должны быть прописаны права и обязанности сторон, и просит комиссию в малой сумме по сравнению с другими специалистами — повод насторожится. Это признак плохого риелтора.
Хороший специалист должен проводить переговоры с участием клиента, подсказывать какие объекты подозрительны, например, слишком низкая цена, собирать необходимые документы, осуществлять юридическое сопровождение, составить договор.