Kvartirani xarid qilish jarayonidagi xavfsizlik shartlari
Kvartira sotib olish xaridordan puxta o‘ylangan reja va sabr-toqatni talab etadigan jiddiy qadam bo‘lib, bu jarayon davomida ko‘chmas mulkni baholash bo‘lajak mulk egasining muammolardan himoya qilish imkonini beradi.
Ushbu maqolada biz kvartirani xarid qilishdagi xavfsizlik qoidalari haqida gapirib beramiz.
Shunday ekan, keling, ko‘chmas mulkni baholashda nimalargae’tibor berishni qisqacha bilib olaylik:
• mulkning joylashuvi va uning aniq manzili;
• qurilish materiali — g‘isht, panel;
• qavatlar soni, lift mavjudligi;
• qavat, loyihalanish va ​​xonalar soni;
• maydon — umumiy, turar joy;
• texnik holati;
• agar u ikkilamchi ko‘chmas mulk bo‘lsa, uning yuridik sofligi va tarixini tekshirish;
• obyekt egasining mulkka egalik huquqi bo‘yicha hujjatlarini tekshirish.
Ikkilamchidan yoki yangi binodan uy-joy xarid qilish bilan bog‘liq ko‘chmas mulk bitimi — xaridorga xavflar olib keluvchi murakkab ish hisoblanadi. Uy-joy maydonining moliyaviy qiymati firibgarlar va insofsiz sotuvchilar tomonidan turli xil firibgarlik uchun zamin yaratadi.
Deyarli barcha ikkilamchidagi turar joy ko‘chmas mulklari yuridik tarixga ega bo‘lib, ko‘p hollarda ular uncha shaffof bo‘lmaydi. Shuning uchun xaridor o‘z hushyorligini yo‘qotmasligi kerak, ayniqsa, agar kvartira bundan oldin ko‘p sonli bitimlarga ega bo‘lgan bo‘lsa, uyning yangi egasi uchun jiddiy xavflar bo‘lishi mumkin — albatta kvartiraning yuridik sofligini tekshirish zarur. Bunday vaziyatlarda yurist bilan maslahatlashish yoki rieltorni yollash ko‘chmas mulk sotib olishdagi muammolarning oldini olishga yordam beradi.
Ishonchli agentni topish
Agar siz ko‘chmas mulk bilan bog‘liq bitimlar bo‘yicha tajribaga ega bo‘lsangiz, rieltorlik agentliklari xizmatlaridan foydalanmasdan kvartirani o‘zingiz mustaqil ravishda sotib olishingiz mumkin. Biroq, hech qanday ko‘nikma bo‘lmasa va tez fursatda xarid qilish kerak talab etilsa, o‘zingizni havfdan himoya qilish uchun kvartirani yuridik sofligini tekshirishda mutaxassislarning yordamiga muhtojsiz.
Ishonchli ko‘chmas mulk agentini tanlash — bu muvaffaqiyat bilan ko‘chmas mulkni baholanishini va bitimni tuzisilishini kafolati deb hisoblanadi. Siz do‘stlaringizdan bilib olishingiz yoki internet orqali yaxshi rieltorlar yoki ko‘chmas mulk agentliklarini qidirishingiz va ularning sharhlari bilan tanishib chiqishingiz mumkin.
Shuningdek, ishonchli agent sizga mos ko‘chmas mulkni tezda tanlashda, uni qulay shartlarda sotib olish bo‘yicha muzokaralar olib borish, huquqiy jihatlarni o‘rganish, barcha hujjatlarni tayyorlash va bitim tuzishda yordam beradi. Tajribali va ishonchli agent bilan siz ancha xotirjam bo‘lasiz va bitimlar jarayoni osonroq kechadi. O‘zingizni kuchingiz, asabingiz va vaqtingizni tejang — ishonchli rieltorni yollang.
Yuridik soflikni tekshirish
Shunday qilib, siz ko‘chmas mulkni tanladingiz, uni ko‘rish haqida kelishib oldingiz va kvartiraga kelib, uni yaxshilab tekshirib chiqdingiz — keyingi bosqichga ya’ni ko‘chmas mulkni yuridik sofligini tekshirishga o‘tamiz. Hujjatlarni tekshirishdan oldin, mulk egasi taqdim etilayotgan barcha hujjatlar asl nusxada ekanligiga ishonch hosil qiling.
Quyidagilarni tekshirib oling:
• ko‘chmas mulkka egalik huquqi va huquqni tasdiqlovchi hujjatlar;
• hujjatlardagi ma’lumotlar mulkdorning pasportidagi ma’lumotlarga mos kelishi shart. Agar kvartiraning egasi familiyasi, ismi va otasining ismini o‘zgartirgan bo‘lsa va huquqni tasdiqlovchi hujjatlarda qayd etilgan ma’lumotlardan farq qilsa, siz Davlat xizmatlari markazidan ma’lumotnomani olishingiz mumkin.
• hozirda ushbu maydonlar kimga tegishliligi, kvartira hibsga olinganmi yoki muammolari mavjudligi haqida Davlat xizmatlari markazidan ko‘chirma olishingiz mumkin.
• kommunal to‘lovlar bo‘yicha kvitansiyalar;
• ro‘yxatga olingan yashovchilar bo‘yicha ma’lumotnoma;
• turmush o‘rtog‘ining roziligi.
Ammo, agar sizda kvartirani yuridik sofligini tekshirishda tajribangiz yoki buning uchun yetarli vaqtingiz bo‘lmasa, yurist yoki ko‘chmas mulk agenti xizmatlariga murojaat qilishingiz muammoni hal qilishning eng yaxshi variantidir.
Texnik holatni tekshirish
Uy-joyni tanlashda, kvartirani qanday tekshirish kerakligi ro‘yxatidagi birinchi vazifa uy-joyning texnik holatidir.
Barcha devorlar, shiftlar, pol, santexnika uskunalari, muhandislik kommunikatsiyalar, mebellarni tekshiramiz (agar kvartira mebel bilan sotilayotgan bo‘lsa). Shuningdek, qayta loyihalash amalga oshirilishini qonuniy bo‘lganini tekshiring — kvartiraning texnik pasportidan ko‘rishingiz mumkin.
Ko‘chmas mulkni yuridik tekshirish: uchrashuvlar paytidagi xavfsizlik qoidalari
Kvartirani ko‘zdan kechirish vaqtida uy egasi bilan uchrashganda, eng yaxshi variant —  bu yoningizda tajribaga ega bo‘lgan inson yoki rieltor bo‘lishidir.
Agar uy-joyni ko‘rsatish paytida mulk egasi qatnashmasa, notarial tasdiqlangan ishonchnoma mavjudligini tekshirish zarur. Ushbu hujjatda manzil, mulk egasining pasport ma’lumotlari va kvartirani namoyish etayotgan shaxsning pasport ma’lumotlari bo‘lishi shart.
Mulk egasining narkologik yoki psixiatriya dispanserda ro‘yxatdan o‘tmaganligiga ishonch hosil qilish kerak. Hujjatlar to‘plami taqdim etilganda ma’lumotnoma mavjudligini tekshiring — agar u mavjud bo‘lmasa, ma’lumotnoma taqdim etilishini so‘rang. Qo‘shnilardan kvartira egasi haqida aniqlashtirib oling.
Kvartirada kim ro‘yxatdan o‘tganligini tekshiring — ko‘pincha oldi-sotdi vaqtida voyaga yetmaganlar yoki qamoqda jazo o‘tayotganlar noqonuniy ravishda ro‘yxatdan chiqarilib yuborilishlari mumkin.
Moliyaviy himoya
Ko‘chmas mulkni baholash va sotib olayotganda, titul sug‘urtalashni inobatga olgan hiolda o‘zingizni himoya qilishingiz kerak.
Titul sug‘urtasi — oldi-sotdi bitimi haqiqiy emas deb topilganda va uy-joy egaligi huquqidan mahrum bo‘lgan taqdirda pul mablag‘larining yo‘qotilishidan himoya qiladi. Bunday vaziyatda sug‘urta kompaniyasi shartnomaga muvofiq xaridorga unga tegishli bo‘lgan pul kompensatsiyasini to‘laydi. Pul kompensatsiyasi mulk qiymatiga teng yoki undan ko‘p bo‘lishi mumkin.
Ushbu sug‘urtani kvartirani xarid qilayotganda ham keyinroq ham olishingiz mumkin — sug‘urta hodisasi sodir bo‘lgunga qadar.
Siz shuni bilishingiz kerakki, titul sug‘urtasi bitimga e’tiroz bildirish bo‘yicha sudga murojaat qilishdan xaridorni himoya qilmaydi. Agar sud da’vogarlarning talablarini qanoatlantirsa, oldi-sotdi shartnomasi haqiqiy emas deb topilishi mumkin. Biroq, insoflilikni isbotlash orqali sug‘urtalangan xaridor sug‘urta kompaniyasidan zarar tovonini oladi.
Bitimn rasmiylashtirish paytida kvartiraning yuridik sofligini tekshirish
Siz barcha ko‘chmas mulk hujjatlarini, kvartira nuqsonlari va eskirish bo‘yicha tekshirishni amalga oshirdingiz va sizni barchasi qoniqtiyaptimi?
Bitim bosqichiga o‘tishdan oldin, yurist bilan maslahatlashish zarar qilmaydi.
Agar siz yangi bino sotib olayotgan bo‘lsangiz, quruvchi tashkilot yoki developer kompaniyasining  ta’sis hujjatlarini o‘rganishni unutmang:
• guvohnoma, qurilishga ruxsatnoma;
• qurilish loyihasi;
• mulkka egalik guvohnomasi yoki ijara shartnomasi;
• korxonaning moliyaviy holati.
Shuningdek, monitoring.mc.uz orqali yangi binoni o‘zingiz mustaqil ravishda tekshiring.
Keling, yangi binodan va ikkilamchi bozordan kvartira sotib olayotganda bitimning xususiyatlarini ko‘rib chiqamiz.
Yangi bino sotib olayotganda sotuvchi va xaridor o‘rtasida quyidagi shartnomalar tuzilishi mumkin:
• investitsiya shartnomasi;
• ulushli qurilish to‘g‘risidagi shartnoma;
• ipoteka shartnomasi;
• oldi-sotdi shartnomasi.
Qurilish bosqichida yangi binodan uy-joy sotib olayotganda, 2 bosqichni ajratib ko‘rsatish mumkin — mablag‘larni investitsiya qilish va uyning foydalanishga topshirilishini kutish va uy-joyga egalik huquqini ro‘yxatdan o‘tkazish.
Birinchi bosqich: qurilayotgan yangi uyda uy-joy sotib olish bo‘yicha investitsiya shartnomasini imzolash. Shartnoma tuzishda quyidagilar kerak:
• pasport / ID karta;
• pul mablag‘lari;
Mulkka egalik huquqini ro‘yxatdan o‘tkazishdan oldin siz kvartirani texnik pasportini olishingiz lozim. Notariusda ro‘yxatdan o‘tkazishingiz zarur.
Ro‘yxatdan o‘tish uchun taqdim etiladigan hujjatlar:
• pasport yoki ID karta
• nikoh to‘g‘risida guvohnoma;
• turmush o‘rtog‘ining pasporti va ID kartasi;
• ulush to‘langanligi to‘g‘risidagi guvohnoma;
• yashash maydonini qabul qilish va topshirish dalolatnomasi;
• texnik pasport;
• uyni foydalanishga topshirish to‘g‘risidagi hujjatlar.
Hujjatlar tekshirilib, egalik huquqini ro‘yxatdan o‘tkazgandan so‘ng, yangi binoning xaridoriga sotib olingan ko‘chmas mulkka egalik huquqini tasdiqlovchi reestrdan ko‘chirma beriladi.
Ikkilamchi bozordan uy-joy sotib olayotganda, oldi-sotdi shartnomasi tuziladi. Ba’zan, sotuvchi va xaridor o‘rtasida dastlabki shartnoma tuziladi - bu holda, xaridor keyinchalik pul mablag‘larini kiritishi mumkin. Ushbu shartnoma 30 kundan ortiq bo‘lmagan muddatga tuziladi — mulk egasi hujjatlarni to‘plash, kvartirada ro‘yxatdan o‘tgan odamlarni ro‘yxatdan chiqarish bo‘lsa, kvartiraning bo‘lajak egasi to‘lov masalasini hal qilish vaqtiga ega bo‘ladi.
Keyingi bosqich — xaridor va sotuvchining notariusda uchrashuvi va oldi-sotdi shartnomasini tuzishdir. Xaridor oldi-sotdi shartnomasi asosida kvartiraga egalik huquqini oladi.
Bu muhim! Hujjatlar haqiqiy emas deb topilishi mumkin bo‘lgan holatlarning oldini olish uchun, shartnoma yangi ma’lumotlarni kiritish uchun ishlatilishi mumkin bo‘lgan nuanslarni o‘tkazib yubormaslik uchun har bir bandni batafsil o‘rganishni talab qiladi.
Xulosa: kvartirani sotib olishdan oldin uni qanday tekshirish kerak
Shunday qilib, biz kvartirani sotib olishdan oldin uni qanday tekshirish kerakligi ko‘rib chiqdik — mulkning texnik holatidan to yuridik sofligigacha.
Sotib olingan kvartira bilan birga katta muammolarni ham birga sotib olishni oldini olishda, shoshilmasdan va diqqatlik bilan ko‘chmas mulkni baholashni, ko‘chmas mulk va sotuvchining barcha hujjatlarini tekshiring va solishtirib chiqing.
Tajribangiz yoki vaqtingiz yo‘q — ko‘chmas mulk agentligiga murojaat qiling. Xarajatlarga qaramay, malakali mutaxassisning xizmatlari sizning kuchingiz va vaqtingizni tejab beradi.
Agar sotuv ishonchnoma orqali amalga oshirilayotgan bo‘lsa — bu hujjatlarni sinchkovlik bilan o‘rganib chiqish uchun sababdir.

Условия безопасности при приобретении квартиры
Покупка квартиры — это серьезный шаг, требующий от покупателя холодной головы и терпения, а оценка недвижимости при этом процессе дает возможность обезопасить будущего собственника от проблем.
В данной статье мы расскажем о правилах безопасности при приобретении квартиры.
Итак, давайте коротко узнаем, что входит в оценку недвижимости:
Сделка с недвижимостью — вторичное жилье или новостройка, является сложным, подвергающим рискам покупателя делом. Финансовая ценность площади жилья даёт зеленый свет для разного рода аферам мошенников и нечестных продавцов.
Почти все квартиры вторички имеют юридическую историю, часто не совсем прозрачную. Так что покупателю нельзя терять бдительность, тем более, если квартира имеет большое количество сделок до этого, могут быть серьезные риски для нового хозяина дома — обязательная проверка чистоты квартиры. В таких ситуациях консультация с юристом или найм риелтора поможет вам предотвратить возникновения проблем при покупке недвижимости.
Поиск надежного агента
Можно приобрести квартиру самостоятельно, не обращаясь к услугам риелторских агентств, если вы имеете опыт сделок по недвижимости. Однако, когда нет навыков и требуется ускоренная процедура покупки, чтобы обезопасить себя необходима помощь специалистов для проверки квартиры на юридическую чистоту.
Выбор надежного агента по недвижимости — гарантия успешной оценки недвижимости и сделки. Можно узнать у знакомых или поискать по интернету хороших риелторов или агентства по недвижимости, ознакомившись с их отзывами.
Также надежный агент поможет оперативнее подобрать подходящую недвижимость, договориться о его приобретении на выгодных условиях, изучить юридические аспекты, помочь при оформлении всех документов, заключить сделку. Вы будете намного спокойнее с опытным и надежным агентом, а процесс сделки пройдет легче. Сэкономьте свои силы, нервы и время — наймите проверенного риелтор.
Проверка юридической чистоты
Итак вы выбрали недвижимость, договорившись о просмотре и придя в квартиру, тщательно проверили ее, переходим к следующему шагу — юридическая проверка недвижимости. Перед проверкой документов, убедитесь, что все предоставляемые документы собственника — оригиналы.
Проверьте следующее:
Но, если у вас нет опыта в проверке квартиры на юридическую чистоту или не хватает времени на это — обращение к услугам юриста или агента по недвижимости будет оптимальным вариантом решения данного вопроса.
Проверка технического состояния
При выборе жилья первой из задач в списке как проверить квартиру стоит техническое состояние жилья.
Проверяем все стены, потолки, полы, сантехническое оборудование, инженерные коммуникации, мебель (если квартира продается с мебелью). Также проверьте законность перепланировок — можно посмотреть по техпаспорту квартиры.
Юридическая проверка недвижимости: правила безопасности при встречах
При встрече с собственником для осмотра квартиры лучшим вариантом будет, чтобы с вами был человек, имеющий опыт, либо риелтор.
Если при показе жилья не присутствовал собственник, необходимо проверить наличие нотариальной доверенности. В нем должны быть указаны как адрес, паспортные данные хозяина жилья, так и паспортные данные человека, демонстрирующего квартиру.
Важно убедиться, что собственник не находится на учете в наркологическом и психоневрологическом диспансере. При предоставлении пакета документов проверьте наличие справки — если ее не оказалось, запросите представление справки. Расспросите у соседей о хозяине квартиры.
Проверьте, кто зарегистрирован в квартире — чаще всего неправомерно могут выписать несовершеннолетних или тех, кто на момент купли-продажи отбывает наказание в тюрьме.
Финансовая защита
При оценке недвижимости и её покупке необходимо обезопасить себя, для этого следует рассмотреть титульное страхование.
Страхование титула — защищает от потери денег, в случае признания недействительности сделки купли-продажи и утраты права собственности на жилье. В такой ситуации страховая компания выплачивает покупателю денежную компенсацию, причитающуюся ему в соответствии с договором. Денежная компенсация может быть равна либо больше стоимости недвижимости.
Оформить данное страхование можно как при приобретении квартиры, так и позже — до наступления страхового случая.
Необходимо знать, титульное страхование не оградит покупателя от обращения в суд каких-то лиц для оспаривания сделки. Договор купли-продажи может быть признан недействительным при удовлетворении судом требований истцов. Однако, доказав добросовестность, застрахованный покупатель получит возмещение ущерба от страховой компании.
Проверка чистоты квартиры во время оформления сделки
Вы проверили все документы по недвижимости, осмотрели квартиру на дефекты и износ и вас все устраивает?
До перехода к этапу оформления сделки не помешает проконсультироваться с юристом.
Обязательно изучите учредительные документы застройщика или девелопера, если приобретаете новостройку:
Также проверьте новостройку через monitoring.mc.uz самостоятельно.
Рассмотрим особенности сделки при покупке квартиры в новостройке и вторичном рынке.
При покупке новостройки продавец и покупатель могут заключить следующие договора:
Приобретая жилье в новостройке на стадии строительства можно выделить 2 этапа — инвестирование средств и ожидание готовности дома для сдачи в эксплуатацию и оформление права собственности на жилье.
Первый этап: подписание инвестиционного договора для приобретения жилья в новом строящемся доме. При заключении договора нужны:
Перед процедурой оформления права собственности надо получить техпаспорт на квартиру. Зарегистрировать у нотариуса.
Документы для подачи на регистрацию:
После проверки документов и регистрации права собственности покупателю новостройки будет выдана выписка из реестра с подтверждением собственности приобретенной недвижимости.
При покупке жилья вторичного рынка оформляется договор купли-продажи. Иногда заключается и предварительный договор по желанию между продавцом и покупателем — при этом покупатель может внести средства позже. Данный договор оформляется на срок не более 30 дней — собственник успеет собрать документы, выписать из квартиры зарегистрированных людей, а будущий хозяин квартиры решит вопрос с оплатой.
Далее встреча покупателя и продавца у нотариуса — заключение договора купли-продажи. Покупатель получает право собственности на квартиру на основании договора купли-продажи.
Важно! Чтобы избежать моментов, из-за которых документы могут признать недействительными, договор требует детального изучения каждого пункта, чтобы не пропустить нюансы, которые могут быть использованы для внесения новой информации.
Вывод: как проверить квартиру перед покупкой
Итак мы с вами рассмотрели и узнали, как проверить квартиру перед покупкой — от технического состояния до юридической чистоты жилья.
Для того чтобы вместе с приобретаемой квартирой не приобрести крупные проблемы, не спеша и внимательно сделайте оценку недвижимости, проверьте и сопоставьте все документы недвижимости и продавца тоже.
Нет опыта, времени — обратитесь в риелторское агентство. Несмотря на расходы, услуги квалифицированного специалиста сэкономят вам силы и время.
Если продажа происходит по доверенности — это повод изучить документы внимательнее.
Не помешает услуга юриста — он поможет в нестандартных ситуациях, соблюсти порядок оформления жилья, при проверке, сборе и подготовке необходимых документов.