Kvartirani ijaraga berish, passiv daromad olishning ajoyib manbai hisoblanadi. Biroq, uy-joylarini ma’lum bir muddatga begonalarga foydalanish uchun topshirishda, ko‘plab ijaraga beruvchilar insofsiz ijarachilar tufayli muammolarga duch kelishlari mumkin. Bundan tashqari, kvartirani ijaraga berish tajribasiga ega bo‘lmagan ijaraga beruvchilar doimiy asabiy taranglikda bo‘lishlari mumkin, vaholanki yaxshi ijarachilarni topish oson emas.
Ikki yoki undan ortiq kvartira egalari ijaraga berish qoidalariga rioya qilgan holda har oy hech qanday qiyinchiliksiz barqaror daromad olish imkoniyatiga egadirlar. Ammo ijaraga berilayotgan kvadrat metrlar egalari faqat kvartirani ijaraga berishdan tushadigan mablag‘larni hisoblash bilan band degan fikr ham noto‘g‘ri.
Ushbu maqolada biz qanday qilib kvartirani ijaraga berish va ushbu bitimni amalga oshirishda muammolarga duch kelmaslik bo‘yicha foydali maslahatlar haqida so‘zlab beramiz.
Nega kvartirani ijaraga olish kerak?
Hozirda, kvartirani ijaraga berish uzoq muddatli, qisqa muddatli yoki mavsumiy bo‘lgan barqaror daromad manbai hisoblanadi. Uzoq muddatli — bu yosh oilalar, boshqa shaharga kelgan mutaxassislar yoki ota-onasidan alohida yashashni rejalashtirgan yoshlar tomonidan uy-joy ijarasi, qisqa muddatli yoki mavsumiy — oliy o‘quv yurti talabalari yoki ishchilar tomonidan kvartirani ijaraga olish.
Ko‘chmas mulkni ijarasining asosiy afzalliklari
Uy-joyni ijaraga berishning asosiy afzalligi — bu kvartiraning egasi va ijarachining ma’lum bir muddatga shartnoma tuzishdagi moslashuvchanlikdir.
Ushbu bitim ijarachiga yashash joyini erkin o‘zgartirish imkoniyatini beradi. Yaqin kelajakda sharoitlari o‘zgarishi mumkin bo‘lgan talabalar, yosh oilalar yoki vaqtincha ishlayotgan mutaxassislar uchun bu ayniqsa muhimdir.
Kvartirani ijaraga berishni qisqa yoki uzoq muddatga amalga oshirish mumkin — bu tuzilgan shartnoma bo‘yicha ikkala tomonga ijara kafolatini beradi.
Bundan tashqari, kvartirani ijaraga olish ijarachiga tayyor yashash maydoni ko‘rinishidagi qulaylikni ta’minlaydi — ijarachi kvartirani ta’mirlash, jihozlash va texnik xizmat ko‘rsatish haqida qayg‘urishi shart emas, chunki bu kvartira egasi — ijaraga beruvchining zimmasidadir. Bu fakt kvartirani yaxshi holatda saqlash uchun vaqt va pulga ega bo‘lmagan ijarachilar uchun qulaydir — turar-joy maydonini ijaraga olish pulni tejash imkonini yaratadi.
Kvartirani ijaraga berishdagi tayyorgarlik
Shunday qilib, agar siz kvartirani ijaraga berishni rejalashtirayotgan bo‘lsangiz, quyidagilarni amalga oshiring:
• narxni aniqlashtirish — ko‘chmas mulk bozori tahlili;
• kvartirani tayyorlash — umumiy tozalash yoki kosmetik ta’mir;
• muhandislik kommunikatsiyalarini tekshirish;
• mebel to‘plami, maishiy texnikani sotib olish;
• zarur hujjatlarni tayyorlash: huquqni tasdiqlovchi hujjatlar, oldi-sotdi shartnomasi;
• ijara shartnomasini tuzish.
Yurist bilan maslahatlashishni unitmang.
Ijaraning bozor narxini baholash
Ko‘chmas mulk ijarasi bozorini tahlil qilib, narxni, ya’ni oylik to‘lovni aniqlashingiz mumkin.
Ixtisoslashgan ko‘chmas mulk saytlarida yoki базе uy-joy ijarasi ma’lumotlar bazasidan ijara bozorini o‘rganib chiqing. Bu yerda siz kvartirangizga o‘xshash obyektlarning kerakli parametrlari va narxlarini topishingiz mumkin.
Kvartirangizni quyidagilar bo‘yicha baholang:
• turar-joyning texnik holati;
• mavjud mebelga asosan;
• maishiy texnika;
• derazadan ko‘rinish;
• yaqin atrofdagi ijtimoiy infratuzilma.
Bozor tahlili va ushbu omillarni taqqoslash oylik to‘lov summasini taxminan hisoblash imkonini beradi.
Ijaraga berish uchun uy-joyni ta’mirlash va tayyorlash
• Agar siz kvartirani ijaraga berishni rejalashtiayotgan bo‘lsangiz, quyidagilarni bajaring:
• yengil kosmetik ta’mir — devor gul qog‘ozi, linoleumni almashtirish;
• muhandislik kommunikatsiyalarning ish holatini tekshirish;
• santexnika jihozlarini ta’mirlash / almashtirish;
• mebel va maishiy texnika sotib olish — talab bo‘lsa;
• barcha xonalarni tozalash;
• shaxsiy narsalarni olib tashlash — oilaviy fotosuratlar, kiyim-kechak, o‘yinchoqlar.
Kerakli hujjatlar va ruxsatnomalar
Kvartirani ijaraga berish uchun kerakli hujjatlarning to‘liq to‘plamini tayyorlang. Quyidagi hujjatlarni tayyorlab qo‘yish lozim:
•  uy egasining pasporti;
• ko‘chmas mulkka egalik huquqi asosini tasdiqlovchi hujjatlar: ko‘chmas mulkning davlat kadastr reestridan ko‘chirmasi, mulk huquqini davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganligi to‘g‘risidagi guvohnoma;
• mulk huquqining paydo bo‘lishi to‘g‘risidagi hujjatlar — oldi-sotdi shartnomasi;
•  ijara shartnomasi.
Ishonchli ijarachilarni izlash
Ishonchli ijarachilarni topmoqchi bo‘lsangiz, rieltorlarga murojaat qiling — eng tez va xavfsiz usullardan biri. Biroq, rieltorlik xizmatlari pullik.
Tajribali mutaxassislar ijarachilarni topishda yordam beradi, vazifaning huquqiy tomoni haqida o‘ylab, muayyan kafolatlar beradilar.
Shuningdek, uy egalari kvartirani ijaraga berish to‘g‘risidagi e’lonlarini mustaqil ravishda ma’lumotlar bazasida tez va ortiqcha yugur-yugursiz joylashtirishlari mumkin. Ushbu saytning qulay funksionali ko‘chmas mulk xaridorlari yoki ijarachilari uchun ham, uy egalari uchun ham qulaydir.
Qanday qilib kvartirani ijaraga berish mumkin: reklama va targ‘ib qilish
Ko‘chmas mulkni sotish va ijara bo‘yicha mashhur pullik yoki bepul saytlarda yoki klassifaydlarda e’lonlar joylang.
Kvartirangizning yuqori sifatli va ma’lumotga boy fotosuratlarini oling, saytda ro‘yxatdan o‘ting, parametrlarini yozing, ko‘chmas mulk sayti xaritasida obyektning joylashuvini ko‘rsating.
Bundan tashqari, reklama qilish bo‘yicha yaxshi rieltorga murojaat qilishingiz mumkin. Ishonchli rieltorlarning mijozlar va obyektlar bazasi doimo boy bo‘ladi. Ko‘chmas mulk bo‘yicha mutaxassis sizning taklifingizni targ‘ib qilishda butun arsenalga ega bo‘lib, uni ijtimoiy tarmoqlar, Telegram kanallari va saytlarga joylashtirishi mumkin.
Kvartirani to‘g‘ri ko‘zdan kechirish
Kvartirani ko‘rishda mijoz bilan uchrashuv uchun ma’lum bir sanani belgilashdan oldin, ijaraga berilayotgan obyekt astoydil tayyorlangan bo‘lishi lozim. Kerak bo‘lsa kosmetik ta’mirni hamda tozalashni amalga oshirish kerak, shaxsiy narsa va buyumlar olib tashlanishi zarur.
Potentsial mijoz ko‘chmas mulkni ko‘rayotganda, darhol kvartirada mavjud nosozliklar va muhim istaklaringiz haqida ogohlantiring: yomon odatlarga, uy hayvonlariga, shovqinli bayramlarga va hokazolarga munosabatingizni. Bu ko‘p sonli qiyinchiliklar va nizolarning oldini olishda yordam beradi.
Potentsial ijarachilarni tekshirish
Potentsial ijarachilarni qanday tekshirish mumkin? Kvartirani ijaraga oluvchi bilan birinchi marta uchrashganingizda, uni tinglashingiz va kuzatishingiz kerak: ijarachi siz va agent bilan qanday muloqot qilayotganin. Agar siz bu insonning manipulyatsiya yoki qo‘pollikka moyilligini sezsangiz va u sizning yoningizda bo‘lganda sizda diskomfort tuyg‘usi paydo bo‘lsa — shunchaki bitimni rad eting.
Agar mijoz hamma narsani ko‘zdan kechirsa, santexnikaning nuqsonlari va tozaligini tekshirsa va qabul qilish-topshirish dalolatnomasini imzolamoqchi bo‘lsa — ehtimol, bu aynan kvartirada uzoq muddatga qolishi mumkin bo‘lgan, ishonchli va saranjom ijarachidir.
Ijarachi bilan suhbatlashib ko‘ring: uning ish faoliyati, oilaviy ahvoli va yashash joyi haqida kelajakdagi rejalarini bilib oling. Suhbat davomida siz muhim jihatlarni bilib olishingiz mumkin, masalan, boshqa viloyatdan ikkita qarindoshi yaqin orada kvartiraa ko‘chib kelishi yoki ijarachi uyda skripkada chalish bo‘yicha dars beradi.
Potentsial mijozdan olingan hujjatlar va ma’lumotlarni tekshiring. Agar hammasi joyida bo‘lsa, ijara shartnomasini tuzing. Agar siz hali ham shubhada bo‘lsangiz, sinov muddati haqida kelishib olishingiz mumkin.
Qanday qilib kvartirani ijaraga berish mumkin: ijara shartnomasini rasmiylashtirish
Agar ijarachi shartnoma tuzishni rejalashtirayotgan bo‘lsa, ijara shartnomasini tayyorlash vaqti keldi — rieltor yoki notariusga murojaat qiling.
Eng yaxshi variant — bu nafaqat ijara shartnomasini tuzadigan, balki barcha kerakli hujjatlarni to‘plab beradigan rieltorni yollashdir.
Shartnoma faqat kvartira egasi va ijarachi o‘rtasida tuziladi.
Shartnoma uzoq muddatga va garov puli bilan tuzilgan bo‘lsa, uni bekor qilish shartlarini kiritihib qo‘ying.
Notarial tasdiqlanmagan ijara shartnomasi haqiqiy emas deb hisoblanadi.
Yashash maydoni holati, mebel va jihozlarning holati va miqdori to‘g‘risida kvartirani qabul qilish-topshirish dalolatnomasini tuzing va shundan so‘ng kalitlarni ijarachiga topshiring.
Kvartirani qanday qilib ijaraga berish mumkin: shartnomaning muhim bandlari
Yaxshi ishlab chiqilgan ijara shartnomasi quyidagi bandlarni o‘z ichiga olishi lozim:
• manzil, bino parametrlari — qavat, maydon va xonalar soni;
• shartnoma mavzusi;
• mulk egasi va ijarachining pasport ma’lumotlari;
• huquqni tasdiqlovchi hujjatlarning rekvizitlari;
• omonat summasi va uni qaytarish talablari;
• oylik to‘lov miqdori, to‘lash muddati, summani qayta ko‘rib chiqish shartlari;
• ijara muddati;
• uy egasining tashrifi shartlari va takroriyligi;
• bekor qilish uchun asoslar;
• uy-joy mulkini qabul qilish-topshirish dalolatnomasi — ilova sifatida;
• tomonlar rekvizitlari, imzo uchun joy.
Shartnoma tuzishdan oldin yurist bilan maslahatlashishni unutmang.
Tomonlarning javobgarligi
Rasmiy bandlardan tashqari, tomonlarning javobgarligini ko‘rsating:
• kvartirani subijaraga berishni taqiqi haqida;
• kvartira egasining uy-joy holatini ijarachi ishtirokida shaxsan vaqti-vaqti bilan tekshirish huquqi haqida.
Kvartirani ijaraga berish: garov va ijara to‘lovi
Ijara shartnomasini imzolaganingizdan so‘ng, siz sug‘urta to‘lovi sifatida oylik ijara haqi miqdorida depozit to‘lovini olishingiz kerak. Ushbu summa ijarachining yashashining oxirgi oyi yoki fors-major holatlari yoki nizolar yuzaga kelgan taqdirda qoplash uchun ishlatiladi. Shuningdek, ijarachi kutilmaganda uy-joysiz qolmasligiga ishonch hosil qiladi va ijaraga beruvchi ijara shartnomasi bekor qilingan taqdirda yangi ijarachini topishga ulgurishiga ishonch hosil qiladi.
Ijara miqdori va to‘lov sanasi shartnomada ko‘rsatiladi. Ijarachi to‘g‘ridan-to‘g‘ri ijaraga beruvchiga naqd pulda yoki kartadan hamda bank orqali pul o‘tkazish orqali to‘lashi mumkin.
Uy egasi har bir to‘lovni qayd etishi kerak — pulni qabul qilish haqida tilxatni 2 nusxada, cheklar, kvitansiyalar, skrinshotlar.
Ijarani boshqarish va munosabatlarni saqlash
Har qanday tadbirkorlik faoliyati singari, kvartirani ijaraga berish xarajatlarni talab etadi.
Ijarani boshqarish biznesni muvozanatda ushlash uchun kerak — bu ijarachilardan ijara haqini olishni nazorat qilish, butun obyektni tartibda saqlash uchun mablag‘lardan foydalanish va ijarachilarning shikoyatlariga zudlik bilan javob berishdir.
Ijaraga beruvchi, shuningdek, kommunal to‘lovlarni ijarachilarga ishonib topshirmasdan, bu masalani o‘zi nazorat qilishi zarur.
Kvartiraning holatini tekshirish uchun uy egasi tomonidan tashriflarning takroriyligi va soni shartnomada ko‘rsatiladi. Tashrifdan oldin ijarachiga qo‘ng‘iroq qiling va tashrifingiz haqida xabar bering. Har doim ijarachilaringiz bilan xushmuomala bo‘ling.
Yuz berishi mumkin bo‘lgan muammolarni oldini olish
• Avvalo, ijarachining hujjatlarini tekshiring.
• Aynan kvartirada yashaydigan odamlar bilan shartnoma tuzing va imzolang.
• Shartnomani bir tomonlama bekor qilish to‘g‘risidagi bandni kiriting. Agar shartnomaning ushbu bandi kiritilmagan bo‘lsa, shartnomani bekor qilish imkoniyati faqat alohida kelishuv yoki sud orqali amalga oshiriladi;
• Shuningdek, kalitlarni uchinchi shaxslarga emas, balki bevosita ijarachini o‘ziga topshiring.
• Kvartirani ijaraga berishdan oldin uni suratga oling — bu sizning kelishmovchiliklarda haq bo‘lib chiqishingizda isbot bo‘lishi mumkin;
• Ijara, omonat yoki kommunal xizmatlarni to‘lash uchun pul olayotganda, uni ikki nusxada tilxat shaklida qayd etish zarur: biri ijarachiga, ikkinchisi o‘zingiz uchun. Agar naqd pulsiz to‘lov amalga oshirilgan bo‘lsa, chek, kvitansiya, shuningdek, mobil ilovalardan skrinshotlarni saqlab qo‘yishingiz kerak.
Soliq haqida ham unutmang: O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligiga ko‘ra, kvartirani ijaraga berishdan olingan daromad soliqqa tortiladi. Uy egasi soliq deklaratsiyasini taqdim etishi va shaxsiy daromad solig‘ini to‘lashi kerak, bu 12% ni tashkil qiladi. Talabalarga, shu jumladan chet el fuqarolariga kvartirani ijaraga berishda soliq olinmaydi. Roʻyxatdan oʻtish E-ijara platformasida amalga oshiriladi.
Ijara shartnomasini tugashi
Agar shartnomada ijara muddati ko‘rsatilmagan bo‘lsa, ushbu ijara shartnomasi noma’lum muddatga tuzilgan deb hisoblamnadi. Bunday vaziyatda tomonlarning har biri istalgan vaqtda shartnomani bekor qilishga haqli? biroq boshqa tomonni uch oy oldin ogohlantirgan holda.
Agar ijara shartnomasi muddati tugagan bo‘lsa, nima qilish kerak?
Ijara munosabatlari tugagandan so‘ng, ijarachi ijaraga olingan obyektni mulk egasiga qaytarishi shart. Ushbu harakat shartnoma taraflari tomonidan imzolangan kvartirani topshirish to‘g‘risidagi hujjatlarda qayd etilishi kerak.
Odatda, bu kabi hujjatlar ijaraga beruvchi tomonidan tuziladi va ijarachiga imzolash uchun topshiriladi.
Agar tajribangiz bo‘lmasa va kvartirani qanday qilib ijaraga berish bilmasangiz yoki ishonchli ijarachilarni topa olmasangiz, yordam uchun rieltorga murojaat eting.
Rieltor nafaqat ishonchli mijozlarni tezda topadi, balki bitim uchun zarur hujjatlarni to‘playdi va shartnoma tuzadi.
Shartnomani tuzish bevosita kvartirani ijaraga olayotgan shaxs bilan amalga oshirilishi kerak.
Shartnomani imzolashda siz bir oylik ijara haqi miqdorida depozit to‘lovini olishingiz kerak. Bu ijarachining yashashining oxirgi oyini qoplash uchun sug‘urta puli sifatida bo‘ladi.
Kelishmovchiliklar bo‘lmasligi uchun ijaraga olishdan oldin ijarachining oldida uy-joyni suratga oling.
Qo‘shnilardan insofsiz ijarachilar tomonidan shovqin yoki boshqa noqulaylik keltirib chiqarayotgan xatti-harakatlar to‘g‘risida bilib oling.

Сдача квартиры в аренду является отличным источником получения пассивного дохода. Однако, передавая своё жилье в пользование на определенный срок незнакомым людям, у многих арендодателей есть риск попасть в неприятности из-за недобросовестных квартирантов. Кроме того, арендодатели, не имеющие опыта сдачи квартиры, могут находиться в постоянном нервном напряжении, а найти хороших арендаторов, не так-то просто.
Собственники двух и более квартир имеют хорошие шансы получать стабильную прибыль, без нервов ежемесячно при условии, если они придерживаются правил сдачи аренды. Но, и мнение, что владельцы сдаваемых квадратных метров только заняты подсчетом поступающих денег от сдачи квартиры — ошибочно.
В данной статье мы расскажем о полезных советах как сдать квартиру в аренду и защитится от проблем при совершении данной сделки.
Зачем сдавать квартиру в аренду?
В настоящее время, сдача в аренду квартиры — это стабильное получение дохода, которое, имеет долгосрочный и краткосрочный или сезонный характер. Долгосрочный — это аренда жилья молодыми семейными парами, специалистами, приезжающими в другой город или молодыми людьми, которые планируют жить отдельно от родителей, а краткосрочный или сезонный — аренда квартиры студентами вузов или рабочими.
Основные преимущества аренды недвижимости
Основное преимущество аренды жилья — это гибкость, при которой хозяин квартиры и арендатор заключают договор на определенное время.
Данная сделка предоставляет возможность арендатору свободно менять место жительства. А для студентов, молодым семьям или временно работающим специалистам, чьи обстоятельства могут измениться в недалеком будущем — особенно актуально.
Сдачу квартиры в аренду можно осуществить на краткосрочный и длительный срок — это дает обеим сторонам гарантию аренды по заключенному договору.
Кроме этого, аренда квартиры предоставляет удобство арендатору в виде готовой жилой площади — квартиросъемщик не беспокоиться о ремонте, обустройстве и обслуживании квартиры, так как это обязанность владельца квартиры — арендодателя. Данный факт привлекателен для таких арендаторов, у кого нет времени и средств на поддержание в хорошем состоянии квартиры — аренда жилых площадей дает сэкономить денежные средства.
Подготовка к сдаче квартиры в аренду
Итак, если вы запланировали сдать квартиру в аренду, необходимо осуществить следующее:
• определить стоимость — анализ рынка недвижимости;
• подготовка квартиры — генеральная уборка или косметический ремонт;
• проверка инженерные коммуникаций;
• приобретение набора мебели, бытовую технику;
• подготовка необходимой документации: правоустанавливающие документы, контракт купли-продажи;
• составление договора аренды.
Обязательно проконсультируйтесь с юристом.
Оценка рыночной стоимости аренды
Определить цену, то есть ежемесячную плату можно сделав анализ рынка сдачи недвижимости.
Изучите рынок аренды квартир на профильных сайтах недвижимости или в базе данных по аренде жилья. Здесь вы можете найти необходимые параметры, цены схожих объектов с вашей квартирой.
Оценить свою квартиру:
• техническому состоянию жилья;
• по имеющейся мебели;
• бытовой технике;
• панорамы из окна;
• социальной инфраструктуры рядом.
Анализ рынка и сопоставление этих факторов, даёт возможность приблизительно оценить сумму ежемесячного платежа.
Ремонт и подготовка жилья к сдаче
Если вы запланировали сдать квартиру сделайте следующее:
• легкий косметический ремонт — поменяйте обои, линолеум;
• проверить рабочее состояние инженерных коммуникаций;
• ремонт / замена сантехнического оборудования;
• приобрести мебель и бытовую технику — по необходимости;
• сделать уборку всех комнат;
• убрать личные вещи — семейные фотографии, одежду, игрушки.
Необходимые документы и разрешения
Подготовьте полный пакет требуемых документов по сдаче квартиры. Необходимо подготовить следующие документы:
• паспорт собственника;
• документация, подтверждающая основание владения недвижимостью: выписку объекта недвижимости с государственного реестра кадастра, свидетельство о государственной регистрации права собственности;
• документы о возникновении права собственности — договор купли-продажи;
• договор аренды.
Поиск надежных арендаторов
Если хотите найти надежных арендаторов обратитесь к риелторам — один из самых быстрых и безопасных способов. Но, услуги риелторов платные.
Опытные специалисты помогут в поиске арендаторов, позаботившись о юридическом аспекте задачи, предоставляя определенные гарантии.
Также владельцы могут самостоятельно выставлять свои объявления по сдаче квартиру в аренду быстро и без лишних хлопот в базу данных. Удобный функционал данного сайта удобен как покупателям или арендаторам недвижимости, так и для владельцев жилья.
Как сдать квартиру в аренду: реклама и продвижение
Выставляйте в популярных платных или бесплатных сайтах по продаже и аренде недвижимости и классифайдах.
Сделайте качественные и информативные фото своей квартиры, зарегистрируйтесь на сайте, напишите параметры, укажите на карте сайта недвижимости местоположение вашего объекта.
Также можно обратиться за помощью рекламы к хорошему риелтору. База клиентов и объектов надежного риелтора всегда богата. Специалист по недвижимости имея целый арсенал продвижения вашего предложения может, размещать в социальных сетях, в Телеграм каналах, на сайтах.
Правильное проведение просмотров квартиры
До обозначения конкретной даты встречи с клиентом для просмотра квартиры, сдаваемый объект должен быть тщательно подготовлен: если надо произвести косметический ремонт, обязательная уборка, не оставлять личные вещи и принадлежности.
При процессе просмотра жилья потенциальным клиентом тут же предупредите об имеющихся неисправностях в квартире и своих значимых пожеланиях: отношение к вредным привычкам, домашним животным, шумным праздникам и др. Это содействует миновать большое число сложностей и конфликтов.
Проверка потенциальных арендаторов
Как проверить потенциальных арендаторов? При первом знакомстве с квартиросъемщиком, необходимо послушать и понаблюдать за ним: как арендатор общается с вами и агентом.  Если почувствовали, что человек предрасположен к манипулированию или грубости, вам не комфортно, когда он находится возле вас — просто откажитесь от сделки.
Если клиент осматривает все досконально, проверяет сантехнику на дефекты и чистоту, желает подписать акт приема-передачи — вероятно, перед вами и есть надежный и аккуратный арендатор с долгосрочными намерениями на квартиру.
Постарайтесь пообщаться с квартиросъемщиком: узнайте о его деятельности, семейном положении, о будущих планах на жилплощадь. В процессе беседы можно узнать о важных моментах, например, что к нему скоро переедут двое родственников из другого региона или арендатор на дому, обучает игры на скрипке.
Проверьте документы и данные, которую получили от потенциального клиента. Если все в порядке — заключайте договор аренды. Если вы все еще сомневаетесь, можно договориться об испытательном сроке.
Как сдать квартиру в аренду: оформление договора аренды
Если арендатор планирует заключить сделку, пора подготовить договор аренды — обратитесь к риелтору или нотариусу.
Лучший вариант нанять риелтора, который не только составит договор аренды, но также соберет все необходимые документы.
Договор заключается только между владельцем квартиры и арендатором.
Обязательно пропишите в договоре условия его расторжения, если он заключен на продолжительное время и с залогом.
Договор аренды без нотариального заверения не считается действительным.
Составьте акт приема-передачи квартиры о состоянии жилплощади, состоянии и количестве мебели и техники, и только после этого передайте ключи арендатору.
Как сдать квартиру: важные пункты договора
Грамотно составленный договор аренды должен включать в себя следующие пункты:
• адрес, параметры здания — этаж, площадь и количество помещений;
• предмет договора;
• данные паспортов собственника жилья и квартиросъемщика;
• реквизиты правоустанавливающих документов;
• величина депозита и требования его возврата;
• величина ежемесячной платы, период уплаты, условия пересмотра суммы;
• период аренды;
• условия и частота посещений арендодателя;
• основания для расторжения;
• акт приема-передачи имущества жилья — как приложение;
• реквизиты сторон, место для подписи.
Перед заключением договора проконсультируйтесь с юристом.
Ответственность сторон
Кроме формальных пунктов, укажите ответственность сторон:
• о запрете сдачи квартиры в субаренду;
• о праве владельца квартиры время от времени проверять состояние жилья лично в присутствии квартиросъемщика.
Сдать квартиру в аренду: залог и арендная плата
Подписав договор аренды, обязательно надо взять депозитный платеж в величине ежемесячной арендной платы как страховая уплата. Данная сумма будет использована для покрытия конечного месяца проживания арендатора или в случае возникновения форс-мажора или разногласия. Также арендатор будет уверен, что он не останется неожиданно без жилья, а арендодатель, что в случае расторжения договора аренды у него будет время найти нового жильца.
Сумма аренды и число оплаты прописывается в договоре. Арендатор может заплатить как наличным непосредственно самому арендодателю, так и безналичным расчетом — переводом средств с карты или через банк.
Арендодатель должен фиксировать каждую оплату — расписка о получении денег в 2-х экземплярах, чеки, квитанции, скриншоты.
Управление арендой и поддержание отношений
Как и любая предпринимательская деятельность, сдача квартиры в аренду требует денежных затрат.
Управление арендой — это контроль поступления арендной платы от жильцов, использование средств для содержания всего объекта, быстрое реагирование на жалобы арендаторов.
Арендодатель, также должен контролировать оплату коммунальных услуг, не поручая квартиросъемщикам это дело.
Частота и числа посещений арендодателя для проверки состояния квартиры прописаны в договоре. До посещения созвонитесь с арендатором и сообщите о вашем визите. Будьте всегда вежливы со своими арендаторами.
Предотвращение возможных проблем
• Первым делом проверьте документы арендатора;
• Договор заключайте и подписывайте именно с теми людьми, которые будут жить в квартире;
• Внесите пункт об одностороннем расторжении договора. Если этот пункт договора не будет внесен, возможность расторжение договора будет только через отдельное соглашение или через суд;
• Ключи также передавайте арендатору, а не третьим лицам;
• Сфотографируйте квартиру прямо перед тем, как передадите ее в аренду — это может стать доказательством вашей правоты в разногласиях;
• При получении денежных средств по арендной плате, залога или оплаты коммунальных услуг необходимо фиксировать в виде расписок, в двух экземплярах: один арендатору, другой — для себя. Если безналичная оплата — нужно сохранять чеки, квитанции, а также скриншоты из мобильных приложений.
Незабывайте и про налог: согласно законодательству Республики Узбекистан, доход от аренды квартиры подлежит налогообложению. Владелец должен предоставить налоговую декларацию и выплачивать налог на доходы физических лиц, который составляет 12%. Налог не взимается при сдаче квартиры в аренду студентам, включая иностранных граждан. Регистрация делается на платформе E-ijara.
Завершение арендного контракта
Если срок аренды в договоре не расписан, данный договор сдачи в аренду будет заключенным на неопределенное время. В такой ситуации каждая из сторон вправе в любое время отказаться от договора, предупредив об этом другую сторону за три месяца.
Что же делать если срок договора аренды истек?
При завершении арендных отношений арендатор обязан вернуть объект аренды собственнику. Это действие должно фиксироваться документами о передаче квартиры, которые подписываются сторонами договора.
Как правило такие документы составляются арендодателем и передаются они арендатору на подпись.
Если у вас нет опыта и не знаете как сдать квартиру в аренду или не можете найти надежных арендаторов — обратитесь за помощью к риелтору.
Риелтор не только быстро найдет надежных клиентов, но и соберет необходимые документы для сделки, составит договор.
Заключение договора должно происходить непосредственно с квартиросъемщиком, который будет проживать в арендованной квартире.
При подписании договора, обязательно надо взять депозитный платеж в величине месячной арендной платы. Это будет как страховой взнос и для покрытия последнего месяца проживания съемщика.
Чтобы не было разногласий сделайте фотографии жилья перед арендой при арендаторе.
Узнайте у соседей о случаях шума или других действиях, приводящих неудобство со стороны недобросовестными съемщиков.
Самое главное — грамотно составленный договор аренды поможет решить фактически любую проблему, а задаток обезопасит от непредвиденных расходов по вине арендатора.