Kelib chiqishi iroqlik bo‘lgan mashhur arxitektor Zaha Hadid tomonidan asos solingan Zaha Hadid Architects arxitektura studiyasi Xitoyning Sian shahrida Daxia Tower osmono‘par binosini qurishini e’lon qildi. Bino chekkalari ovalsimon shaklda bo‘lib, uning fasadini osma qulf teshigi ko‘rinishidagi oynavand botiqliklar bezab turadi, deb xabar bermoqda Dezeen nashri.
Binoning balandligi 210 metrni tashkil qiladi va u 16,7 ming kvadrat metr maydonda qad rostlaydi. Loyihaga ko‘ra binoda 127,2 ming kvadrat metr ofis va savdo maydonlari barpo etish ko‘zda tutilgan. Binoning yana bir antiqa jihati shundaki, uning yerosti qismida metro stansiyasi joylashadi.
Osmono‘par binoning ichki atriumlarini turli-tuman o‘simliklar bezab turadi va ular binodagi havoni tozalashga yordam beradi. Loyihada, shuningdek, yomg‘ir suvini to‘plash tizimi ham ko‘zda tutilgan bo‘lib, u orqali jamlangan suv tozalanib, foydalanishga kiritiladi.

Zaha Hadid Architects возведет изогнутый небоскреб в Китае
Студия Zaha Hadid Architects анонсировала строительство небоскреба Daxia Tower в деловом районе Сиань в Китае. Фасады высотки украсят застекленные проемы в форме замочной скважины, здание будет иметь необычную изогнутую форму, сообщает Dezeen.
Высота здания составит 210 м, площадь участка - 16,7 тыс. «квадратов». Проектом предусмотрены 127,2 тыс. кв. м офисных и торговых помещений. В подземной части башни будет располагаться станция метро.
Очищение воздуха в здании будет происходить благодаря террасам с зелеными растениям, которые украсят внутренние атриумы высотки. Проектом предусмотрена система сбора дождевой воды, которая будет очищаться и повторно использоваться, уточняется в статье.