Devorlari beton asosidagi materialdan “bosiladigan” bir qavatli uy sentyabr oyidan boshlab o‘z egalarini qabul qiladigan 100 ta shunday uylarning birinchisidir.
Bu mavze Texasning Jorjtaun shahridagi Wolf Ranch deb nomlangan kattaroq qurilishning bir qismidir. U Texasdagi ICON qurilish firmasi, uy-joy qurilishi bilan shug‘ullanuvchi Lennar kompaniyasi va Daniyaning Bjarke Ingels Group (BIG) arxitektura studiyasi hamkorligi natijasi hisoblanadi.
Ehtimoliy xaridorlar loyihaning tantanali ochilish marosimida qurib bitkazilgan namunaviy uyni ko‘zdan kechirishdi. Ta’kidlanishicha, mavzedan joy oladigan uylarning bir qismi allaqachon sotilib bo‘lingan.
Qurib bitkazilgan binoning tasvirlarida uning yorqin intereri va burchaklari yumaloqlangan devorlarini ko‘rish mumkin. Devorlar eni 14 metrlik robot printerlar yordamida bosiladigan Lavacrete nomli beton aralashmadan qilingan. Devorlar ko‘tarilgandan keyin eshiklar, derazalar va tomlar o‘rnatiladi. Qizig‘i, ularning barchasi quyosh panellari bilan jihozlangan.
ICON'ning xabar berishicha, hozirda taklif etilayotgan uylar 475 mingdan 599 ming dollargacha sotilmoqda. Uylar 139 dan 195 kvadrat metrgacha maydonga ega hamda 3 yoki 4 ta yotoqxonali bo‘ladi.
AQSH ayni vaqtda 5 milliontaga yaqin yangi uyga ehtiyoj sezayotgani sababli “sifat, chiroy va mustahkamlikka putur yetkazmasdan, tez sur’atda yangi uylar barpo etish zarurati mavjud”.
Mustaqil tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, uylarning 3D-bosma yordamida qurilishi karbonat angidrid va qurilish chiqindilari hajmini kamaytirishi mumkin. 3D printerlar binolarni qoliplarsiz qurishi mumkin, bu esa foydalaniladigan materiallar hajmini sezilarli darajada kamaytiradi. Ta’kidlanishicha, sement hissasiga har yil atrof-muhitga chiqariladigan jami zararli chiqindilarning 8 foizi to‘g‘ri keladi.
Biroq tanqidchilarning ta’kidlashicha, 3D-bosma uylar hanuzgacha uglerodli betonga asoslangan hamda bu turdagi uylarning xavfsizligi va mustahkamligiga oid qurilish me’yorlari hali keng tatbiq etilmagan.
ICON bosh direktori Jeyson Ballard 2019-yilda CNN telekanaliga bergan intervyusida uning kompaniyasi texnologiyasi uysizlikka qarshi kurashda yoki tabiiy ofatlardan keyin boshpanalar taqdim qilishda ham qo‘llanishi mumkinligini aytgan.
“3D-bosma — bu ilmiy fantastika emas. Biz ilmiy fantastika ostonasidan reallik tomon xatlab o‘tdik. Kelajakda bu texnologiya insoniyatning uy-joyga bo‘lgan ehtiyojining eng yaxshi yechimi bo‘ladi, deb ishonamiz”, deb aytgan Ballard.

Загляните внутрь самого большого в мире квартала, напечатанного на 3D-принтере
В американском штате Техас строится крупнейшее в мире район домов, напечатанных на 3D-принтере, и недавно этот район представил свой первый завершенный дом.
Со стенами, «напечатанными» с использованием материала на основе бетона, одноэтажное строение является первым из 100 таких домов, которые будут принимать жителей с сентября.
Район является частью более широкой застройки в Джорджтауне, штат Техас, под названием Wolf Ranch. Он является результатом сотрудничества между техасской строительной фирмой ICON, жилищно-строительной компанией Lennar и датской архитектурной студией Bjarke Ingels Group (BIG).
Потенциальные покупатели совершили поездку по готовой модели дома на торжественном открытии проекта, и некоторые из квартир уже проданы.
На изображениях построенного здания видны ярко освещенные интерьеры и изогнутые серые стены. Стены сделаны из бетонной смеси под названием Lavacrete, которая наносится на место с помощью роботизированных принтеров шириной 14 метров. После того, как стены напечатаны, устанавливаются двери, окна и крыша — все они оснащены солнечными батареями.
ICON сообщает, предлагаемая в настоящее время недвижимость продается по цене от 475 000 до 599 000 долларов. Дома имеют площадь от 139 до 195 квадратных метров и имеют от трех до четырех спален.
В связи с тем, что Соединенные Штаты сталкиваются с дефицитом примерно в пять миллионов новых домов, существует «острая необходимость в быстром увеличении предложения без ущерба для качества, красоты или устойчивости».
Независимые исследования показывают, что печать домов может сократить выбросы углекислого газа и строительные отходы. 3D-принтеры могут строить здания без опалубки, что может значительно сократить общее использование материала. Ежегодно на долю цемента приходится около 8% глобальных выбросов CO2.
Тем не менее, критики отмечают, что дома, напечатанные на 3D-принтере, по-прежнему основаны на углеродоемком бетоне, а строительные нормы и правила, касающиеся безопасности и устойчивости конструкций, еще не получили широкого распространения.
Генеральный директор ICON Джейсон Баллард в интервью CNN в 2019 году сказал, что технология его компании также может быть использована для борьбы с бездомностью или предоставления убежища после стихийных бедствий.
«3D-печать — это не научная фантастика», — сказал он. «Мы перешагнули порог из научной фантастики в реальность. В будущем мы делаем ставку на то, что это будет лучшая надежда человечества на жилищное решение, соответствующее нашим самым высоким ценностям и идеалам».