YUNESKO butun dunyo bo‘ylab 42 ta yangi obyektni Umumjahon merosi ro‘yxatiga kiritdi
25-sentabr kuni Ar-Riyodda YUNESKOning Umumjahon merosi qo‘mitasining 45-sessiyasi o‘z ishini yakunladi. Joriy yilda qo‘mita 42 ta yangi obyektni YUNESKOning Umumjahon merosi ro‘yxatiga kiritdi.
Shu tariqa, YUNESKOning Umumjahon merosi obyektlari umumiy soni 1199 taga yetdi. Ikki hafta davom etgan ish natijalariga ko‘ra, qo‘mita 33 ta madaniy va 9 ta tabiiy obyektni ro‘yxatga kiritgan.
Ushbu ro‘yxatga kiritilgan tarixiy joylar, qadimiy inshootlar, binolar va landshaftlar asrlar davomida mavjud.
E’tiborlisi, ro‘yxatga Markaziy Osiyoda joylashgan obyektlar ham kiritilgan. Turon cho‘llari (O‘zbekiston, Qozog‘iston, Turkmaniston), Ipak yo‘lining Zarafshon-Qoraqum yo‘lagi (O‘zbekiston, Tojikiston, Turkmaniston) shular jumlasidandir.
Obyektning Umumjahon merosi ro‘yxatiga kiritilishi uning muhofazasi uchun mahalliy chora-tadbirlarning yanada kuchaytirilishiga turtki beradi. Bundan tashqari, bu xalqaro texnik va moliyaviy yordam olish uchun eshiklarni ochadi hamda barcha 195 ishtirokchi-davlatni ushbu joylarni himoya qilishda yordam berish muhimligiga e’tiborini qaratadi.

В 25 сентября в Эр-Рияде завершилась 45-я сессия Комитета всемирного наследия. В этом году Комитет включил в Список всемирного наследия ЮНЕСКО 42 новых объекта.
Общее количество объектов всемирного наследия ЮНЕСКО выросло до 1199. По итогам двухнедельной работы Комитет включил в список 33 культурных и 9 природных объекта.
Исторические места, древние сооружения, здания и ландшафты, включенные в этот список, охватывают столетия.
Примечательно, что в список вошли объекты находящийся в Центральной Азии. Среди них есть Туранской пустыни умеренного пояса (Узбекистан, Казахстан, Туркменистан), Шелковый путь: коридор Заравшан-Каракумы (Узбекистан, Таджикистан, Туркменистан).
Включение в Список всемирного наследия, находящегося под угрозой, будет способствовать дальнейшему укреплению местных мер по сохранению объекта. Кроме того, оно открывает возможности для получения международной технической и финансовой поддержки, а также обращает внимание всех 195 государств-участников Конвенции на важность оказания помощи в охране этих объектов.