Dubaydagi masjid, Singapurdagi daraxtlar bilan qoplangan osmono‘par bino va Xitoyning Chendu shahridagi pandalarni ko‘paytirish tadqiqot markazi dunyodagi eng yaxshi yangi inshootlar qatoriga kiritildi.
O‘ziga e’tiborni tortuvchi ushbu inshootlar 2023-yilgi Butunjahon arxitektura festivali (WAF) mukofotlariga da’vogarlik qilayotgan nomzodlar qisqa ro‘yxatiga kiritilgan 250 ga yaqin loyihalar qatoridan joy olgan. Ushbu festival ushbu loyihalardan birining dekabr oyida “Yilning jahon binosi” sifatida tan olinishi bilan yakunlanadi.
Binolar 18 ta toifa bo‘yicha baholanadi. Toifalar g‘oliblari bosh sovrin uchun kurashadilar. Shuningdek, landshaft arxitekturasi, kelajak loyihalari va interyer dizayni bo‘yicha eng yaxshilar ham taqdirlanadi.
Mukofotlar noyabr oyi oxirida Singapurda jonli tarzda WAF'ning 140 kishilik mutaxassislar guruhi tomonidan baholanadi.
2022-yilgi bosh mukofot Avstraliyadagi ofis binosi Quay Quarter Tower'ga nasib qilgandi. Daniyaning 3XN firmasi ushbu binoni qurishda 1970-yillarga mansub konstruksiyaning uchdan ikki qismidan ko‘prog‘ini qo‘llagandan keyin bino dunyodagi birinchi “qayta ishlangan” osmono‘par bino nomini oldi.
Quyida bosh sovrin uchun kurash olib boruvchi ba’zi qiziqarli loyihalar keltirilgan.
Cox Architecture kompaniyasi Ummonning Nizva shahrida barpo etilgan “Ummon asrlar davomida” muzeyi loyihasi uchun mukofotga nomzod bo‘ldi.
Chat Architects dizaynerlarining aytishicha, Tailanddagi baliqchilar qishlog‘ida qurilgan Angsila Oyster Scaffolding Pavilion bir vaqtning o‘zida ham ustritsa yetishtiriladigan fermani, ham ekoturizm obyektini aks ettiradi.
Shanghai United Design Group Co., Ltd tomonidan Xitoyning Chendu shahrida qurilgan 11 qavatli “Panda” minorasi “Chenduda gigant pandalarni ko‘paytirish tadqiqot bazasi” notijorat guruhi uchun yangi obyekt bo‘lib xizmat qiladi.
Birlashgan Arab Amirliklarida joylashgan Dabbagh Architects firmasi Dubayda barpo etgan “Nur masjidi” uchun diniy binolar nominatsiyasi bo‘yicha nomzodlar ro‘yxatiga kiritildi.
Bangkokda joylashgan All(zone) arxitektura firmasi Avstraliyaning Melburn shahrida qurilgan MPavilion uchun nomzodlar qatoriga kiritilgan. Ushbu obyekt har yil boshqa arxitektorlarga foydalanishga beriladi.
Osamu Morishita Architect and Associates kompaniyasi Yaponiyaning Tokusima prefekturasida vodorod yonilg‘i quyish stansiyasi loyihasi uchun nomzodlar qatoridan joy olgan.
Maldiv orollaridagi Turrell yog‘och paviloni Braziliyaning Studio MK27 firmasi tomonidan ishlangan va nomzodlar qisqa ro‘yxatiga kiritilgan ikkita loyihadan biridir.
Xitoyning Xanchjou shahridagi Markaziy-Janubiy arxitektura va dizayn institutining kibersport markazi.
Indoneziyaning Biroe firmasi tomonidan loyihalangan bambuk gumbaz Balida mahalliy ustalar va hunarmandlar tomonidan 2022-yilda orolda bo‘lib o‘tgan G20 sammiti oldidan qurilgan.

WAF Awards 2023: представлены лучшие новостройки мира
Дубайская мечеть, сингапурский небоскреб, утопающий в деревьях и исследовательский центр по разведению панд в Чэнду, Китай, были названы одними из лучших новых зданий в мире.
Привлекательные сооружения входят в число почти 250 завершенных проектов, вошедших в шорт-лист премии Всемирного архитектурного фестиваля (WAF) 2023 года, кульминацией которого станет признание одного из них «Всемирным зданием года» в декабре.
Здания будут оцениваться по 18 категориям. Победители категорий затем будут бороться за главный приз, а в других призах будут отмечены лучшие работы в области ландшафтной архитектуры, предлагаемых будущих проектов и дизайна интерьера.
Награды будут оцениваться в прямом эфире экспертной комиссией из 140 человек на WAF, который пройдет в Сингапуре в конце ноября.
Главный приз прошлого года достался австралийскому Quay Quarter Tower, офисному зданию, получившему название первого в мире «переработанного» небоскреба после того, как датская фирма 3XN включила в новое высотное здание более двух третей существующей конструкции 1970-х годов.
Ниже приведены некоторые номинанты на главный приз.
Cox Architecture была номинирована на премию за проект музея «Оман на протяжении веков», новое культурное учреждение в древнем городе Низва, Оман.
По мнению дизайнеров Chat Architects, построенный в тайской рыбацкой деревне павильон Angsila Oyster Scaffolding Pavilion представляет собой одновременно полностью функционирующую устричную ферму и место для экотуризма.
11-этажная башня «Панда» в Чэнду, Китай, построенная компанией Shanghai United Design Group Co., Ltd, служит новым объектом для некоммерческой группы «Исследовательская база по разведению гигантских панд в Чэнду».
Базирующаяся в ОАЭ фирма Dabbagh Architects вошла в шорт-лист в категории религиозных зданий за свою Мечеть Света в Дубае.
Базирующаяся в Бангкоке архитектурная фирма All (zone) вошла в шорт-лист за свой MPavilion, временного сооружения в Мельбурне, Австралия, которое каждый год сдается в эксплуатацию другим архитекторам.
Компания Osamu Morishita Architect and Associates была номинирована за строительство водородной заправочной станции в префектуре Токусима, Япония.
Деревянный павильон Turrell на Мальдивах был одним из двух проектов бразильской фирмы Studio MK27, вошедших в шорт-лист.
Изящный центр киберспорта Центрально-Южного архитектурно-проектного института в Ханчжоу, Китай.
Временный бамбуковый купол, спроектированный индонезийской фирмой Biroe, был построен местными мастерами и ремесленниками на Бали накануне прошлогоднего саммита G20 на острове.