Fransiyada tobora ko‘proq odamlar yashash uchun qayiqlarga ko‘chib o‘tmoqda
Fransiyaning ayrim shaharlarida so‘nggi yillarda qayiqni o‘ziga uy qilib olgan odamlar soni ko‘payib bormoqda. Bu, asosan, ijara haqi va ko‘chmas mulk narxining oshishi bilan bog‘langan.
Bu tendensiya, ayniqsa, Charente-Maritime kabi sohilbo‘yi departamentlarida sezilarli bo‘lib, u yerdagi Roshfor marinasida turgan 300 ta qayiqdan 40 ga yaqini kim uchundir doimiy yashash joyiga aylangan.
Hudud boshqaruvchisi Ivan Puanoning Sud Ouest nashriga aytishicha, hozirda aholi besh yil oldingiga nisbatan deyarli ikki baravar ko‘paygan.
Roshfordagi qayiqlardan birida yashovchi Jan-Mishel Gatinoning ta’kidlashicha, shahar markazida kvadrat metri taxminan 2700 yevro turadigan ko‘chmas mulk bilan solishtirganda, bu yerda 5000 yevroga ancha arzonroq yashash joyi – eski qayiq topish mumkin.
Uning qo‘shimcha qilishicha, ayni vaqtda ijara haqi ko‘tarilgan va kam ta’minlanganlar markazdan uy topa olmayapti, chunki u juda qimmat. Pristanda qayiqda yashovchi Klod Xardi ham bu so‘zlarga qo‘shilishini aytgan.
"Shahar markazidagi eng kichik studiya-kvartirani kommunal xizmatlari bilan birga oyiga 600 yevroga ijaraga olish mumkin", – deydi u. — Portda esa men turargoh uchun oyiga 250 yevro va elektr uchun 30 yevro to‘layman, xalos. 860 yevrolik kichik pensiyamni hisobga olsak, bu men uchun mushkullik tug‘dirmaydi”.
Raqamlar jalb qiluvchidek tuyulishi mumkin bo‘lsa-da, Ivan Puano qayiqdagi hayot uy-joy inqirozini osonlikcha hal qilmasligini aytgan.
Qayiqni sohilga qo‘yish uchun to‘lov miqdori, odatda, kema uzunligiga bog‘liq bo‘ladi va bu borada ham narxlar oshmoqda. Misol uchun, Roshfor marinasida o‘rtacha kattalikdagi 10 metrli qayiqni qo‘yish uchun yillik to‘lov qiymati 2019-yildan 2023-yilgacha oraliqda 100 yevroga oshgan.
Natijada, eng past narxlarni to‘lash uchun  iloji boricha kichikroq qayiqqa suqilishga to‘g‘ri keladi.
"So‘nggi yillarda men uzunligi 6 metr bo‘lgan yelkanli qayiqlarda yashovchi odamlarni ko‘rdim, bu 7 kvadrat metrlik qayiqqa tengdir va bunday uy-joy juda ishonchsiz", deb o‘z so‘zlarini nihoyalagan Puano.

В последние годы в некоторых французских городах резко возросло число людей, живущих на лодках. Главной причиной стал рост арендной платы и цен на недвижимость.
Тенденция особенно заметна в прибрежных департаментах, таких как Приморская Шаранта, где около 40 лодок из 300, пришвартованных в марине Рошфора, постоянно обитаемы.
Менеджер участка Иван Пуано рассказал изданию Sud Ouest, что у них почти в два раза больше жителей, чем пять лет назад.
Живущий на борту лодки в Рошфоре Жан-Мишель Гатино утверждает, что «можно найти старую лодку за 5000 евро», в то время как недвижимость в центре города стоит около 2700 евро за кв.м.
Наиболее уязвимые люди не могут найти жильё в центре, потому что слишком дорого. Клод Харди, который также живёт на лодке в пристани, соглашается с этим.
«Самую маленькую квартиру-студию в центре города можно арендовать за 600 евро в месяц вместе с коммунальными услугами, — говорит он. — В порту я плачу 250 евро за причал плюс 30 евро за электричество каждый месяц. Учитывая мою небольшую пенсию в 860 евро, это несложно».
Хотя цифры могут показаться привлекательными, Иван Пуано объяснил, что жизнь на лодке ни в коем случае не является простым решением жилищного кризиса.
Плата за швартовку обычно зависит от длины судна, и эти ставки также увеличиваются. Например, в период с 2019 по 2023 год ежегодная стоимость швартовки 10-метровой лодки среднего размера в марине Рошфора увеличилась на 100 евро.
В результате возникает необходимость втиснуться в как можно более маленькое судно, чтобы обеспечить самые низкие цены.
«В последние годы я видел прибывающих людей, которые живут на парусных лодках длиной 6 метров, что эквивалентно лодке площадью 7 кв.м, а это очень ненадёжное жильё», — сказал Пуано.