Londondagi yangi piyodalar ko‘prigi odamlarni nafaqat daryoning bir qirg‘og‘idan boshqasiga olib o‘tishning eng oson usuli, balki eng kreativlaridan biri bo‘ldi. Gap shundaki, noyob ko‘prik qayiqlar uning ostidan bemalol o‘tishi uchun “umbaloq oshishi” mumkin.
Cody Dock Rolling Bridge deb nomlangan ko‘prik loyihasi Londondagi eski sanoat dokini rekonstruksiya qilish doirasida amalga oshirilgan.
Rekonstruksiya doirasida prichalni qayta ochishga qaror qilindi, bu esa o‘z navbatida maydondagi eski to‘g‘onni demontaj qilishni va yangi piyodalar ko‘prigini qurishni talab qildi. Dokni ta’mirlashga mas’ul bo‘lgan Gasworks Dock Partnership kompaniyasidan Saymon Mayers dastlab an’anaviy ajrab-yig‘iluvchi ko‘prikni o‘rnatishni rejalashtirgan. Biroq, me’mor Tomas Rendall-Peyj bu rejalardan xabar topgach, Mayersga murojaat qilgan va muhandis Tim Lukas ko‘magida noodatiy aylanuvchi ko‘prik qurish taklifini ilgari surgan.
Antiqa ko‘prik quyidagicha ishlaydi: ko‘prikning oddiy holatida velosipedchilar va piyodalar undan oddiy ko‘prikdan o‘tgandek o‘tishadi. Biroq, uning ostidan qayiq o‘tishi kerak bo‘lganda, ko‘prikning oxirlariga o‘rnatilgan po‘lat tishlar har ikki qirg‘oqdagi beton devorlarga o‘rnatilgan bir juft yo‘lak ustidan “umbaloq oshishga” imkon beradi. Buning natijasida qayiqlar o‘tishi uchun yetarlicha bo‘shliq hosil bo‘ladi. Butun jarayon taxminan 20 daqiqa vaqt oladi.
Ko‘prikda metall va beton ballast mavjud bo‘lib, u pastki qismning og‘irligiga qarshi turadi va ko‘prik butunlay teskari holatga kelgunga qadar to‘liq 180 daraja aylanish imkonini beradi. Hayratlanarli tomoni shundaki, ko‘prik shu qadar sinchkovlik bilan loyihalanganki, uni harakatlantirish uchun dvigatel yoki elektr quvvati talab etilmaydi. Buning o‘rniga, u qo‘l lebedkalari yordamida harakatga keltiriladi.

Новый пешеходный мост в Лондоне не самый простой и не самый практичный способ переправить людей с одного берега реки на другой, но он один из самых креативных. Уникальный мост может перекатываться, чтобы под ним могли пройти лодки.
Проект, получивший название Cody Dock Rolling Bridge, был реализован в рамках реконструкции бывшего промышленного дока в Лондоне.
В рамках реконструкции было решено вновь открыть причал, что, в свою очередь, потребовало демонтажа старой дамбы на участке и строительства нового пешеходного моста. Саймон Майерс из Gasworks Dock Partnership, отвечающий за реконструкцию дока, намеревался установить на этом участке традиционный разводной мост. Однако, когда архитектор Томас Рэндалл-Пейдж услышал об этих планах, он обратился к Майерсу и при поддержке инженера Тима Лукаса выдвинул встречное предложение построить более амбициозный перекатывающийся мост.
Он работает так. В его обычном положении велосипедисты и пешеходы просто проезжают, как по обычному мосту. Однако, когда лодке необходимо пройти под ним, стальные зубья, установленные на концах моста, позволяют ему катиться по паре гусениц, установленных в бетонных уступах на обоих берегах, что значительно увеличивает пространство для лодок. Процесс занимает около 20 минут.
Мост включает в себя метал и бетонный балласт, противодействующий весу настила и позволяющий ему плавно поворачиваться на все 180 градусов, пока он не остановится в полностью перевернутом положении. Впечатляет то, что все это настолько тщательно спроектировано, что для его движения не требуются двигатели или электричество. Вместо этого он полностью приводится в действие ручными лебедками.