Xitoyning Open Architecture studiyasi Xitoyning Yantay shahrida qad rostlaydigan koinot muzeyi va tajriba markazi loyihasini taqdim etdi. Muzey okean bo‘yidagi bog‘da joylashadigan sirli qora obyekt ko‘rinishida bo‘ladi.
“Koinot kristallari” nomini olgan bino yaltiroq qora fasadga va bir uchi okean tomon yo‘nalgan qirrali ulkan tosh shaklida bo‘ladi.
Open Architecture loyihani “istirohat bog‘i maydoniga sirli ravishda qo‘ngan o‘zga sayyora obyekti” deb ta’riflagan.
Orqa tomonidan bo‘yalgan oynalar tashqi fasadning yarmini, fotoelektrik oynalar esa janubiy fasadni qoplaydi va binoni yoritish uchun yetarlicha quyosh energiyasi ishlab chiqaradi.
Bino o‘rmonzordagi ochiq maydonda joylashadi.
Ishlab chiqaruvchining hisob-kitoblariga ko‘ra, taxminan 2520 kvadrat metr maydonni egallagan fotoelektrik oynalar ishlab chiqaradigan elektr energiyasi 77 kilovattni tashkil qiladi. Bu quvvat quyoshli havoda butun binoni yoritish uchun yetarli bo‘ladi.
Mehmonlar binoga janub tomondan kirishadi va ularni binoning tashqi ko‘rinishini takrorlovchi qirrali devorlarga ega 20 metr balandlikdagi atrium qarshi oladi.
Atrium ko‘rgazma maydoni sifatida ishlatiladi, unda osilgan obyektlar va raqamli proyeksiyalar taqdim etiladi. Binoning yuqori qavatida ochiq terassa bo‘ladi. Yon tomondagi kirish eshigi muzey yopiq bo‘lganda bino ichidagi teatr va kafega kirish imkonini beradi.
Open Architecture odamlarni fazo va koinot haqida ko‘proq bilishga taklif qiluvchi muzey yaratishga intilgan.
Ta’kidlanishicha, Yantay shahri ochiq fazoga chiqqan birinchi xitoylik ayolning tug‘ilgan yeri hisoblanib, mahalliy aholi bundan juda g‘ururlanadi.
2026-yilda yakunlanishi rejalashtirilayotgan Space Crystals loyihasi Open Architecture'ning sohilbo‘yi bog‘i uchun mo‘ljallangan yirikroq rejasining bir qismi hisoblanadi. Ushbu maydonda yana dengiz maydoni, kutubxona va iskala ustida kvadrat shaklidagi jamoat binosi barpo etish maqsad qilingan.
“Ikki bino fazo va vaqtda muloqotni hosil qiladi: biri osmonga, ikkinchisi dengizga ishora qilib, hozir, o‘tmish va kelajakni bog‘laydi”, deb aytilgan studiyada.

В Китае спроектировали космический музей внеземного вида
Китайская студия  Open Architecture представила свой проект космического музея и экспериментального центра в Яньтае, Китай, который будет выглядеть как загадочный черный объект в парке на берегу океана.
Здание, получившее название «Космические кристаллы», будет иметь глянцево-черный фасад и ограненную каменную форму, стоящую на одном конце и указывающую на океан.
Open Architecture описывает этот проект как «объект инопланетного вида, загадочным образом приземлившийся на поляне парка».
Окрашенное с обратной стороны стекло покроет половину внешнего фасада, а фотоэлектрическое стекло покроет южный фасад, чтобы генерировать достаточно солнечной энергии для освещения здания.
Здание будет расположено на поляне в лесопарке.
Производитель подсчитал, что общая выходная мощность фотоэлектрического стекла площадью около 2520 квадратных метров составляет 77 киловатт. В солнечную погоду этой мощности вполне достаточно для общего освещения всего здания
Посетители войдут в здание с южной стороны и попадут в атриум высотой 20 метров с гранеными стенами, повторяющими внешний вид.
Атриум будет использоваться как выставочное пространство, где будут представлены висящие предметы и цифровые проекции. На верхнем этаже здания будет расположена открытая терраса. Боковой вход обеспечит доступ к театру и кафе, когда музей закрыт.
Open Architecture стремилась создать своеобразный музей, который приглашает публику узнать больше о космосе и вселенной.
Как отмечается, город Яньтай является родиной первой китайской женщины, вышедшей в открытый космос - факт, которым местные жители очень гордятся.
Проект Space Crystals, который планируется завершить в 2026 году, является частью более крупного генерального плана Open Architecture для прибрежного парка. Второй объект, который будет построен на этом месте — это Морская площадь, библиотека и общественное здание квадратной формы на пристани.
«Два здания образуют диалог в пространстве и времени: одно указывает на небо, а другое на море, соединяя настоящее, прошлое и будущее», — заявили в студии.