Saudiya Arabistoni Jidda shahrida qad rostlaydigan va balandligi 1000 metrdan oshadigan, dunyoning bo‘lg‘usi eng baland binosi – The Jeddah Tower qurilishi qayta yo‘lga qo‘yilganini e’lon qildi. Loyihani amalga oshirish bilan Jeddah Economic Company (JEC) shug‘ullanmoqda.
Kompaniya allaqachon tender jarayonini boshlab yuborgan va yil oxirigacha qurilish uchun pudratchilarni tanlab oladi. Jidda minorasi ayni damda dunyodagi eng baland bino – Dubaydagi Burj Halifa osmono‘par binosidan 172 metr balandroq bo‘lishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, u yangi biznes tumani - Jiddaning iqtisodiy shahri markaziga aylanadi. Minoradan 2 tadan 6 tagacha yotoqxonaga ega bo‘ladigan turli o‘lchamdagi kvartiralar, shuningdek, hashamatli butiklar, restoranlar, tennis kortlari va boshqa ko‘plab obyektlar joy oladi.
Shuningdek, osmono‘par bino dunyodagi eng baland tomosha maydonchasiga ham ega bo‘ladi. Bundan tashqari, binoning bir qismini hashamatli Four Seasons mehmonxonasi egallashi mumkin.
Avval xabar qilinganidek, 2024-yil aprel oyida Dubayda Dubai Creek Tower megaloyihasining yangi konsepsiyasi taqdim etiladi. Ushbu inshoot dunyodagi eng baland bino va dunyoning yangi mo‘jizalaridan biriga aylanadi.
Dubai Creek tumanida qad rostlaydigan osmono‘par bino qurilishi 2024-yil avgustida boshlanishi mumkin. U Dubay amirligining yangi me’moriy mo‘jizasiga aylanishi kerak.
Eslatib o‘tamiz, Dubai Creek Tower qurilishi 2020-yilda to‘xtatib qo‘yilgan edi. Dastlab 1300 metrlik osmono‘par bino qurish rejalashtirilgan edi. Ammo yaqinda ma’lum qilinganidek, loyiha hozirda qayta ishlanmoqda.

В Джидде возобновили строительство самой высокой башни в мире
В Саудовской Аравии сообщили о возобновлении строительства самого высокого здания мира – The Jeddah Tower, которую возведут в Джидде и будет превышать 1000 метров. Реализацией проекта займется Jeddah Economic Company (JEC).
Компания уже инициировала тендерный процесс и до конца года выберет подрядчиков для строительства. Как ожидается, The Jeddah Tower будет на 172 метра выше, чем самое высокое здание в мире на данным момент – дубайский небоскреб Burj Khalifa.
Более того, она станет центральным элементом нового делового района – Экономического города Джидды. В башне разместятся квартиры разной площади, в которых будет от 2 до 6 спален, а также роскошные бутики, рестораны, теннисные корты и многое другое.
Также, небоскреб получит самую высокую в мире смотровую площадку. Кроме того, часть площадей могут занять роскошный отель Four Seasons.
Как сообщалось ранее, в апреле 2024 года в Дубае представят новую концепцию мегапроекта Dubai Creek Tower – который станет самым высоким зданием в мире и одним из новых чудес света.
Строительство небоскреба в районе дубайской гавани Dubai Creek может начаться уже в августе 2024 года. Он должен стать новым архитектурным чудом эмирата.
Стоит напомнить, что строительство башни Dubai Creek Tower было приостановлено в 2020 году. Первоначально планировалось возвести небоскреб высотой 1300 метров с панорамной смотровой площадкой.  Но недавно было объявлено, что проект в настоящее время находится на стадии переработки.