Buyuk Britaniya hukumati parlamentning barcha binolari konstruksiyalarida bino qulashiga olib kelishi mumkin bo‘lgan muayyan turdagi beton bor-yo‘qligini tekshirishni boshladi. Bu haqda Times gazetasi xabar berdi.
Avvalroq o‘quv yili boshlanishiga bir necha kun qolganda Angliyadagi 100 dan ortiq maktabni qulash xavfi sababli yopish yoki qisman yopishga buyruq berilgan. Angliya sog‘liqni saqlash xizmati ham shu sabab bilan barcha kasalxonalarning holatini zudlik bilan ko‘zdan kechirishni so‘ragan.
Gazetaning yozishicha, parlamentning “eng mashhur qismlari” 19-asrdagi yong‘indan so‘ng qayta qurilgan. Biroq o‘shandan beri parlament binolari ko‘paygan, ayrim binolarga jiddiy o‘zgartirishlar kiritilgan. Shu sababli, ularning konstruksiyalarida xavfli qurilish materiali bo‘lishi mumkinligidan xavotir bor.
Bu xavotirlar tekshirilayotgan binolar qurilishida avtoklavlangan gazbeton qo‘llangani bilan bog‘langan. Bunday beton Britaniyada 1950–1990-yillarda bir va ikki qavatli jamoat binolarini qurishda ko‘p ishlatilgan. Material odatiy betonga o‘xshaydi, ammo undan yengilroq, xizmat qilish muddati qisqaroq va namlikdan buzilishga ko‘proq moyil.
Avvalroq Britaniya parlamenti joylashgan Vestminster saroyi xavfsizlik va binoning qulashi bilan bog‘liq xatarlar ortib borayotgani sababli zudlik bilan restavratsiya qilinishi kerakligi ma’lum qilingan. Inshootni ta’mirlash dasturi 22 milliard funtga baholanmoqda va bu jarayon 76 yilgacha davom etishi mumkin. Hozirda binoni saqlash uchun haftasiga ikki million funt sterlingga yaqin pul, yiliga esa 100 million funt sterling sarflanadi.

В Британии парламентские здания проверяются на риск обрушения
Власти Великобритании начали проводить оценку состояния всех парламентских зданий на наличие в конструкции определенного типа бетона, который может вызвать обрушение здания. Об этом сообщила газета Times.
Ранее властями было отдано распоряжение полностью или частично закрыть не менее ста школ в Англии перед самым началом учебного года по причине высокого риска обрушения. Служба здравоохранения также инициировала проведение срочной проверки состояния всех больниц на предмет угрозы обрушения.
Как отмечает газета, "самые узнаваемые части" парламента были отстроены после пожара в XIX веке, однако с тех пор число парламентских строений увеличилось, а некоторые здания претерпели значительные изменения. В связи с этим существуют опасения, что в их конструкции может содержаться опасный стройматериал.
Им является армированный автоклавный ячеистый бетон, он часто применялся при строительстве одно- и двухэтажных общественных зданий в Британии в 1950-1990-х годах. Этот материал легче обычного бетона, менее долгосрочен и более подвержен разрушению из-за влаги.
Ранее сообщалось, что Вестминстерский дворец, в котором заседает британский парламент, срочно нуждается в реставрации из-за растущих рисков безопасности и возможного разрушения здания. Программа реставрации оценивается в 22 миллиарда фунтов, процесс может длиться до 76 лет. В тоже время недельная стоимость содержания здания составляет около двух миллионов фунтов стерлингов, в год на это уходит примерно 100 миллионов фунтов.