Niderlandiyaning Xertogenbos shahrida noyob turar-joy mavzesi – Bolwoningen (“sharsimon uylar”) mavjud bo‘lib, u kanal bo‘yida joylashgan 50 ta sharsimon uydan iborat.
Uylar 1968-yilda niderlandiyalik arxitektor va rassom Dris Kreykamp tomonidan demontaj qilinishi oson va boshqa joyga ko‘chirilishi mumkin bo‘lgan arzon uy-joy qurish bo‘yicha hukumat dasturi doirasida ishlab chiqilgan. Biroq, mavzening qurilishi yigirma yil o‘tgach, 1980-yillarning boshidagina boshlangan.
Biroq arxitektorning ushbu g‘oyasi shaharliklar orasida ommalashmadi. Odamlar bunday uylarda yashashni istamadilar. Dunyodagi eng xunuk uylarning AQSH reytingida sharsimon uylar birinchi o‘rinni egallagan.
Har bir “to‘p”-uy silindrsimon asosda joylashgan, shisha tola bilan kuchaytirilgan betondan yasalgan sharsimon struktura bo‘lib, bir-ikki kishiga mo‘ljallangan. Sharning diametri 5,5 metrni tashkil qiladi. Uy ichkarisida burama zinapoyali uch qavatli yashash hududi mavjud bo‘lib, u yerda yotoqxona, vannaxona, oshxona uchun joy bor. Har bir uy 11 ta dumaloq "illyuminator"-oyna bilan jihozlangan va ular evaziga uy ichida doim tabiiy yorug‘lik yetarlicha bo‘ladi. Binoning og‘irligi taxminan 1240 kg.ni tashkil qiladi. Me’morning g‘oyasiga ko‘ra, ushbu konstruksiyani qismlarga ajratib, boshqa joyga ko‘chirish mumkin.
Har qanday oddiy turar-joy mavzesida bo‘lgani kabi, sharsimon uylar ham o‘z raqamiga ega.
Ayni vaqtda noodatiy uylarni talabalar, rassomlar va musiqachilar faol ravishda ijaraga olishadi. Ularda holi qolib, ijod bilan shug‘ullanish mumkin. Bundan tashqari, har yil bu yerga futuristik uylarni o‘z ko‘zlari bilan ko‘rishni yoki hatto bir muddat ularda yashashni istovchi ko‘plab sayyohlar tashrif buyuradi.

Самые необычные дома мира: шары Bolwoningen в Нидерландах
В городе Хертогенбос в Нидерландах есть уникальный жилой квартал Bolwoningen («шарообразные дома»), который состоит из 50-ти сферических домов, стоящих на берегу живописного канала.
Их спроектировал голландский архитектор и художник Дрис Крейкамп в 1968 году в рамках государственной программы по строительству доступного социального жилья, которое можно легко демонтировать и перевозить на другое место. Однако строительство квартала было начато лишь двадцать лет спустя, в начале 1980-х.
Задумка архитектора не вызвала ажиотажа среди горожан. В таких домах люди не желали жить. В американском рейтинге самых некрасивых домов во всем мире дома-шары заняли первую строчку.
Каждый дом-шар представляет собой сферическую конструкцию из армированного стекловолокном бетона на цилиндрическом основании и рассчитан на одного-двух человек. Диаметр сферы составляет 5,5 метров. Внутри — трехуровневое жилое пространство с винтовой лестницей, где есть место для спальни, ванной комнаты, кухни-гостиной и небольшой кладовки. Благодаря 11 круглым окнам-"иллюминаторам» внутри дома всегда много естественного света. Вес здания составляет около 1240 кг. По замыслу архитектора, при желании конструкцию можно разобрать и транспортировать в другое место.
Дома имеют порядковые номера, как и в любом привычном жилом квартале.
В настоящее время студенты, художники и музыканты активно арендуют необычные дома. В них можно уединиться и творить. Также, ежегодно сюда приезжает множество туристов, которые хотели бы посетить или даже пожить некоторое время в этих футуристических домах.