Xitoyning Country Garden qurilish kompaniyasi Malayziyadagi o‘zining hashamatli ko‘p qavatli binolari borasida katta umidlarga ega bo‘lgan, ammo qurilish boshlanganidan deyarli o‘n yil o‘tgach, majmua kimsasiz "arvoh shahar"ga aylangan.
Dengizga qaragan hashamatli kvartiralarda o‘n minglab odamlarni joylashtirish uchun qurilgan majmua Malayziya yarimorolining janubiy chekkasida joylashgan. Xitoy ko‘chmas mulk giganti Country Garden majmuani qurishni boshlaganidan deyarli o‘n yil o‘tgach, u deyarli bo‘shab yotipti.
Forest City deb nomlangan 100 milliard dollarlik loyiha kompaniyaning xorijdagi yorqin eksponati bo‘lish o‘rniga kreditorlar nishoniga aylandi, chunki Country Garden moliyaviy muammolarni his qilish alomatlarini ko‘rsatmoqda.
Forest City kompaniyaning Xitoydan tashqaridagi eng qimmat aktividir. Agar kompaniya oxir-oqibat defoltga uchrasa, tugallanmagan megaloyiha uning kreditorlariga taxminan 1,5 milliard dollar undirishga yordam berishi mumkin, deydi Nyu-Yorkdagi Kobre & Kim yuridik firmasi hamkori Jon Xan.
Deyarli bo‘shab yotgan majmua Xitoyning bir vaqtlar gullab-yashnagan ko‘chmas mulk sektorini barbod qilgan ba’zi asosiy muammolar haqida eslatib turadi. Majmua Country Garden kompaniyasining yuqori istiqbolga ega va yer narxi past bo‘lgan joylarda megaloyihalarni yaratish strategiyasini o‘zida mujassam etgan bo‘lib, ushbu model Xitoy ko‘chmas mulk bozori avjida bo‘lganda kompaniyaning o‘sishiga turtki bergan.
Bir vaqtlar Xitoy iqtisodiy o‘sishining asosiy yetakchisi bo‘lgan ko‘chmas mulk sektori o‘nlab yillar davomida rivojlandi, chunki qurilish kompaniyalari katta miqdorda qarz olib, katta binolar qurdilar. Keyinchalik Pekin spekulyativ xatti-harakatlarni cheklash maqsadida qurilish kompaniyalarini kreditlashni qat’iylashtirdi. 2021-yil oxirida mamlakatning eng yirik developerlaridan bo‘lgan China Evergrande Group xalqaro qarzi bo‘yicha defolt, ya’ni qarzini to‘lay olmasligini e’lon qildi.
Malayziyaning janubidagi Johor shtatida joylashgan majmua qurilgan hudud avvallari Singapurdan bir necha chaqirim uzoqlikdagi o‘rmon bo‘lgan. Kompaniya 20 daqiqalik masofada joylashgan qimmat markazga arzonroq muqobil va’da berib, to‘rtta orol qurishni rejalashtirgan.
Mahalliy ko‘chmas mulk veb-saytlarida Forest City'dagi yuzlab xonadonlar sotuvga yoki ijaraga berilgan.
Country Garden mahalliy qo‘shma korxonasi orqali Forest City'ning 60 foiz ulushiga egalik qiladi, qolgan ulush esa Johor davlat agentligiga va shtat sultoni Ibrohim Iskandarga tegishli bo‘lgan Esplanade Danga 88 xususiy mahalliy kompaniyaga tegishli. Kompaniyalar 2015-yilda ishga kirishib, tezda o‘nlab minoralar va yaqin atrofda golf kurortni barpo etgan.
O‘shandan beri majmua xuddi Xitoy bo‘ylab katta orzular asosida qurilgan, lekin hech qachon amalga oshmagan ko‘plab megaloyihalar kabi "arvoh shahar" deb nom oldi. Country Garden buni rad etib, turar-joylarning 80 foizdan ortig‘i allaqachon sotilganini aytmoqda. Biroq, bu turar-joylarning aksariyati sarmoya sifatida sotib olingan va ularda hech kim yashamaydi - mahalliy ko‘chmas mulk veb-saytlarida yuzlab kvartiralar qayta sotishga va ijaraga qo‘yilgan.
Ushbu saytlarning tranzaksiyalar tarixi shuni ko‘rsatadiki, so‘nggi yillarda majmuadagi kvartiralarning qiymati keskin tushib ketgan. Bir vaqtlar kvadrat futi 280 dollarga sotilgan bir xonali kvartiralar hozirda kvadrat futi uchun 116 dollardan sotilmoqda.
Hozirda loyiha 15 foizga bajarilgan va to‘rtta oroldan faqat bittasi qurilgan.
Loyihaning markaziy qismi ofislar, kvartiralar va savdo markazini joylashtirish uchun mo‘ljallangan 45 qavatli ko‘p vazifali minora hisoblanadi. Singapurga qaragan plyaj bir necha qadam narida joylashgan - u yer ham kimsasiz va timsohlar borligidan ogohlantiruvchi belgilar bilan to‘lib-toshgan.
“Forest Siti”ning deyarli huvillab yotgan ko‘chalaridan minglab bo‘sh xonadonlarning oq devorlari ko‘rinib turadi, hudud bo‘ylab asosan landshaft dizaynerlari va qo‘riqchilar yurganini ko‘rish mumkin. Bir nechta restoran va do‘konlarni hisobga olmaganda, har bir minoraning birinchi qavatidagi savdo maydonchalari bo‘m-bo‘sh, derazalari esa “Yaqinda yangi do‘konlar paydo bo‘ladi” degan plakatlar bilan qoplangan.
So‘nggi paytlarda majmua qo‘shni Indoneziyadan tobora ko‘proq sayyohlarni, shuningdek, bu yerda golf o‘ynash imkoniyatlarini izlovchi Janubiy koreyalik ba’zi xaridorlarni jalb qilmoqda.
35 yoshli malayziyalik Mitran Vining aytishicha, u 2,5 yil oldin bu yerga ko‘chib kelganida uyi joylashgan butun qavatda tanho o‘zi yashagan. Endi uning qavatidagi yana bir kvartira band. "Odamlar asta-sekin kela boshlaydilar, ammo ular aniq kelishadi", deydi u.
Country Garden va Malayziya hukumati “Forest Siti”dan katta umidlar kutishda davom etmoqda. Malayziya bosh vaziri Anvar Ibrohim majmua soliqlar miqdori kam va ko‘p martalik vizalar olish oson bo‘lgan maxsus moliyaviy zona sifatida belgilanishini aytgan.
Biroq majmuani oz sonli aholisidan ba’zilari u yerdagi “bo‘m-bo‘shlikdan” zavqlanishlarini aytishadi. “Bu yerda tinch, shovqin yo‘q”, deydi 41 yoshli xitoylik Vivian Chun. U 8 yoshli o‘g‘li bilan shu yil boshida bu yerga ko‘chib kelgan.

Роскошный комплекс стоимостью 100 миллиардов долларов, который стоит пустым и недостроенным
Китайский застройщик Country Garden имел большие амбиции по поводу своих роскошных высотных зданий в Малайзии, но спустя почти десять лет после начала строительства этот комплекс считается «городом-призраком».
На южной оконечности полуострова Малайзия расположен комплекс высотных зданий, построенных для размещения десятков тысяч человек в роскошных квартирах с видом на море. Спустя почти десять лет после того, как китайский гигант недвижимости Country Garden начал строительство анклава, он почти полностью пустует.
Проект стоимостью 100 миллиардов долларов под названием Forest City, который должен был стать ярким зарубежным экспонатом компании, вместо этого стал целью кредиторов, поскольку застройщик демонстрирует признаки финансовых затруднений.
Лесной город — самый ценный актив Country Garden за пределами Китая. Если компания в конечном итоге объявит дефолт, незавершенный мегапроект может помочь ее кредиторам вернуть примерно 1,5 миллиарда долларов, сказал Джон Хан, партнер нью-йоркской юридической фирмы Kobre & Kim.
Практически пустой проект «Форест-Сити» является ярким напоминанием о некоторых основных проблемах, которые разрушили некогда процветающий сектор недвижимости Китая. Forest City воплощает в себе стратегию Country Garden по созданию мегапроектов в местах с высоким потенциалом и низкой стоимостью земли, модель, которая способствовала его росту, когда китайский рынок недвижимости находился на подъеме.
Сектор недвижимости, который когда-то был основным драйвером роста экономики Китая, процветал на протяжении десятилетий, поскольку девелоперы брали большие займы и строили большие здания. Затем Пекин ужесточил кредитование застройщиков, чтобы обуздать спекулятивное поведение. В конце 2021 года China Evergrande Group, ранее являвшаяся одним из крупнейших девелоперов страны, объявила дефолт по своему международному долгу.
Район, где был построен комплекс, в южном малазийском штате Джохор, раньше был неосвоенными джунглями всего в нескольких милях от Сингапура. Компания планировала построить четыре острова, обещая более дешевую альтернативу коммерческому центру, расположенному всего в 20 минутах езды.
Сотни квартир в Форест-Сити выставлены на продажу или в аренду на местных сайтах недвижимости.
Country Garden владеет 60% акций Forest City через местное совместное предприятие, а остальная часть принадлежит компании под названием Esplanade Danga 88, частной малазийской компании, принадлежащей правительственному агентству Джохора и султану штата Ибрагиму Искандару. Они начали работу в 2015 году, быстро построив десятки башен и близлежащий гольф-курорт.
С тех пор Лесной город называют «городом-призраком», как и мегапроекты по всему Китаю, которые были построены на основе больших мечтаний, но так и не были реализованы. Country  Garden Pacificview отверг это, заявив, что более 80% жилых единиц уже продано. Однако большинство из них, похоже, были куплены в качестве инвестиций, и в них никто не живет — сотни квартир выставлены на перепродажу и аренду на местных сайтах по недвижимости.
История транзакций на этих сайтах показывает, что их стоимость за последние годы резко упала. Квартиры с одной спальней, которые когда-то продавались по 280 долларов за квадратный фут, теперь стоят около 116 долларов.
В настоящее время проект завершен на 15%, построен только один из четырех островов.
Центральным элементом проекта является 45-этажная многофункциональная башня, предназначенная для размещения офисов, квартир и торгового центра. Пляж с видом на Сингапур находится всего в нескольких шагах — он тоже лишен людей, усеян табличками, предупреждающими что там водятся крокодилы.
Глухие белые стены тысяч пустых квартир видны с почти пустынных улиц Форест-Сити, в основном населенных ландшафтными дизайнерами и охранниками, слоняющимися по территории. За исключением нескольких ресторанов и магазинов, торговые помещения на первом этаже каждой башни пусты, окна заклеены плакатами с надписью: «Скоро появятся новые магазины».
В последнее время Форест-Сити привлекает все большее число туристов из соседней Индонезии, а также некоторых покупателей из Южной Кореи, которые ищут здесь возможности для игры в гольф.
Митран Ви, 35-летний гражданин Малайзии, сказал, что он был единственным человеком, жившим на всем этаже своего дома, когда он переехал сюда 2,5 года назад. Теперь еще одно помещение на его этаже занято. «Люди начинают приходить, медленно, но они придут», - сказал он.
Застройщик и правительство Малайзии по-прежнему возлагают большие надежды на Форест-Сити. Премьер-министр Анвар Ибрагим заявил, что этот комплекс будет обозначен как особая финансовая зона, где налоги низкие, а многократные визы легко получить.
Некоторые из немногочисленных жителей Лесного города наслаждаются пустотой. «Здесь мирно, нет шума», — сказала Вивиан Чун, 41-летняя гражданка Китая из Нанкина, которая переехала сюда в начале этого года со своим 8-летним сыном.