Arxitektura va dizayn muzeyi - Chikago Ateneum muzeyi hamda Yevropa arxitektura, san’at, dizayn va shaharshunoslik markazi 2023-yilgi Xalqaro arxitektura mukofoti (International Architecture Awards 2023) g‘olib loyihalarini taqdim etdi. Ushbu g‘oliblar orasida IDOM, Nikken Sekkei va b720 tomonidan Barselonadagi “Nou Kamp Nou” futbol stadioni dizayni alohida ajralib turadi.
1922-yildan boshlab 60000 tomoshabinga mo‘ljallangan “Les Korts” stadioni "Barselona" futbol klubining asosiy stadioni bo‘lib kelgan. Ko‘plab yillar o‘tgach, 1954-yilda klub uchun "Kamp Nou" deb nom olgan 100000 o‘rinli yangi arena qurilishi boshlangan. Yevropadagi eng katta futbol stadionining ochilishi 1957-yil 24-sentabrda bo‘lib o‘tgan.
"Kamp Nou" o‘zining 65 yillik tarixida ko‘plab ajoyib o‘yinlar va jahon futboli yulduzlarini ko‘rgan. Ammo arena infratuzilmasi hozirgi kunda zamonaviy talablarga javob bermay qo‘ygandi.
Ayni damda “Barselona”ning moliyaviy holati og‘irligiga qaramay, klub rahbariyati o‘zining asosiy arenasini ta’mirlashga kirishdi. Loyiha budjeti 1,5 milliard yevrodan ortiqni tashkil qiladi. Iyun oyining boshida tribunalardan o‘rindiqlar olinib tashlandi, so‘ngra ishga og‘ir qurilish texnikasi tushgan.
"Barsa" 2024-yilning oxirigacha o‘z uy o‘yinlarini Barselonadagi Olimpiya stadionida o‘tkazadi.
"Kamp Nou"ning to‘liq yangilanishi uni 105000 tomoshabinni sig‘dira oladigan, Yevropadagi eng katta stadionga aylantiradi. Loyihada 1957-yildagi ikkita tribunani saqlab qolish, uchinchi tribuna joylashadigan yangi konstruksiyani qo‘shish, oddiy va imkoniyati cheklangan muxlislar uchun lift va eskalatorlar, mehmonlarni kutish uchun ikki qavatli zonalar, butun stadionni qoplaydigan ochilib-yopiluvchi tom, xullas, besh yulduzli futbol arenasi javob berishi kerak bo‘lgan barcha zamonaviy talablar ko‘zda tutilgan.
IAA Awards'ga 2005-yilda asos solingan bo‘lib, u butun dunyo bo‘ylab eng ahamiyatli loyihalarni e’tirof etuvchi nufuzli xalqaro mukofotlardan biri hisoblanadi. 2023-yilda tanlovda ishtirok etish uchun 750 dan ortiq ariza kelib tushgan.
G‘oliblarni taqdirlash marosimi 15-sentabrda Gretsiya poytaxti Afinadagi Akropolda bo‘lib o‘tadi. Bu bilan bir vaqtda, Contemporary Space Athens ko‘rgazmalar markazida mukofotga loyiq topilgan loyihalar ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tadi. "Shahar va dunyo" deb nomlanadigan ko‘rgazma 1-oktabrdan boshlab tashrif buyuruvchilarni kutib oladi.

Музей архитектуры и дизайна – Чикагский Атенеум и Европейский центр архитектуры, искусства, дизайна и городских исследований представили проекты-победители Международной архитектурной премии (IAA) 2023 года. Среди этих победителей выделяется дизайн IDOM, Nikken Sekkei и b720 для стадиона «Ноу Камп Ноу» в Барселоне.
С 1922 года основным стадионом футбольного клуба “Барселона” был “Лес Кортс”, вмещавший 60 000 зрителей. Строительство новой арены для клуба на 100 000 мест, получившей название «Камп Ноу», началось в 1954 году. Красочное открытие самого большого в Европе футбольного стадиона состоялось 24 сентября 1957 года.
За 65 лет своей истории “Камп Ноу” видел много великолепных матчей и звезд мирового футбола. Но инфраструктура арены к нынешнему моменту перестала соответствовать современным требованиям.
Несмотря на то что “Барселона” сейчас находится в непростой финансовой ситуации, руководство клуба приступило к дорогостоящей реконструкции своей главной арены. Бюджет проекта составляет более 1,5 миллиарда евро. В начале июня сняли кресла с трибун, и за дело взялась тяжелая строительная техника.
До конца 2024 года “Барса” будет играть на Олимпийском стадионе Барселоны.
Комплексная трансформация “Камп Ноу” превратит его в крупнейший стадион Европы, способный вместить 105 000 зрителей. Для проекта характерно сохранение структуры двух первоначальных трибун 1957 года, добавление новой конструкции, в которой находится третья трибуна, введение двухуровневых зон для приема гостей, эскалаторы и лифты для обычных болельщиков и инвалидов, выдвигающуюся крыша, закрывающая весь стадион - все, что отвечает современным требованиям пятизвездочной футбольной арены.
IAA Awards является одной из старейших международных наград и входит в число самых престижных с точки зрения признания выдающихся проектов по всему миру. В 2023 году на конкурс поступило более 750 заявок.
Официальная церемония награждения состоится 15 сентября в Акрополе в Греции. Одновременно в выставочном центре Contemporary Space Athens откроется выставка отмеченных наградами проектов. Выставка под названием «Город и мир» примет посетителей с 1 октября.