Dubayda iqlimini nazorat qilsa bo‘ladigan yopiq velosiped trassasi LOOP loyihasi taqdim etildi. URB arxitektura firmasi tomonidan ishlab chiqilgan bu trassa o‘zidan 93 kilometrlik ekologik toza velotrassani aks ettiradi. Uni qurishdan maqsad Dubay aholisini sog‘lom transport turini tanlashga undashdan iborat.
Trassa konstruksiyasi yil davomida iqlim nazoratini ta’minlashga imkon beradi, bu esa velosipedda yurishni shahardagi afzal transport turiga aylantiradi. Loyiha hozirda tadqiqot va ishlanish bosqichida bo‘lib, u hayotga tatbiq qilingach, yangi trassa yordamida Dubay aholisining 80 foizi ishga piyoda yoki velosipedda yetib olishiga umid qilinmoqda.
Loyiha piyoda va velosipedda yurish imkoniyatini taqdim qilib, avtomobillarga tobelikni kamaytirishga qaratilgan. Bu avtomobillarga tayangan Dubay infratuzilmasida sezilarli o‘zgarish bo‘ladi. Yopiq trassada iqlim nazoratidan tashqari, bog‘lar va dam olish hududlari, turli qulayliklar va tadbirkorlik uchun imkoniyatlar yaratish ham rejalashtirilgan.
Dubayni aholi kundalik ehtiyoj joylari va manzillariga piyoda yoki velosipedda 20 daqiqa ichida yetib oladigan “20 daqiqalik” shaharga aylantirish maqsad qilingan. Ushbu tashabbus shaharning 2040-yilga mo‘ljallangan bosh rejasida ko‘rsatilgan. Loyihada, shuningdek, qayta tiklanuvchi energiya manbasini ta’minlash uchun kinetik energiyadan foydalanish rejalashtirilmoqda. Suv zaxiralari sarfini kamaytirish maqsadida sug‘orish tizimlarida qayta ishlanadigan suvdan foydalanish ham ko‘zda tutilgan.

Представлен проект велосипедной трассы длиной 93 км в Дубае
В Дубае представлен проект велосипедной трассы с регулируемым климатом LOOP. Разработанная архитектурной фирмой URB, трасса представляет собой экологичную веломагистраль длиной 93 километра, цель которой - побудить жителей Дубая выбирать здоровый вид транспорта.
Конструкция обеспечивает климат-контроль в течение всего года, что делает велосипедные прогулки предпочтительным видом транспорта в городе. Инициатива, которая надеется, что 80% жителей Дубая доберутся до работы пешком или на велосипеде. В настоящее время проект находится на стадии исследований и разработок.
"Наша цель - перестроить будущую инфраструктуру мобильности в Дубае, чтобы она стала чем-то большим, чем привычные транспортные системы", - сказал генеральный директор URB Бахараш Багериан.
Проект направлен на снижение зависимости от автомобилей, предоставляя возможности для пеших и велосипедных прогулок. Это станет значительным сдвигом в инфраструктуре Дубая, города, ориентированного на автомобили. Помимо регулируемого климата, в структуре также планируется разместить парки и зоны отдыха, различные удобства и возможности для предпринимательства.
Дубай стремится стать 20-минутным городом, где жители могут получить доступ к повседневным потребностям и местам назначения в течение 20 минут ходьбы или езды на велосипеде. Инициатива изложена в городском генеральном плане на 2040 год. В проекте также планируется использовать кинетическую энергию для обеспечения возобновляемого источника энергии. Также планируется, что ирригационные системы будут работать на оборотной воде, чтобы сократить потребление ресурсов.