3D printer yordamida dunyodagi ilk ikki qavatli uy qurildi. Uy Yevropadagi eng kuchli beton 3D printer BOD2 yordamida barpo etilgan. Shu tufayli oldimizda ertangi kun uylari haqida tushuncha paydo bo‘ldi.
Ushbu “texnologik mo‘jiza” Belgiyadagi eksperimental arxitektura kampusida qad rostladi. Binoning balandligi 8 metrni tashkil qiladi.
Hozirda "bosma" uylar quruvchilari uchun bir qavatli bino qurish ular orzularining cho‘qqisi bo‘lib qolmoqda. 3D bosma olamida "ko‘p qavatli" obyektlar juda kam uchraydi. Odatda, 3D printer yordamida quriladigan ikki va uch qavatli binolar uchun bloklar zavodda alohida-alohida bosiladi va keyinroq qurilish maydonchasida bir-biriga "yopishtiriladi". Belgiyaning Kamp C kompaniyasi o‘z bosma texnologiyasini ishlab chiqishga va yuqorida keltirilgan cheklovni yengishga muvaffaq bo‘ldi. Kompaniya joylashgan Vesterlo shahrida 3D printer bilan qurilgan ikki qavatli uy o‘zidan betonli yaxlit konstruksiyani aks ettiradi. Tajribaviy uy bevosita qurilish maydonchasida bir seansda bosilgan.
Loyiha mualliflari devor va shiftlarni mustahkamlamaslikka qaror qildilar – uyning faqat bir nechta muhim joylari armatura bilan kuchaytirilgan, masalan, deraza darchalari usti. Ehtimol, binoning barqarorligi siri beton aralashmada bo‘lishi mumkin. Unda cho‘kishni kamaytiruvchi maxsus tolalar mavjud. Buning evaziga betonning qotishi vaqtida uning yorilishidan qochishga erishigan.
Binoning fasadi Gollandiyaning Pixasolar kompaniyasi quyosh panellari bilan qoplangan.
Qayd etilishicha, uyni qurishda an’anaviy tarzda qurilgan shu o‘lchamdagi binoga nisbatan 60 foiz kam xomashyo sarflangan. Ushbu loyiha umumiy qiymati 1,6 million yevro bo‘lgan budjet doirasida amalga oshirilgan, bu summadan 40 foizi Yevropa Ittifoqi tomonidan ajratilgan. Qurilishga tayyorgarlik bir necha oy davom etgan, ammo uning o‘zi atigi uch hafta vaqt olgan.
Qurilish shiftga kiritilgan loyga asoslangan yangi texnologiyani o‘z ichiga olgan. Ushbu innovatsion yechim bino ichidagi harorat va namlikni bir maromda tartibga soladi.
“Yaxlit tarzda qurilgan bosma uy”ning tez muddatlarda barpo etish mumkinligi uning yagona ustunligi emas. Unda turli materiallar va qismlar o‘rtasida ulash joylarining yo‘qligi sovuq kirishi mumkin bo‘lgan tirqishlar paydo bo‘lishidan va ularni bartaraf etish uchun keyingi harakatlardan qochish imkonini beradi. Kompaniya taklif qilayotgan texnologiyaning yana bir ustunligi – uning xavfsiz ekanidir. “COVID‑19 xavfi ortida shuni ta’kidlash lozimki, printerni masofadan turib boshqarish mumkin. Bunda qurilish maydonchasining o‘zida bir necha quruvchigina talab etiladi, xolos", deb aytgan loyiha menejeri Mareyke Arts.

Первый в мире двухэтажный дом, напечатанный с помощью 3D-принтера
Первый в мире двухэтажный дом был напечатан с помощью самого мощного в Европе бетонного 3D-принтера BOD2. Благодаря этому, перед нами предстал образ домов завтрашнего дня.
Воплощение этого технологического чуда обрело форму в кампусе экспериментальной архитектуры в Бельгии.
Одноэтажное строение – предел мечтаний для большинства производителей «печатных» домов. «Высотные» объекты в мире 3D-печати – явление чрезвычайно редкое. Как правило, блоки для двух- и трехэтажных зданий изготавливаются на фабрике по отдельности и уже на площадке их «склеивают» воедино. Бельгийской компании Kamp C удалось разработать собственную технологию печати и преодолеть это досадное ограничение: двухэтажный дом, построенный с помощью 3D-принтера в их родном Вестерло, представляет собой бетонную монолитную конструкцию. Экспериментальный коттедж был напечатан за одну сессию, непосредственно на участке.
Авторы проекта отказались от усиления стен и перекрытий – армирование есть «лишь в нескольких важных местах», например, над оконными проемами. Вероятно, секрет устойчивости здания кроется в бетонной смеси, которая содержит особые волокна, уменьшающие пластическую усадку. Благодаря этому удалось избежать растрескивания бетона на этапе схватывания. Отметим, что высота строения составляет 8 метров.
Отмечается, что на строительство печатного дома было потрачено на 60% меньше сырья по сравнению с традиционным сооружением сопоставимых размеров. Впечатляет то, что этот проект был реализован в рамках общего бюджета в 1,6 миллиона евро, из которых 40% финансирования поступило от Европейского Союза. Подготовка длилась несколько месяцев, зато само строительство заняло всего три недели.
Фасад здания покрыт солнечными батареями нидерландского производителя Pixasolar.
Строительство включало в себя новую технологию на основе глины, встроенной в потолок. Это инновационное решение плавно регулирует внутреннюю температуру и влажность внутри здания.
Быстровозводимость – не единственное преимущество «цельнопечатного» дома. Так, отсутствие стыков между различными материалами и частями конструкций позволяет избежать появления мостиков холода и последующих усилий по их устранению. Еще одно очевидное достоинство технологии, предложенной Kamp C – безопасность. «В контексте COVID‑19 важно отметить, что принтером можно управлять дистанционно. На самой стройплощадке требуется присутствие небольшого числа участников», – подчеркнула в разговоре с журналистами Dezeen руководитель проекта Марейке Артс.