Ummonda 100 000 kishiga mo‘ljallangan «aqlli» shahar qurilishi e’lon qilindi
AQSHning Skidmore, Owings & Merrill (SOM) arxitektura firmasi CNN telekanali bilan bo‘lishgan reja universitet, maktablar, tibbiyot muassasalari va masjidlarni ham o‘z ichiga oladi. U Masqatdan bir necha kilometr g‘arbda joylashgan Al-Sibda qad rostlaydi.
SOM butun dunyo bo‘ylab osmono‘par binolarni loyihalashtirishi bilan tanilgan. Ular orasida dunyodagi eng baland osmono‘par bino – Burj Halifa bor.
Loyiha bo‘yicha ishlar 2024-yilda boshlanadi va to‘rt bosqichda amalga oshiriladi. 2030- yilgacha davom etadigan birinchi bosqichda 5 kvadrat kilometr maydondan iborat shahar markazi va rejalashtirilgan 19 ta mavzedan oltitasi qurib bitkaziladi. Yakuniy bosqichni 2045- yildan keyin yakunlash rejalashtirilgan.
“Aqlli” shaharning umume’tirof etilgan ta’rifi bo‘lmasa-da, bu atama odatda datchiklar, kameralar va Internetga ulangan qurilmalardan ma’lumotlar to‘plash va ulardan foydalanishni anglatadi. Ushbu g‘oya tanqidchilari u shaxsiy hayot maxfiyligiga putur yetkazishi borasida xavotir bildirishsa-da, ko‘pchilik shaharsozlar katta hajmdagi ma’lumotlar shaharlarga transportni boshqarishdan tortib atrof-muhit monitoringigacha bo‘lgan davlat xizmatlarini yanada samarali ko‘rsatishda yordam berishi mumkin, deb hisoblashadi.
SOM direktori yordamchilaridan biri Bernxard Rettig o‘z bayonotida Sulton Hayzam Sitining "aqlli infratuzilmasi" havo sifati va suv zaxiralarini boshqarish kabi atrof-muhit omillarini kuzatish" uchun ishlatilishini aytdi.
Yangi loyiha Oman Vision 2040 davlat tashabbusining bir qismi bo‘lib, boshqa ko‘plab choralar qatorida qayta tiklanuvchi energiyadan foydalanish hajmini ko‘paytirish va mamlakatning neftga qaramligini kamaytirishga qaratilgan. Ayni vaqtda Ummon daromadlarining yarmidan ko‘prog‘ini aynan neft savdosidan olinadigan daromadlar tashkil etadi.
Ta’kidlanishicha, loyihani ishlab chiqishda harorat Selsiy bo‘yicha 44 darajadan oshadigan Masqatdagi yuqori haroratlar va namlik hisobga olingan. Loyihaning yaqinda e’lon qilingan suratlarida g‘isht va yog‘ochdan yasalgandek ko‘ringan inshootlar bilan o‘ralgan soya-salqin ko‘chalar aks etgan. Yo‘llar va binolar maksimal soyani va tabiiy shamollatishni ta’minlaydigan tarzda quriladi.
Shuningdek, majmuada savdo do‘konlari, universitet, maktablar, tibbiyot muassasalari va masjidlar qurilishi ko‘zda tutilgan.
Shahar markazida, shuningdek, istirohat bog‘i bo‘ladi. U 7,5 kilometrlik qurigan daryo o‘rnida barpo etiladi. Me’morlarning aytishicha, bog‘ mavsumiy toshqinlar yuz beradigan qirg‘oqbo‘yi mintaqasida toshqin suvlarini ushlash va saqlab turish uchun qo‘llanadi.
Ummonning uy-joy va shaharsozlik vazirligi o‘z bayonotida ushbu qurilishni Masqatning "kengayishi" deb ta’riflagan. Yangi shahar Arabiston yarimorolining chekkasida joylashgan Ummon poytaxti bilan jamoat transporti tizimi orqali bog‘lanadi.

Оман представил планы создания «умного» города на 100 000 человек
Оман обнародовал амбициозные планы строительства нового «умного» города с населением в 100 000 человек за пределами своей столицы Маската.
В новом районе, получившем название Sultan Haitham City, на площади 14,8 квадратных километров будет построено 20 000 новых домов.
План, которым эксклюзивно c CNN поделилась американская архитектурная фирма Skidmore, Owings & Merrill (SOM), включает в себя также университет, школы, медицинские учреждения и мечети. Он будет построен на практически незастроенном участке в Аль-Сибе, в нескольких километрах к западу от Маската.
SOM известна проектированием небоскребов по всему миру. Среди них – Бурдж-Халифа, самый высокий небоскрёб в мире.
Работы над проектом начнутся в 2024 году и будут завершены в четыре этапа. На первом этапе, который продлится до 2030 года, будет застроен центр города площадью 5 квадратных километров и шесть из 19 запланированных кварталов. Заключительный этап планируется завершить не раньше 2045 года.
Хотя не существует общепринятого определения «умного города», этот термин обычно описывает использование датчиков, камер и подключенных к Интернету устройств — так называемый «Интернет вещей» — для сбора и использования данных из искусственной среды. Хотя критики высказывают опасения по поводу конфиденциальности, многие градостроители считают, что большие данные могут помочь городам предоставлять более эффективные и действенные государственные услуги, от управления дорожным движением до мониторинга окружающей среды.
В своем заявлении один из старших помощников директора SOM Бернхард Реттиг заявил, что «умная инфраструктура» города Sultan Haitham City будет использоваться для «мониторинга факторов окружающей среды, таких как качество воздуха и управление водными ресурсами».
Новое развитие является частью Oman Vision 2040, государственной инициативы, направленной, среди прочего, на увеличение использования возобновляемых источников энергии и снижение зависимости страны от нефти, которая в настоящее время составляет более половины государственных доходов.
В SOM заявили, в разработке проекта учтены высокие температуры и влажность в Маскате, где, как известно, температура превышает 44 градусов по Цельсию. Недавно выпущенные цифровые изображения проекта изображают тенистые улицы, окруженные постройками, которые кажутся сделанными из кирпича и дерева. Дороги и здания будут ориентированы так, чтобы обеспечить максимальную тень и естественную вентиляцию, заявили в компании.
В комплексе также планируется построить магазины розничной торговли, а также университет, школы, медицинские учреждения и мечети.
В другом месте в самом центре района расположится парк. Он будет создан на участке высохшей реки длиной 7,5 километров, который, по словам архитекторов, будет использоваться для сдерживания и улавливания паводковых вод в прибрежном регионе, подверженном сезонным наводнениям.
В своем заявлении Министерство жилищного строительства и городского планирования Омана охарактеризовало застройку как «урбанистическую экспансию» Маската. Новый район будет связан со столицей Омана, расположенной на оконечности Аравийского полуострова, посредством системы общественного транспорта.