"Real Madrid" futbol klubi rekonstruksiya qilingan va qurilishi yakunlanish arafasida turgan "Santyago Bernabeu" stadionida ilk o‘yinini o‘tkazdi.
"Real " yangilangan uy maydonida Ispaniya chempionatining 4-turi doirasida 2-sentabrda "Xetafe" jamoasiga qarshi o‘ynadi. Bu o‘yin klubning stadiondagi ta’mirlash ishlari boshlanganidan beri birinchi o‘yini bo‘ldi.
Maydondagi ishlar deyarli nihoyasiga yetgan. Muxlislar yangi o‘rindiqlarni sinab ko‘rishgan hamda stadionning tushirib-ko‘tariladigan maysazori, ochib-yopiladigan yangi tomi va yoritgichlarini ko‘zdan kechirishgan.
«Santyago Bernabeu»ni rekonstruksiya qilish 2019-yilda boshlangan. Stadionni ta’mirlash klubga 500 million yevroga tushgan.
Rekonstruksiya vaqtida stadionga ochib-yopiladigan tom va po‘lat fasaddan tashqari, tribunalar ustida joylashgan terrasa, maydonni olib turish va saqlash tizimi qo‘shilgan.
Stadionni katta ko‘lamdagi tadbirlar o‘tkaziladigan joy sifatida qo‘llash imkonini hisobga olib loyihalangan tushirib-ko‘tariladigan maydon oltita yerosti qavatida joylashadi. U maysa sifatini saqlab qolish uchun yerosti sug‘orish va ultrabinafsha yoritish tizimi bilan jihozlangan.
Ta’mirlash stadion sig‘imdorligini 81000 kishidan 85000 kishigacha oshiradi.
Stadionni yangilash loyihasi ustida 2019-yildan boshlab L35 va Ribas & Ribas ispan hamda GMP Architecten nemis studiyalari ish olib borgan.
Dunyodagi eng mashhur stadionlardan biri bo‘lgan «Santyago Bernabeu» 1947-yilda arxitektorlar Manuyel Munyoz Monasterio va Luis Alemani Soler loyihasi asosida qurilgan. O‘shandan beri u bir nechta yangilanishlarni boshdan kechirgan.
Avvalroq “Barselona” futbol klubining bo‘lajak stadioni loyihasi IAA Awards 2023 xalqaro arxitektura mukofotiga sazovor bo‘lgani xabar qilingandi.

Состоялась первая игра футбольного клуба «Реал Мадрид» на реконструированном стадионе «Сантьяго Бернабеу», строительство которого приблизилось к завершению.
2 сентября состоялась первая игра клуба на стадионе с момента начала ремонта, «Реал Мадрид» вернулся чтобы сыграть с испанской командой «Хетафе».
Болельщики уже опробовали новые сидения и увидели выдвижной газон, новое освещение и раздвижную крышу, которая была закрыта для игры. Помимо этого в ходе реконструкции были добавлены стальной фасад, терраса над трибунами, новая система удаления и хранения футбольного поля. В результате реконструкции вместимость стадиона увеличится с 81 000 до 85 000 человек.
Реконструкция "Сантьяго Бернабеу" началась в 2019 году. Стоимость обновления стадиона обошлось клубу в 500 миллионов евро.
Выдвижное поле, спроектированное с учетом возможности использования стадиона для проведения крупномасштабных мероприятий, будет размещено на шести подземных уровнях и будет оснащено подземной системой орошения и ультрафиолетовым освещением для поддержания качества травы.
Начиная с 2019 года реконструкцию проектировали испанские студии L35 и Ribas & Ribas, а также немецкая студия GMP Architecten.
Один из самых известных стадионов в мире был построен в 1947 году по проекту архитекторов Мануэля Муньоса Монастерио и Луиса Алемани Солера. С тех пор он претерпел несколько дополнений и обновлений.
Ранее сообщалось, что проект будущего стадиона футбольного клуба “Барселона” получил международную архитектурную премию IAA Awards 2023.