Apple kampusida noodatiy shisha panjara o‘rnatildi
Apple kompaniyasining bosh kampusida Mirage (“Sarob”) nomli noodatiy obyekt paydo bo‘ldi. U o‘zidan Zeller & Moye arxitektura studiyasi va shotlandiyalik rassom Keti Paterson tomonidan ishlab chiqilgan shisha panjarani aks ettiradi. Kampusga tashrif buyuruvchilar nafaqat antiqa panjarani, balki to‘laqonli san’at obyektini ko‘rishlari mumkin bo‘ladi.
Panjara balandligi 1,8 m bo‘lgan yuzdan ortiq quyma shisha silindrlardan yasalgan. Studiya asoschisining so‘zlariga ko‘ra, panjarani yaxshiroq o‘rganish uchun u bo‘ylab yurib chiqish muhim. Konstruksiyaning jozibadorligi darhol namoyon bo‘lmay, asta-sekin, bosqichma-bosqich ko‘rina boshlaydi: panjara bo‘ylab yurganingiz sari uning rangi, tuzilishi va zichligi qanday o‘zgarishini kuzatishingiz mumkin. Xuddi sahrodagi haqiqiy sarob kabi!
Quyosh nurlari panjara yuzasiga tushganda, soyalarning antiqa “o‘yinlari” paydo bo‘ladi: ba’zida Mirage atrof-muhit bilan butunlay birlashib ketganday tuyulishi mumkin. Panjaraning cho‘l bilan bog‘liqligi faqat nomidagina emas: unda qo‘llangan shishani ishlab chiqarish uchun dunyoning turli burchaklarida joylashgan cho‘llardan qum yig‘ilgan. Har bir qumning o‘ziga xos tarkibi, zichligi va rangi bor – shu subabli panjaraning yuzasi turlicha akslanadi.
Ta’kidlanishicha, yangi obyekt Apple kampusi xodimlari va mehmonlarining dam olish va uchrashuvlari uchun antiqa va holi joyga aylanishi mumkin.

В главном кампусе Apple появилась оригинальная инсталляция Mirage (“Мираж”). Это стеклянный забор, автором которого стали архитектурная студия Zeller & Moye и шотландская художница Кэти Патерсон. Важно, что посетители кампуса увидят не просто забор, а полноценный арт-объект.
Забор выполнен из более чем сотни литых стеклянных цилиндров высотой 1,8 м. По словам основателя студии, чтобы исследовать инсталляцию, важно прогуляться вдоль забора. Конструкция раскроется не сразу, а постепенно, шаг за шагом: можно наблюдать, как забор меняет оттенок, текстуру и плотность. Совсем как настоящий мираж в пустыне!
Когда на стекло попадает солнечный свет, получается красивая игра полутеней: иногда может показаться, что Mirage полностью растворяется в живописном пейзаже. Связь с пустыней здесь не только в названии: для производства стекла собирали песок в пустынях, расположенных в разных уголках мира. У каждого песка свой состав, плотность и оттенок — именно поэтому стеклянные текстуры выглядят по-разному.
Инсталляция может стать необычным и уединенным местом для отдыха и встреч сотрудников или гостей кампуса Apple.