Dunyodagi eng mashhur tashlandiq shaharlardan biri Burj Al-Babas deb atalib, u Turkiyada joylashgan. Bir vaqtlar u millionerlar uchun hashamatli kurort sifatida loyihalangan. Ammo undagi Disney multfilmlaridagi qasrlarga o‘xshash hashamatli uylar oxirigacha qurilmay tashlab qo‘yilgan.
Kimsasiz shaharlar yoki “arvoh-shaharlar” ko‘p uchrab turadi. Bu qurilishlar avj pallasining aksi tomoni bo‘lib, foyda olishga intilib katta ko‘lamli loyihalarni boshlagan quruvchilar keyinchalik turli sabablarga ko‘ra (odatda, moliyalashtirish to‘xtatilganligi sababli) ularni oxirigacha yetkaza olmaydilar. Bunday tashlandiq uylarni shunchaki tashlab ketish ularni buzishdan ko‘ra arzonroq tushadi – shu sababli ular shu holicha tashlab ketiladi.
Dunyodagi tashlandiq shaharlarning eng mashhurlaridan biri Turkiya tog‘larida joylashgan bo‘lib, hashamatli kurort bo‘lishi kerak bo‘lgan yirik loyiha Sarot Group kompaniyasining eng katta muvaffaqiyatsizligiga aylangan. U uchli minoralarga ega 587 ta bir xil uydan tashkil topgan.
Xorijliy badavlat insonlar uylarni go‘yoki tandirdan chiqqan nonlardek talab ketishadi, deb taxmin qilingan. Garchi quruvchi kompaniya ilk uylar Qatar, Quvayt, Bahrayn va Saudiya Arabistonidan bo‘lgan arab millionerlari tomonidan sotib olinganini xabar qilgan bo‘lsa-da, biroq o‘rmonda joy olgan uylar uchun 370 ming dollardan 500 ming dollargacha to‘lashga tayyor bo‘lganlar ko‘p bo‘lmagan.
Burj Al-Babasni qurish uchun istiqbolli joy tanlangan. Majmua qaynoq buloqlari bilan mashhur bo‘lgan qadimiy shahar Mudurnu yaqinidagi tepaliklarda joylashgan. Villalar issiq pollar va shifobaxsh suvli jakuzilar bilan jihozlanishi rejalashtirilgan. Shaharcha qurilishi 2014-yilda boshlangan va 4 yil ichida yakunlanishi kerak edi. Qurilish jarayonida quruvchi kompaniya kasodga uchragan, mahalliy aholi esa burunlari ostida millionerlar uchun shaharcha qurilishiga qarshi kampaniya boshlagan. Natijada qurilish to‘xtatilgan va uylar o‘shandan beri tashlandiq holda qolmoqda.
Hammani o‘ylantirayotgan asosiy savol - Burj Al-Babas qurib bitkaziladimi-yo‘qmi? Aslida, uylarning qurib bitkazilishi dargumon. Ta’kidlanishicha, Sarot Group  ishlarni qayta boshlashga va’da bergan bo‘lsa-da, unda na kerakli mablag‘, na sarmoyadorlar bor, uylar esa yildan-yilga yaroqsiz holga kelmoqda. Yaqindan uylar qo‘rqinchli manzara hosil qiladi va bu joy yomon nom bilan tanilgan.

Самый известный заброшенный город мира называется Бурдж Аль-Бабас и находится в Турции. Когда-то он строился, чтобы стать роскошным курортом для миллионеров. Но особняки, похожие на диснеевские замки, разбросанные по живописному ущелью, так и не были достроены.
Заброшенные города или, как их еще называют, «города-призраки» — довольно часто встречающееся явление. Как правило, это оборотная сторона строительного бума, когда в погоне за прибылью застройщики начинают масштабный проект, который по разным причинам (а, обычно банально из-за прекращения финансирования) не в состоянии завершить. Сломать такие недостроенные дома дороже, чем просто бросить — вот они и стоят заброшенные.
Один из самых известных таких заброшенных городов мира — это Бурдж Аль-Бабас (Burj Al Babas) в горах Турции, крупный девелоперский проект, который призван был стать местным роскошным курортом, а в итоге стал самым крупным провалом застройщика — компании Sarot Group. Он представляет собой 587 одинаковых особняков из камня с остроконечными башнями — словно диснеевский замок.
Предполагалось, что богатые иностранцы будут раскупать особняки, как горячие пирожки. Но желающих выложить за такой дом в лесу от 370 тыс. до 500 тыс. Долларов, а именно столько стоили эти дома, нашлось мало, хоть застройщик и рапортовал, что первые мини-дворцы были куплены миллионерам из арабских стран — Катара, Кувейта, Бахрейна, Саудовской Аравии.
Место для Бурдж Аль-Бабаса было выбрано перспективное. Комплекс стоит на холмах близ Мудурну — древнего города, который славится своими горячими источниками. Предполагалось, что виллы будут оборудованы теплыми полами и джакузи с целебной водой. Строительство было начато в 2014 году и должно было быть закончено через четыре года. В процессе работ компания-девелопер обанкротилась, а местный жители подняли настоящую кампанию против города для миллионеров у них под носом. В итоге строительство было остановлено, и дома так и стоят с тех пор заброшенными.
Главный вопрос, который всех волнует: будет ли закончен Бурдж Аль-Бабас. На самом деле, это маловероятно. Хотя компания Sarot Group и обещала возобновить работы, ни необходимых средств, ни инвесторов у нее нет, а дома с каждым годом приходят все в большую негодность. Вблизи дома производят поистине жуткое зрелище, а само место пользуется дурной славой.