Yaponiya ko‘plab tektonik plitalar uchrashib, o‘zaro to‘qnashadigan Tinch okean olovli halqasi bo‘ylab joylashgani sababli u yerda zilzilalar ko‘p sodir bo‘lib turadi.
Yaponiyada yuz bergan vayronkor zilziladan bir asr o‘tgach, Tokioda seysmik xavfsizlik texnologiyasi joriy qilingan. Ammo shaharning binolari kelajakdagi zilzilalarga bardosh bera oladimi?
Yaponiya poytaxti Tokio hozirda 100 yil avval Kanto zilzilasi shaharni xarobaga aylantirgan vaqtdagiga umuman o‘xshamaydi. O‘shanda 7,9 magnitudali zilzila 105 000 kishining hayotiga zomin bo‘lgan va bir vaqtlar asosan yog‘och uylardan iborat bo‘lgan shahar kapital ta’mirga muhtoj edi.
O‘sha fojiadan bir asr o‘tgach, hozirda Tokio zilzilalarni hisobga olgan holda loyihalangan oyna va po‘latdan qad rostlagan osmono‘par binolari bilan bemalol maqtana oladi.
Shaharning nufuzli Roppongi tumanida joylashgan 247 metrli Toranomon Hills Mori Tower minorasi seysmik xavfsizlik texnologiyasi bilan mustahkamlangan binolardan biridir.
Dunyoning eng mashhur brendlari do‘konlari va ofislari, hashamatli kvartiralar joylashgan 54 qavatli bino silkinishlar vaqtida harakatni nazorat qilishni ta’minlaydigan zamonaviy seysmik vibratsiyaga qarshi tizimlarga ega.
Bino me’mori Kay Toyamaning so‘zlariga ko‘ra, bu binoda uch xil turdagi amortizatsiya texnologiyasi, har biri uzunligi 1,7 metr bo‘lgan silindrdan iborat 516 ta yog‘ amortizatori qo‘llanadi. Amortizatorlarning har biri zilzila sodir bo‘lganda binoning muvozanati va mustahkamligini saqlash uchun ishlaydi. Ular qayta-qayta cho‘zilib va siqilib, zilzila energiyasini issiqlikka aylantiradi va tashqariga chiqaradi.
2011-yilda Sharqiy Yaponiyadagi zilzila Roppongi tumanida tirbandliklar keltirib chiqargan va Mori minorasiga kelgan odamlar hamda bino xodimlari mushkul vaziyatda qolishgan edi.
"O‘shandan beri biz shaharda iskanjada qolgan va uyiga qaytolmayotgan odamlarni qabul qilishga tayyormiz", deydi Mori binosining favqulodda vaziyatlar bo‘limi katta menejeri Takashi Xosoda.
Binoning favqulodda yordam xonasi jiddiy vaziyatlar holatiga hayotiy zarur buyumlar solingan qutilar bilan to‘la.
"Bu yerda gigiyenik vositalar zaxiralari, konservalangan baliq, kreker va alumindan ishlangan adyollar bor", deb qo‘shimcha qiladi Xosoda.
Yaponiyada, korxonalar va mahalliy hokimiyat organlari bilan bir qatorda, oddiy odamlar ham hayotiy zarur narsalarni zaxiralab qo‘yishadi.
2023-yil aprel holatiga ko‘ra, Tokio hukumati tez tayyorlanadigan oziq-ovqat, guruch, lapsha va boshqa mahsulotlar saqlanadigan 400 ga yaqin omborga ega.
Yaponiya poytaxtida hali ham an’anaviy yog‘och uylar mavjud bo‘lib, ba’zilar shahar markazida bunday uylarning saqlanib qolishidan xavotir bildirmoqda.
Arakava tumani shunday hududlardan biri bo‘lib, uning 60 foizi yog‘och uylardan iborat. Ko‘pgina eski uylar qayta qurilmagan yoki zilzilalarga bardoshli qilib mustahkamlanmagan.
Buning o‘rniga mahalliy hokimiyat “hududdagi vaziyatni yaxshilash” uchun turli chora-tadbirlarni amalga oshiradi.
Misol uchun, Arakavada yong‘in holatiga suv solingan rezervuarlar va avariyaviy quduqlarni uchratishingiz mumkin. Bu yerda ba’zi skameykalar favqulodda vaziyatlarda foydalanishga mo‘ljallangan asboblarni saqlash qutilari sifatida qo‘llanadi.
“Asosiy maqsad shahar va shahardagi binolarni yong‘inga chidamliroq, vayrongarchiliklarga mustahkamroq qilishdan iborat. Ikkinchi maqsad esa odamlar evakuatsiya qilinadigan ko‘chalarni kengaytirishdir”, deb aytadi Arakava okrugi rasmiysi Xironori Murayama.
Ba’zi mutaxassislarning ta’kidlashicha, bu sa’y-harakatlarga qaramay, Tokio zilzilalar va toshqin kabi boshqa tabiiy ofatlarga nisbatan zaif bo‘lib qolmoqda.

Япония подвержена землетрясениям из-за своего географического расположения вдоль активного Тихоокеанского огненного кольца, где сходятся и взаимодействуют многочисленные тектонические плиты.
Спустя столетие после разрушительного стихийного бедствия Токио внедрил технологию сейсмической безопасности. Но смогут ли его здания выдержать будущие землетрясения?
Столица Японии Токио выглядит совсем не так, как 100 лет назад, когда землетрясение Канто превратило город в руины.
Землетрясение магнитудой 7,9 унесло жизни 105 000 человек, а город, когда-то состоящий в основном из деревянных домов, нуждался в капитальной перестройке.
Столетие спустя Токио может похвастаться небоскребами из стекла и стали, спроектированными с учетом землетрясений.
Башня Toranomon Hills Mori Tower, высотой 247 м, расположенная в богатом районе Роппонги, является лишь одним из тех зданий, которые были усилены с помощью технологий сейсмической безопасности.
54-этажное здание, в котором расположены роскошные апартаменты, магазины и офисы некоторых из самых известных мировых брендов, может похвастаться самыми современными сейсмическими антивибрационными системами, обеспечивающими контролировать движения при толчках.
По словам архитектора здания Кая Тоямы, в этом здании используются три различных типа амортизирующей технологии, всего 516 масляных демпферов, каждый из которых представляет собой толстый цилиндр длиной 1,7 м.
Каждый из них работает на поддержание баланса и прочности здания в случае землетрясения.
Масляные демпферы неоднократно растягиваются и сжимаются, преобразуют энергию землетрясения в тепло и выделяют его.
В 2011 году землетрясение в Восточной Японии вызвало пробки в Роппонги, в результате чего посетители и сотрудники башни Мори в то время оказались в затруднительном положении.
«С тех пор мы готовы принять людей, которые оказались в ловушке в городе и не могут вернуться домой», - сказал старший менеджер отделения по чрезвычайным ситуациям здания Мори Такаши Хосода.
Помещение экстренной помощи заставлено стопками коробок с жизненно важными запасами на случай еще одного серьезного происшествия.
«Здесь у нас есть запасы гигиенических товаров, здесь у нас есть консервированный тунец, крекеры и алюминиевые одеяла, называемые спасательными простынями», - сказал Хосода.
В Японии равно как предприятия и местные органы власти, многие люди тоже запасаются предметами первой необходимости.
По состоянию на апрель 2023 года местные власти Токио используют около 400 складов для хранения блюд быстрого приготовления, риса, лапшы и т.д.
В Токио до сих пор сохранились традиционные деревянные дома, и некоторые обеспокоены сохранением таких домов в центре города.
Район Аракава — один из них, 60 процентов территории которого известно как район сосредоточения деревянных домов. Многие старые дома так и не были перестроены или укреплены, чтобы противостоять толчкам.
Вместо этого местные власти прибегают к различным мерам, чтобы «улучшить ситуацию в таком районе».
В Аракава обычно можно увидеть аварийные колодцы и резервуары с запасом воды на случай пожара. Некоторые скамейки используются как контейнеры для хранения аварийных инструментов.
«Главная цель — сделать город и здания в городе более устойчивыми к огню, сделать их более прочными и трудными к разрушениям. Вторая цель — расширить улицы, по которым эвакуируются люди», — сказал чиновник округа Аракава Хиронори Мураяма.
Некоторые эксперты говорят, что, несмотря на все эти усилия, Токио остается уязвимым к землетрясениям и еще больше к другим стихийным бедствиям, таким как наводнения.
Эксперты говорят, что существует 70-процентная вероятность того, что в течение следующих 30 лет в Токио произойдет сильное землетрясение.