Yuz yildan ortiq vaqt davomida ommadan yashirib kelingan Londondagi harbiy bino hashamatli Raffles London mehmonxonasiga aylantirildi. Avval harbiy vazirlik joylashgan bino o‘zgarishlardan so‘ng bir necha hafta ichida o‘z eshiklarini tashrif buyuruvchilar uchun ochadi.
Avval ushbu binoda Buyuk Britaniyaning sobiq bosh vaziri Uinston Cherchill kabi harbiy rahbarlar faoliyat olib borgan. Hozirda esa u hashamatli xonalarida bir kechani o‘tkazish 1100 funt sterlingdan (taxminan 1392 dollar) boshlanadigan, Buyuk Britaniyadagi birinchi Raffles mehmonxonasiga aylandi.
Marhum fransuz arxitektori Terri Despon bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan Otel Raffles London at The OWO mehmonxonasi o‘z mijozlariga 120 ta standart va luks xonani, 600 kishilik ziyofatlar zali va Guerlain brendining Londondagi birinchi spa-salonini taklif etadi. Mehmonxona ochilishi joriy yilda eng kutilganlaridan biri hisoblanadi.
Tarixiy bino, shuningdek, britaniyalik yozuvchi Ian Fleming Britaniya dengiz razvedkasi zobiti bo‘lib ishlagan kezlarida unga josus Jeyms Bond haqida romanlar yozish g‘oyasi kelgan joy hamdir.
Agent 007'ning muxlislari binoning ba’zi qismlarini tanishlari ham mumkin, chunki u Jeyms Bond haqida «Spektr», «Sakkizoyoq» va «O‘ldirish uchun ruxsatnoma» kabi filmlarni suratga olish joyi sifatida ishlatilgan.
Arman millatiga mansub aka-uka Sarkislar tomonidan 1887-yilda asos solingan va zamonaviy Singapur asoschisi hisoblangan ser Stemford Raffles sharafiga Raffles deb nomlangan mehmonxonalar brendi Britaniya poytaxtiga kelishi uchun nimaga shunchalik uzoq vaqt talab qilindi?
“Bizga ma’qul keladigan joy kerak edi. Va ushbu bino aynan biz xohlagan bino ekanini his qildik. Otliq soqchilar paradi, Bukingem saroyiga kirish joyi qarshisida. Siz bundan yaxshiroq joy topa olmaysiz”, deydi CNN Travel'ga mehmonxona boshqaruvchi direktori Filipp Lebyof.
1906-yilda qurilgan bino sakkiz yillik rekonstruksiyadan o‘tdi, yuzlab ustalar binoning tarixiy elementlarini, jumladan, emandan ishlangan panellari va qo‘lda terilgan mozaikali polini tiklash uchun jalb qilindi.
Mehmonxonaning beshta tarixiy luks xonalari ikki yotoqxonali «Cherchill», avval armiya kengashi zali bo‘gan xonani va polshalik josus Kristina Granvil nomi bilan atalgan bir yotoqxonali « Grenvil”ni o‘z ichiga olgan.
Raffles o‘zining a’lo darajadagi xizmati bilan mashhur bo‘lib, yangi mehmonxona jamoasi ham brendning uzoq yillik obro‘siga mos kelish uchun bor kuchini sarflayotganini aytgan.
Buyuk Britaniyadagi ilk Raffles Trafalgar maydonidan parlament uylarigacha cho‘zilgan Uaytxollda joylashgan. Binoda uchta bar va to‘qqizta restoran mavjud.
Mehmonxonaning bayramlar, to‘ylar va turli tadbirlar uchun buyurtirish mumkin bo‘lgan ajoyib ziyofatlar zaliga allaqachon talab yuqori..
Uaytxoll hashamatli mehmonxonalardan ko‘ra, ko‘proq hukumat binolari bilan mashhur bo‘lsa-da, 2011-yilda Uaytxoll-pleysda besh yulduzli Corinthia Hotel London'ning ochilishi bu borada ba’zi o‘zgarishlarga olib keldi.
"O‘n yil oldin bu ko‘cha hukumat binolari joylashgan va ancha sokin hudud edi. Ammo fikrimcha, u oxirgi mahal ijobiy rivojlanmoqda”, deb ta’kidlab o‘tgan Lebyof va Londondagi birinchi Waldorf Astoria mehmonxonasi 2025-yilda Trafalgar maydoni yaqinida ochilishini qo‘shimcha qilgan.

Историческое военное здание в Лондоне преобразовано в роскошный отель Raffles
Историческое военное здание в Лондоне, которое было скрыто от глаз общественности более ста лет преобразовано в роскошный отель Raffles London. Через несколько недель бывшее военное министерство, наконец, откроет свои двери после трансформации.
Ранее здесь располагались военные лидеры, такие как Уинстон Черчилль, а теперь это первый в Великобритании отель Raffles с роскошными номерами по цене от 1100 фунтов стерлингов (около 1392 долларов США) за ночь.
Отель Raffles London at The OWO, созданный в сотрудничестве с покойным французским архитектором Тьерри Деспоном, предлагает 120 номеров и люксов, бальный зал на 600 человек и первый в Лондоне спа-салон под брендом Guerlain. Это одно из самых ожидаемых открытий отеля в этом году.
Это здание также является местом, где британскому писателю Яну Флемингу пришла в голову идея шпионских романов о Джеймсе Бонде, когда он работал офицером британской военно-морской разведки.
Поклонники агента 007 могут узнать некоторые части здания, которое использовалось в качестве места съемок в фильмах франшизы, таких как «Спектр», «Осьминожка» и «Лицензия на убийство».
Но почему гостиничный бренд Raffles, основанный армянскими отельерами братьями Саркис в 1887 году и названный в честь сэра Стэмфорда Раффлза, считающегося основателем современного Сингапура, так долго приходил в столицу Великобритании?
«Нам нужно было подходящее место. И мы почувствовали, что это здание как раз для этого. Напротив Конного гвардейского парада, официального входа в Букингемский дворец. Вы не можете выбрать лучшее место», — рассказал CNN Travel Филипп Лебёф, управляющий директор отеля.
Построенное в 1906 году здание подверглось восьмилетней реконструкции, в ходе которой сотни ремесленников были привлечены для восстановления исторических элементов, в том числе дубовых панелей и мозаичного пола, уложенного вручную.
Пять исторических люксов отеля включают люкс «Черчилль» с двумя спальнями, бывший зал Армейского совета, и люкс «Грэнвиль» с одной спальней, названный в честь знаменитого польского агента Кристины Гренвиль.
Raffles известен своим безупречным сервисом, и команда Raffles London заявляет, что делает все возможное, чтобы отель, соответствовал многолетней репутации бренда.
Первый в Великобритании Raffles расположен в Уайтхолле, который простирается от Трафальгарской площади до здания Парламента. В самом здании расположены три бара и девять ресторанов.
Потрясающий бальный зал отеля, который можно забронировать для проведения вечеринок, свадеб и корпоративных мероприятий, уже пользуется большим спросом.
Хотя Уайтхолл, известен скорее правительственными зданиями, чем роскошными отелями, открытие пятизвездочного отеля Corinthia Hotel London на Уайтхолл-плейс в 2011 году привело к некоторым изменениям на этом фронте.
«Десять лет назад это был район типичных правительственных зданий и немного тихий. Но я думаю, что он развивается очень позитивно», — говорит Лебёф, отмечая, что первый в Лондоне отель Waldorf Astoria откроется недалеко от Трафальгарской площади в 2025 году.