Gretsiyaning Tilos oroli dunyoda birinchi bo‘lib chiqindisiz joyga aylandi. Bunday ajoyib natijaga ham mahalliy hokimiyat, ham aholining ikki yillik sa’y-harakatlari evaziga erishildi.
Bor-yo‘g‘i 745 kishi yashaydigan orolda endi chiqindixonalar, axlat qutilari va polietilen paketlar yo‘q!
Buning barchasi 2021-yilda mahalliy hokimiyat Polygreen kompaniyasi bilan hamkorlikda Just Go Zero (Nol tomon olg‘a) deb nomlangan dasturni tatbiq qilganida boshlandi. Bu mahalliy aholiga saralash va qayta ishlash tizimi orqali deyarli barcha turdagi chiqindilarni utilizatsiya qilish imkonini beradi.
Shundan so‘ng aholiga chiqindilarni saralashning asosiy tamoyillari o‘rgatildi. Chiqindilarni saralash uchun barcha xonadon va korxonalarga QR kod bilan belgilangan maxsus qoplar berildi. So‘ngra chiqindining orolning biror yerida qolib ketmay, kerakli joyga yetib borishi uchun chiqindilarni uyma-uy yig‘ish tizimi joriy qilindi.
Natija haqiqatan ham hayratlanarli bo‘ldi. Hozirda oroldagi chiqindilarning 90 foizi qayta ishlanadi va kompostlanadi, barcha chiqindixonalar esa foydalanishdan chiqarilgan! Ikki yil ichida orolda aholi jon boshiga yillik chiqindilar hajmi deyarli ikki baravar kamaygan: 770 dan 440 kilogrammgacha.

Греческий остров Тилос первым в мире достиг нулевого уровня отходов. Этот «подвиг» был достигнут после двухлетних стараний, которые приложили как местные власти, так и жители.
Остров является домом для примерно 745 жителей, разделенных между четырьмя общинами. Тут нет никаких свалок, мусорных баков или пластиковых пакетов!
Все началось в 2021 году, когда муниципалитет совместно с компанией Polygreen, внедрили программу управления отходами под названием Just Go Zero. Она позволяет местному сообществу утилизировать практически все виды отходов с помощью системы сортировки и вторичной переработки.
За этим последовал период непосредственного обучения жителей основным принципам сортировки отходов и цикличности. Всем домам и предприятиям были выданы специальные пакеты с маркировкой QR-кода для отделения мусора. Затем была внедрена система сбора отходов «от двери до двери», чтобы гарантировать, что мусор попадет в нужное место, а не затеряется на просторах острова.
Результат был поистине впечатляющим. 90% отходов на острове утилизируется и/или компостируется, а все свалки выведены из эксплуатации! За пару лет объем годовых отходов на душу населения на острове уменьшился почти вдвое с 770 до 440 килограммов.