Bir uydan tashkil topgan shahar: nega Uittiyerda hamma bir binoda yashaydi
Alyaskaning janubidagi Uittiyer shaharchasini sayyoramizdagi eng ajoyib joylardan biri desak, mubolag‘a bo‘lmaydi. Bir tomondan uni go‘zal tog‘lar o‘rab tursa, boshqa tomondan cheksiz okean o‘raydi. Ammo shaharning asosiy jalb qiluvchi tomoni bunda ham emas. Gap shundaki, uning barcha aholisi bir tom ostida yashaydi.
Tasavvur qiling-a, siz yashayotgan uy butun bir shahar bo‘lib, unda qulay hayot uchun zarur bo‘lgan hamma narsa mavjud: pochta bo‘limi, supermarket, kir yuvish joyi, kasalxona, maktab, sport zali, cherkov va hatto notarius. Alyaskadagi hamma bir-biriga qo‘shni bo‘lgan shaharcha - Uittiyerga xush kelibsiz.
Janubda go‘zal tog‘lar, shimolda esa Shahzoda Vilgelm bo‘g‘ozi bilan o‘ralgan Uittiyerni sayyoramizdagi eng go‘zal joylardan biri deb hisoblash mumkin. Ammo shaharning asosiy diqqatga sazovor joyi uning barcha aholisi - taxminan 220 kishi istiqomat qiladigan binodir.
Bu uy Begich minoralari deb ataladi. U o‘zidan uchta seksiyadan iborat 14 qavatli binoni aks ettiradi. Old tomondan uy odatiy ko‘p qavatli binoga o‘xshaydi, ammo uni orqa tomonidan qarasangiz, bu aslida bir-biridan 20 sm masofada joylashgan uchta alohida modul ekanligi ayon bo‘ladi. Binoning bunday joylashuvi uch qismning bir-biridan mustaqil bo‘lishiga imkon beradi va zilzila vaqtida qulash xavfini kamaytiradi.
Bino infratuzilmasi
Minoralarda 196 ta xonadondan tashqari, fuqarolarning dam olishi va asosiy ehtiyojlarini qondirish uchun deyarli hamma narsa mavjud. Ichkarida ko‘plab tarmoqlangan yo‘laklar va liftlar bor bo‘lib, ular aholiga ko‘chaga chiqmasdan majmuaning istalgan qismiga yetib olish imkonini beradi.
Uy-shahar infratuzilmasi ikkita kunbo‘yi ishlaydigan do‘kon, sport zali, kir yuvish joyi, politsiya bo‘limi va hatto notarial idorani o‘z ichiga oladi. Siz koridorlarda yurganingizda, kir solingan savatcha ko‘tarib olgan merni yoki pijamadagi politsiya boshlig‘ini uchratishingiz hech gap emas. Shaharchada bunday holat hech kimni ajablantirmaydi.
Minoralarda bolalar uchun yetarlicha qulayliklar mavjud. Uyning o‘z bolalar maydonchasi va yopiq basseyni mavjud. O‘quvchilar yomon ob-havoda maktabga borish uchun liftda yerto‘laga tushib, tunnel bo‘ylab bir necha o‘n metr bosib o‘tsa kifoya. Uyda dindorlar uchun ikkita cherkov ham mavjud.
Nima uchun aholi binoga ko‘chib o‘tgan
Ikkinchi jahon urushi vaqtida AQSH armiyasi Uittiyerdan shimoli-g‘arbda 93 km olisda joylashgan, Alyaskaning eng yirik shahri - Ankorijni himoya qilish uchun bo‘lajak shaharcha o‘rnida Sallivan harbiy bazasini qurgan. Bu joy chuqur va muzlamas suvli porti hamda bulutli tog‘li hudud bo‘lgani sabab harbiy xizmatchilar uchun muhim strategik nuqtaga aylangan.
Minoralar esa 1956-yilda sobiq ittifoq bilan sovuq urush vaqtida armiyani kuchaytirish uchun qurilgan. O‘tgan asrning 60-yillari o‘rtalariga qadar u harbiylar uchun oddiy kazarma bo‘lib xizmat qilgan.
1964-yil bahorida shahar AQSH tarixidagi eng kuchli zilzila va uning ortidan 13 kishining hayotiga zomin bo‘lgan sunamidan larzaga keldi. Fojia oqibatida bir qancha bir qavatli binoga jiddiy talofat yetgan, harbiylar shoshilinch ravishda shaharni tark etgan. Shahar aholisiga esa fojia vaqtida beshikast qolgan yagona uy - Begich minoralariga ko‘chib o‘tishdan boshqa iloj qolmagan.
Nima uchun shu kungacha shahar aholisidan hech biri yangi uy qurmayapti? Hammasi oddiy. Uittiyerda deyarli bo‘sh yer qolmagan. Bo‘sh yerlarning barchasi anchadan beri federal hukumat va mahalliy temir yo‘l kompaniyasi o‘rtasida bo‘lib olingan.
Uittiyerga qanday borish mumkin
Uittiyerni quruqlik orqali dunyoning qolgan qismi bilan bog‘lovchi yagona yo‘l Maynard tog‘i orqali o‘tgan to‘rt kilometrlik tunnel hisoblanadi.
Tunnel orqali faqat mashinada yoki Ankorijdan kuniga bir marta jo‘naydigan poyezdda yurishingiz mumkin. Tunnelda faqat bitta harakatlanish polosasi bo‘lgani sababli undagi harakat yo‘nalishi har 15 daqiqada o‘zgarib turadi, piyodalar va velosipedchilar uchun kirish esa butunlay yopilgan.
Agar siz biror yumush bilan Uittiyerni tark etsangiz, unda tunnel 23:15 da yopilishigacha qaytib kelishingiz lozim bo‘ladi. Aks holda, tunnel ertasi kun soat 5:30da ochilgungacha mashinada uxlashingizga yoki Ankorijga qaytib ketishingizga to‘g‘ri keladi.
Shaharga kelsa bo‘ladigan ikkinchi yo‘l okean orqali o‘tadi. Har yili bu ajoyib joyni o‘z ko‘zlari bilan ko‘rish uchun 800 mingga yaqin sayyoh kruiz kemalarda shaharga tashrif buyuradi.
Quruqlik va dengiz orqali o‘tuvchi yo‘llardan tashqari, shaharda gidrosamolyotlar uchun pristan va kichik o‘lchamli uchish-qo‘nish yo‘lagi mavjud. Biroq, yo‘lak havo iliq bo‘lganda ishlaydi va faqat kichik bir dvigatelli samolyotlarni qabul qiladi.
Shahardagi ob-havoga kelsak, uni “do‘stona” deb bo‘lmaydi. Uittiyer AQSHdagi namgarchilik eng yuqori bo‘lgan shahardir. Okeandan doimiy ravishda kuchli shamollar esadi, ular ko‘pincha kuchli yog‘ingarchilik bilan kechadi. Hududda yil davomida 5,5 metrdan ko‘proq yog‘ingarchilik tushadi. Qishda Uittiyer ko‘pincha qor ostida qoladi. Yaxshiyam, shahar aholisi uzoq vaqt o‘z uylarini tark etmasliklari va xavfsiz sharoitlarda qolishlari mumkin.
Uittiyerdagi hayot unchalik voqealarga boy emas, lekin mahalliy aholi bu yerdagi hamma narsadan mamnun. O‘zaro chambarchas bo‘lib ketgan jamoadagi bir maromdagi hayot, jinoyatchilikning deyarli yo‘qligi, tog‘lar va okeanlarga ochiluvchi ajoyib manzaralar bu shaharchani haqiqatan ham Yer yuzidagi o‘ziga xos noyob joyga aylantiradi.

Одним из самых удивительных мест на Земле является расположившийся на юге Аляски Американский городок Уиттиер. С одной стороны его окружают живописные горы, а с другой — бескрайний океан. Но главной фишкой города является то, что все его жители живут под одной крышей.
Вообразите, что ваш дом — это целый город для комфортной жизни, где есть все самое необходимое: почта, супермаркет, прачечная, больница, школа, спортивный зал, церковь и даже нотариус. Добро пожаловать в Уиттиер — крохотный городок на Аляске, где все жители — соседи по дому.
Уиттиер можно смело считать одним из красивейших мест на нашей планете. Но главной достопримечательностью города является то самое здание - башни Бегич, в котором проживают абсолютно все его жители — около 220 человек. Это 14-этажное здание, состоящее из трех одинаковых секций. Дом выглядит с фасада как типичная многоэтажка, но если посмотреть на него сзади, становится, что на самом деле это три отдельных модуля, которые стоят в 20 см друг от друга. Такое расположение позволяет трем частям быть независимыми друг от друга и снижает риск разрушения в случае землетрясения.
Инфраструктура башен Бегич
В башнях располагается 196 жилых квартир, а также практически все необходимое для досуга и закрытия основных потребностей горожан. Внутри множество разветвленных коридоров и лифтов, которые позволяют жителям попасть во все зоны комплекса, не выходя на улицу.
Инфраструктура дома-города включает два круглосуточных магазина, спортзал, прачечную, полицейский участок и даже кабинет нотариуса. Поэтому, когда вы прогуливаетесь по коридорам, мимо вас запросто может пройти мэр с корзинкой для белья или начальник полиции в пижаме. Подобным ситуациям в Уиттиере давно никто не удивляется.
В башнях хватает развлечений и для детей. В доме есть своя детская площадка и крытый бассейн. А для того чтобы попасть в школу в плоую погоду, ученикам достаточно спуститься на лифте в подвал и пройти несколько десятков метров по тоннелю. Для верующих в доме есть две церкви разных конфессий.
Почему жители выбрали для жизни город-дом?
Во время Второй мировой войны армия США построила на месте будущего городка военную базу Салливан для защиты Анкориджа — крупнейшего города Аляски, расположенного в 93 км к северо-западу. Благодаря незамерзающему глубоководному порту и облачной гористой местности, это место стало для военнослужащих важной стратегической точкой.
Башни же возвели только в 1956 году во время Холодной войны с СССР для укрепления армии. До середины 60-х будущий город-дом служил для военнослужащих самой обычной казармой.
Весной 1964 года город потрясло сильнейшее в истории США землетрясение и последовавшее за ним цунами, из-за которого погибли 13 местных жителей. Немногочисленные одноэтажные постройки сильно пострадали, военные спешно покинули город. Горожанам ничего не оставалось, как перебраться в башни Бегич, чтобы делить друг с другом единственную уцелевшую крышу над головой.
Почему же никто из жильцов и по сей день не строит новые дома? Все просто. В Уиттиере практически не осталось свободной земли. Вся она давно поделена между федеральным правительством и местной железнодорожной компанией.
Дорога до Уиттиера
Единственная дорога, которая связывает Уиттиер с остальным миром по суше, — это четырехкилометровый тоннель, который пролегает прямо сквозь гору Майнард.
Проехать сквозь тоннель можно только на автомобиле или на поезде, который отправляется из Анкориджа раз в сутки. Из-за того, что в тоннеле всего одна полоса, каждые 15 минут направление движения в нем меняется, а пешеходам и велосипедистам вход сюда и вовсе закрыт.
Если вы уезжаете из Уиттиера по делам, то вернуться необходимо до закрытия тоннеля в 23:15. В противном случае придется спать в машине до его открытия в 5:30 или возвращаться в Анкоридж.
Второй путь до города пролегает через океан. Ежегодно около 800 тыс. туристов прибывают в Уиттиер на круизных лайнерах, чтобы своими глазами посмотреть на это уникальное место.
Помимо сухопутного и морского сообщения, в городе есть пристань для гидросамолетов и небольшая взлетно-посадочная полоса. Последняя, впрочем, функционирует только в теплую погоду и принимает лишь небольшие одномоторные самолеты.
Кстати о погоде. Она здесь не особо приветлива. Уиттиер — это самый влажный город в Соединенных Штатах. С океана постоянно дуют сильные ветра, которые часто сопровождаются обильными осадками. За год их выпадает более 5,5 метра. Зимой Уиттиер в буквальном смысле часто оказывается в снежной ловушке. К счастью, горожане долгое время могут не покидать стены своего дома и оставаться в безопасности.
Быт в Уиттиере не особо насыщен собитиями, но местных здесь все устраивает. Размеренная жизнь в кругу сплоченного сообщества, практически полное отсутствие преступности, а также шикарные виды на горы и океан, делают этот городок поистине уникальным местом на Земле.