Dunyoning bo‘lg‘usi eng baland binosi yangi dizaynga ega bo‘ladi
“Yaqin 7-8 oy ichida yangi loyiha g‘oyasini ishlab chiqish va bir yil ichida qurilishni boshlashni rejalashtirganmiz”, deb aytgan Al-Abbar.
Avvalroq Dubai Creek Tower dizayni nilufarguldan ilhomlanib ishlangani va minoraga o‘xshab ketishi xabar qilingandi. Binoning markaziy qismi cho‘zilgan oval shaklidagi "g‘uncha"dan iborat bo‘lib, uning tepasida dunyodagi eng baland tomosha maydonchalaridan biri joylashadi.
Balandligi kamida 1310 metr bo‘ladigan minora qurilishi tugagach, u bir nechta yirik rekord o‘rnatishi mumkin. Misol uchun, bunday rekordlardan biri 110 km uzunlikdagi, og‘irligi 18 000 tonnadan oshadigan kabellar qo‘llanishi bo‘ladi. Agar bu kabellar yer bo‘ylab cho‘zilsa, Dubaydan Abu-Dabigacha yetadi.
Minora poydevori jahon rekordini o‘rnatib bo‘ldi. U 60 metrdan ortiq chuqurlikda 145 tadan ko‘proq qoziq qoqish yordamida barpo etildi. Qoziqlarning umumiy uzunligi 9 km dan ortiqni tashkil qiladi.
Minoraning balandligi 80 qavatli binoga teng bo‘ladigan “g‘uncha”si 12 ming tonna po‘latdan, uning “bandi” esa 240 ming kub metr betondan quriladi.
Minora Dubay xalqaro aeroportidan atigi 10 daqiqalik masofada, Ras Al-Xor tabiat qo‘riqxonasi yaqinida joylashadi.
Avvalroq Dubai Creek Tower loyihasi Dubayga taxminan 1 milliard dollarga tushishi xabar qilingan. Minora haqiqatan ham juda yorqin ko‘rinishga ega bo‘ladi. Biroq, u qay tarzda ishlatilishiga kelsak, u turar-joy yoki ofis binosi bo‘lmaydi, undan muzey, dunyodagi eng baland tomosha maydonchasi va sayyohlik maskani sifatida foydalaniladi. Bino ichida nimalar bo‘lishiga quruvchilar hali aniq javob berishmagan.

Emaar Properties, главный застройщик Дубая, выпустил релиз, что работы по его амбициозному проекту Dubai Creek Tower начнутся в 2024 году. Проект, первоначально анонсированный как смотровая башня еще в 2016 году, в настоящее время находится на стадии переработки.
Здание, которое после завершения обойдет по высоте Бурдж-Халифа, модернизирует ведущая международная компания - сообщает Мохаммед Аль-Аббар, основатель Emaar Properties.
Дизайн Dubai Creek Tower вдохновлен цветком лилии и формой будет напоминать минарет. Центральную часть составит своего рода удлиненный "бутон" овальной формы, увенчанный одними из самых высоких смотровых площадок в мире.
Высота Dubai Creek Tower составит минимум 1310 метров, что позволит ему установить несколько крупных рекордов.
"Бутон" башни, высотой с 80-этажное здание, строится с использованием 12 000 тонн стали, а на строительство «стержня» будет использовано 240 000 кубометров бетона.
Башня расположится всего в 10 минутах езды от международного аэропорта Дубая, а также совсем рядом будет находиться заповедник дикой природы Рас-Аль-Хор.
Проект Dubai Creek Tower обойдется Дубаю ориентировочно в 1 миллиард долларов. Внешний вид башни будет действительно эффектным — шпиль-игла, устремленная в небо в кольце других зданий, напоминающих лепестки раскрывающегося цветка. Функционально это будет не жилое или офисное здание, скорее даже музей, самая высокая в мире смотровая площадка и объект туристического назначения. Точный ответ о назначении здания пока не раскрывается.