Istanbulda zilzila oqibatida 100 ming uy vayron bo‘lishi mumkinligi aytildi
“Keling, avval hayoti xavf ostida bo‘lgan odamlar haqida qayg‘urib, ularga ishonchli uy-joy qurib beraylik”, deb aytgan olim.
U Istanbul uchun zilzilaga bardoshli uy-joy qurishni ko‘zda tutuvchi maxsus qonun qabul qilishga chaqirgan.
Turkiyalik seysmologlar Istanbul hududida kuchli zilzila bo‘lishi mumkinligi haqida bir necha bor ogohlantirishgan. Ularning fikricha, 7,0 va undan ortiq magnitudali yer silkinishlari oqibatida 16 million aholisi bo‘lgan shaharda 90 mingga yaqin bino darhol qulashi, 260 mingtasiga zarar yetib, yashash uchun yaroqsiz holga kelishi mumkin. Shuningdek, falokat oqibatida 4,5 million aholiga vaqtinchalik uy-joy kerak bo‘ladi. Gyorurning ta’kidlashicha, Istanbul hududida 7,0 va undan ortiq magnitudali zilzila yuz berishi ehtimoli 60 foizdan oshadi, ammo shahar bunga tayyor emas.
1999-yil avgust oyida Anadolu va Yevroosiyo tektonik plitalarining tutashgan joyida joylashgan Istanbul hududida 7,6 magnitudali zilzila yuz bergan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, o‘sha fojiada 17,2 ming kishi, norasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, deyarli 40 ming kishi hayotdan ko‘z yumgan, 45 ming kishi jarohatlangan.
Istanbulni kuchli zilzilaga tayyorlash zarurati 2023-yil fevralida Turkiya janubi-sharqida sodir bo‘lgan halokatli zilzilalardan so‘ng Turkiya hukumati tomonidan jiddiy muhokama qilingan. Ekologiya va shaharsozlik vaziri Mehmet O‘zxasekining avvalroq aytganidek, Istanbuldagi 1,5 millionga yaqin uy-joy fondi yoki uning chorak qismi xavf ostida. Vazirning so‘zlariga ko‘ra, u rahbarlik qilayotgan vazirlik, boshqa idoralar va mahalliy hokimiyat organlari tomonidan hozirda Istanbulda eskirgan uy-joylardan aholini ko‘chirish va zilzilalarga chidamli uy-joylar qurish ishlari olib borilmoqda. Xususan, rekonstruksiya loyihasi doirasida 300-350 mingta uy qurish rejalashtirilgan. Tegishli qonun loyihasi mamlakat parlamentida kuzgi sessiyada ko‘rib chiqilishi kutilmoqda.

Жители порядка 100 тыс. домов в Стамбуле могут стать жертвами сильного землетрясения, которое в нем прогнозируют ученые. Об этом сообщил ведущий турецкий сейсмолог Наджи Гёрюр в интервью газете Hürriyet.
По словам эксперта, жильцам примерно 100 тыс. домов в Стамбуле грозит опасность из-за построек, не готовых к грядущему землетрясению.
"Давайте вначале позаботимся о них, построим дома для людей, жизни которых находятся в опасности", - отметил ученый.
Он также высказался за принятие для Стамбула специального закона, который предусматривает строительство сейсмоустойчивого жилья.
Турецкие сейсмологи неоднократно предупреждали о возможности сильного землетрясения в районе Стамбула. При толчках магнитудой 7,0 и более, как они считают, порядка 90 тыс. строений в 16-миллионном городе могут обрушиться сразу, 260 тыс. будут повреждены и станут непригодными для проживания, временное жилье понадобится 4,5 млн жителей. По словам эксперта, вероятность землетрясения магнитудой 7,0 и более в районе Стамбула превышает 60%, но мегаполис к нему не готов.
В августе 1999 года в районе Стамбула, который расположен на стыке Анатолийской и Евразийской тектонических плит, произошло землетрясение магнитудой 7,6. По официальным данным, тогда погибли 17,2 тыс. человек, по неофициальным - почти 40 тыс., 45 тыс. пострадали.
О необходимости подготовки Стамбула к сильному землетрясению власти Турции всерьез заговорили после разрушительных толчков на юго-востоке стране в феврале 2023 года. Как заявлял ранее министр экологии и градостроительства Мехмет Озхасеки, порядка 1,5 млн. единиц жилого фонда Стамбула, или его четверть, находятся в зоне риска. По его словам, возглавляемое им министерство, другие ведомства и местные власти проводят работу по расселению из ветхого жилого фонда и строительству в Стамбуле сейсмоустойчивого жилья. В частности, планируется построить 300-350 тыс. домов в рамках проекта реновации, соответствующий законопроект будет рассмотрен в парламенте в осеннюю сессию.