Knight Frank ko‘chmas mulk agentligining so‘nggi tadqiqotiga ko‘ra, dunyoda  10 million dollardan boshlanuvchi hashamatli uylar savdosi 2023-yilning 1-choragida undan avvalgi chorakka nisbatan 11 foizga o‘sgan. 12 ta asosiy bozorda 417 ta bitim amalga oshirilgan. 2023-yilning 1-choragida hashamatli uylar dunyo bozorida Dubay yetakchi bo‘lgan – bu shaharda 88 ta sotuv amalga oshirilgan. Keyingi o‘rinlarni Gonkong (67 ta bitim), Nyu-York (58), Los-Anjeles (46), Singapur (37) va London (36) egallagan.
Shu bilan birga, joriy yil 1-choragida hashamatli uy-joylar global bozori hajmi 7,2 milliard dollarni tashkil etgan va avvalgi chorakka nisbatan 4 foizga kamaygan. Hashamatli uylarning eng yuqori o‘rtacha narxi Jenevada qayd qilingan - 23,8 million dollar.
“Iqtisodiy qiyinchiliklarga qaramay, hashamatli turar-joy ko‘chmas mulkiga dunyo bo‘ylab talab kuchli bo‘lib qolmoqda. Tadqiqot natijalari global inflyatsiya borasidagi kuchli mavhumlik mavjudligi va foiz stavkalarining oshishiga qaramay, hashamatli xaridlarni amalga oshirishga doimo intilish mavjudligini aks ettiradi”, deb aytgan Knight Frank Singapore ofisi rahbari Nikolas Keong.
Yillik hisobda Dubay 274 ta sotuv bilan hashamatli uy-joy bozorlari ro‘yxatida yetakchilik qilmoqda. Undan keyingi o‘rinlarni London (233 ta sotuv), Nyu-York (219), Los-Anjeles (210), Gonkong (166) va Singapur (125) egallamoqda.
Keongning ta’kidlashicha, hashamatli uylar bozori rivojlanmoqda va hozirda xaridorlar har qachongidan ko‘ra ko‘proq vaziyatdan xabardor, shu sababli sotuvchilar hatto bozorning yuqori qismida ham narxni real qiymatda belgilashlari kerak. “Biz 2023-yilda sharoitlar savdolar cho‘qqiga chiqqan 2021-yilga nisbatan bosiqroq bo‘lishini kutmoqdamiz. Bunda umumiy savdolar hajmi butun yil uchun 25-27 milliard dollarni tashkil qilishi mumkin. Biroq, joriy yil oxirida jahon iqtisodiyoti o‘sishining tiklanishi 2024-yilda tuziladigan bitimlarga yordam beradi va savdo hajmi 30 milliard dollardan ortadi”, deb qo‘shimcha qilgan mutaxassis.

Пятерка крупнейших рынков элитного жилья в мире
Согласно последнему исследованию агентство недвижимости Knight Frank, глобальные продажи элитного жилья (от 10 миллионов долларов США) выросли на 11% в первом квартале 2023 года по сравнению с предыдущим кварталом. При этом было совершено 417 продаж на 12 ключевых рынках. Самым сильным рынком в первом квартале этого года был Дубай, лидирующий с 88 продажами, за ним следуют Гонконг (67), Нью-Йорк (58), Лос-Анджелес (46), Сингапур (37) и Лондон (36).
В первом квартале объем рынка элитного жилья составил 7,2 миллиард долларов США, что на 4% меньше, чем в предыдущем квартале. В Сингапуре средние цены на дома суперпремиум-класса были зарегистрированы на уровне 15,6 млн долларов. Самые дорогие средние продажи суперпремиум-класса были проведены в Женеве с показателем 23,8 миллиона долларов, за ним следует Лондон с показателем 20,4 миллиона долларов.
«Глобальный спрос на элитную жилую недвижимость остается устойчивым, несмотря на экономические трудности. Выводы отчета отражают постоянное стремление к таким роскошным покупкам, несмотря на высокую неопределенность в отношении глобальной инфляции и роста процентных ставок», сказал глава частного офиса Knight Frank Singapore Николас Кеонг.
В годовом исчислении Дубай возглавляет список рынков элитного жилья с 274 продажами, за ним следуют Лондон (233), Нью-Йорк (219), Лос-Анджелес (210), Гонконг (166) и Сингапур (125).
Как говорит Кеонг, рынок элитного жилья развивается, и покупатели более информированы, чем когда-либо, поэтому продавцы должны быть реалистичными в отношении установления цены даже на верхнем уровне рынка. «Мы ожидаем, что в 2023 году условия будут более сдержанными по сравнению с недавним пиком 2021 года, при этом общая сумма транзакций, вероятно, составит 25–27 миллиардов долларов США за весь год. Однако восстановление роста мировой экономики в конце этого года поможет сделкам в 2024 году с возвратом продаж более чем на 30 миллиардов долларов США».