Dubay 2023- yilda uy-joy narxlarining o‘sishi bo‘yicha dunyoda yetakchilik qilmoqda
Ko‘chmas mulk bo‘yicha konsalting kompaniyasi Knight Frank'ning yangi ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yilda o‘sib borayotgan inflyatsiya va ipoteka kreditlari bo‘yicha stavkalarning muntazam ko‘tarilishi dunyo bo‘ylab ko‘plab yirik ko‘chmas mulk bozorlarini sekinlashtirib qo‘ydi.
Knight Frank eng yaxshi shaharlar ko‘chmas mulk bozorlarini oxirgi marta 2022-yil dekabrida tahlil qilgan edi. Ta’kidlanishicha, o‘shandan beri ko‘p narsa o‘zgargan.
Kuzatib boriladigan 26 shahardan Dubay 2023 yilgi uy-joy narxlari o‘sish reytingida hamon yetakchi bo‘lib qolmoqda, biroq ushbu shaharda uy-joy narxlarining yillik o‘sishi o‘tgan yilgi 44 foizdan farqli o‘laroq, joriy yilda 14 foizgacha pasayishi kutilmoqda.
Tokio, Parij, Madrid va Mayami uy-joy bozorida narxlar 4 foizga o‘sishi prognoz qilinmoqda. Ushbu shaharlar bu ko‘rsatkich bilan reytingning yetakchi beshligidan joy olgan.
Tahlil qilingan 26 shahardan 6 ta shahar 6 oy oldin prognoz qilingandan yaxshiroq natijalar ko‘rsatishi kutilmoqda, 9 tasi o‘zgarishsiz qoladi, qolgan o‘n bittasida esa sustroq o‘sish kuzatilishi taxmin qilinmoqda.
Shaharlar ichida Jeneva va Vankuver uchun prognozlar foiz jihatdan eng yaxshilangan, Berlin, Edinburg, Dublin, Los-Anjeles, Syurix va Lissabon uchun esa, aksincha, eng yomonlashgan.
2024-yilda, Dubaydan tashqari, reytingga kiruvchi qolgan shaharlarda asosiy narxlar o‘rtacha 2 foizga yaxshilanishi prognoz qilinmoqda.
2022-yilda BAA hukumati tomonidan qabul qilingan tashabbuslar Dubayda ko‘chmas mulk savdosining o‘sishiga ko‘mak berdi, o‘sish 2021-yilga nisbatan 76,5 foizni tashkil etgan. Dubai Media Office ma’lumotlariga ko‘ra, bitimlar qiymati 528 milliard dirhamga (143,7 milliard AQSH dollari), soni esa 122 658 taga yetgan, bu esa 2021-yilga nisbatan 44,7 foizga ko‘proqdir.
Asosiy tashabbuslardan biri 2022-yil 3-oktabrda viza qoidalariga kiritilgan o‘zgarish bo‘ldi. Endilikda BAAning 10 yillik “Oltin vizasi”ga ega bo‘lish uchun kamida 2 million dirhamlik (545000 AQSH dollari) ko‘chmas mulk sotib olish talab etiladi. Ilgari bu qiymat 10 million dirhamga (2,7 million dollar) yetgan.

Дубай лидирует в мире по росту цен на жилую недвижимость в 2023 году
Согласно новым данным консалтинговой компании по недвижимости Knight Frank, растущая инфляция и постоянное повышение ставок по ипотечным кредитам в 2023 году затормозили многие основные рынки недвижимости по всему миру.
В последний раз Knight Frank проверял рынки лучших городов в декабре 2022 года. С тех пор многое изменилось.
Из 26 отслеживаемых городов Дубай по-прежнему лидирует в рейтинге роста цен на жилую недвижимость на 2023 год, хотя ожидается, что ежегодный рост снизится до 14% по сравнению с 44% в прошлом году.
Токио, Париж, Мадрид и Майами прогнозируют рост на 4% в 2023 году, завершая первую пятерку.
Ожидается, что из 26 отслеживаемых городов шесть городов продемонстрируют более высокие показатели, чем прогнозировалось шесть месяцев назад, девять остались прежними, а в остальных одиннадцати ожидается более слабый рост.
Прогнозы для Женевы и Ванкувера улучшились больше всего в процентном отношении, в то время как Берлин, Эдинбург, Дублин, Лос-Анджелес, Цюрих и Лиссабон ухудшились больше всего.
По прогнозам, цены должны повыситься в 2024 году в среднем на 2%, за исключением Дубая.
Все принятые в 2022 году правительством ОАЭ инициативы повлияли на рост продаж недвижимости в Дубае, который составил 76,5% по сравнению с 2021 годом. Согласно данным Dubai Media Office, стоимость сделок достигла 528 млрд дирхамов (143,7 млрд долларов США), а их количество — 122,658, что превышает на 44,7% показатели 2021 года.
Одной из ключевых инициатив было изменение законодательства о визовом режиме 3 октября 2022 года, благодаря чему для получения 10-летней «Золотой визы» ОАЭ теперь необходимо приобрести недвижимость стоимостью не менее 2 млн дирхамов (545 тыс. долларов). Ранее эта сумма достигала AED 10 млн (USD 2,7 млн).