Parijda sentabrdan elektr samokatlar taqiqlanadi
2 aprel kuni Parij meriyasi shahardagi elektr samokatlar taqdirini hal qilish bo‘yicha referendum o‘tkazgandi. Uning natijalariga ko‘ra, ishtirokchilarning aksariyati samokatlarning taqiqlanishi uchun ovoz bergan.
Bunday qaror elektr samokatlar ishtirokida baxtsiz hodisalarning tobora ko‘payayotgani sababli qabul qilingan: 2022-yilning birinchi yarmida 330 ta shunday baxtsiz hodisa qayd etilgan, bu 2021-yilning shu davriga nisbatan 37 foizga ko‘proqni tashkil qilgan.
Referendumda qatnashgan 103 ming kishining 89 foizi Fransiya poytaxtida elektr samokatlar taqiqlanishi uchun ovoz bergan.
Parij meri Ann Idalgo yangi qonun 1-sentabrdan kuchga kirishini ma’lum qildi.
Parij meriyasi shartnoma tuzgan uchta asosiy xususiy kompaniya Lime, Tier va Dott 31-avgustga qadar o‘z samokatlarini shahar ko‘chalaridan olib tashlashi kerak bo‘ladi.
O‘z navbatida, kompaniyalar referendum natijalaridan norozi ekani va qaror yuzasidan sudga arz qilmoqchiligini ma’lum qilgan. Ularning fikricha, referendumdagi ishtirok yetarlicha bo‘lmagan va bor-yo‘g‘i 7,46 foizni tashkil qilgan.
Parij elektr samokatlar harakati cheklangan yoki taqiqlangan yagona shahar emas. Misol uchun, Lissabonda elektr samokatda 20 km/soatdan ortiq tezlashib bo‘lmaydi, Lyublyanada esa ularning tezligi 5 km/soat bilan cheklangan. Varshavada istirohat bog‘lariga elektr samokatlarda kirish taqiqlangan bo‘lsa, Italiyada esa hattoki ularda uchish bo‘yicha kurslarni bitirish talab etiladi.

В Париже с 1 сентября запретят электросамокаты
Власти Парижа 2 апреля провели референдум, чтобы решить судьбу электросамокатов в городе. Жители проголосовали за запрет.
Такое решение было принято из-за большого количества аварий с участием электросамокатов: в первой половине 2022-го зарегистрировали 330 аварий, что больше на 37%, чем за тот же период 2021-го.
Из 103 тысяч человек, принимавших участие в референдуме, 89% проголосовали против электросамокатов в городе, что привело к их запрету.
Мэр Парижа Анн Идальго сообщила, что новый закон вступит в силу с 1 сентября.
До 31 августа три основные частные компании, с которыми ранее мэрия Парижа заключала договора, должны будут убрать свои самокаты с городских улиц.
В свою очередь компании-операторы Lime, Tier и Dott не согласны с результатами народного референдума и намерены оспаривать решение городских властей в суде. Они считают, что явка на голосование была недостаточной — 7,46%.
Париж, кстати, не единственный город, в котором передвижение электросамокатами ограничено или запрещено. Например, в Лиссабоне на электросамокате нельзя разгоняться больше, чем на 20 км/ч, а в Любляне – всего на 5 км/ч. В Варшаве запрещено заезжать в парки и сады, а в Италии некоторым даже приходится проходить курсы вождения.