Kuniga atigi 10 daqiqa sport bilan shug‘ullanish miya faoliyatiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi, kayfiyat va aqliy qobiliyatlarni yaxshilaydi. Bu haqda London qirollik kolleji professori, fizioterapevt va ruhiy salomatlik bo‘yicha tadqiqotchi Brendon Stabbs Daily Mirror nashriga ma’lum qildi.
Stabbsning ta’kidlashicha, kayfiyatga jismoniy mashqlar vaqtida ishlab chiqariladigan endorfinlar ta’sir qiladi, diqqat-e’tiborning yaxshilanishi esa miyaning prefrontal po‘stlog‘ini jonlantirish natijasidir. Bundan tashqari, sport bilan shug‘ullanish xavotirlanish darajasini pasaytiradi. Stabbsning tushuntirishicha, jismoniy mashqlar atrof-muhitda xavflarni izlashga mas’ul bo‘lgan va ba’zida keraksiz xavotirlarni keltirib chiqaradigan bodomsimon tanachaga ta’sir qiladi.
Shuningdek, jismoniy mashqlar gippokampni tiklashning yaxshi usuli hisoblanadi. Gippokamp miyaning xotiralarni hissiy qayta ishlah va saqlash uchun mas’ul qismi hisoblanadi. Mutaxassisning so‘zlariga ko‘ra, gippokamp ruhiy kasalliklar – depressiya, demensiya, xavotirlanishda kichrayadi. "O‘n daqiqalik mashg‘ulot miyaning ushbu sohasini jonlantiradi va vaqt o‘tishi bilan haqiqiy ijobiy o‘zgarishlarga xizmat qilishi mumkin", deb ta’kidlab o‘tgan Stabbs.
Olimning qo‘shimcha qilishicha, sport bilan muntazam shug‘ullanish yangi neyronlar va miya hujayralarini yaratish jarayonida ishtirok etadigan modda – miyaning neyrotrofik omilini (BDNF) ishlab chiqarishga yordam beradi.

Занятия спортом в течение всего десяти минут в день благотворно влияют на работу мозга, улучшают настроение и когнитивные способности. Об этом рассказал профессор Королевского колледжа Лондона, физиотерапевт и исследователь психического здоровья Брендон Стаббс изданию Daily Mirror.
Стаббс отметил, что воздействие на настроение происходит благодаря эндорфинам, которые вырабатываются во время тренировок, а улучшение концентрации является следствием стимулирования префронтальной коры головного мозга. Кроме того, спорт, по словам специалиста, снижает уровень тревожности. Стаббс объяснил, что занятия влияют на миндалевидное тело, которое отвечает за поиск опасностей в окружающей среде и иногда вызывает излишнее беспокойство.
Физические нагрузки, продолжил Стаббс, являются хорошим способом восстановить гиппокамп — участок мозга, который отвечает за эмоциональную обработку и хранение воспоминаний. По словам врача, он уменьшается в размерах при психических расстройствах — депрессии, деменции, тревожности. «Десятиминутная тренировка стимулирует эту область мозга, и со временем может послужить причиной реальных положительных изменений», — подчеркнул специалист.
Ученый добавил, что регулярные занятия спортом помогают вырабатывать нейротрофический фактор головного мозга (BDNF) — вещество, которое участвует в процессе создания новых нейронов и клеток мозга.