Xavotirni 75 foizga kamaytiruvchi stressga qarshi to‘p yaratildi
Ko‘p yillar davomida nafas olish mashqlari ongni tinchlantirish va xavotir bilan kurashish usuli sifatida ishlatib kelingan. Bunday usullar aqliy-xulq-atvor terapiyasi va dialektik xulq-atvor terapiyasi kabi davolash usullarining ajralmas qismi hisoblanadi. Biroq, hamma ham nafas olishga e’tiborli bo‘la olmaydi. Ba’zida xayollar qattiq chalg‘itishi va hatto xavotirli fikrlarga olib kelishi mumkin.
Buyuk Britaniyaning Bat universiteti kompyuterchi olimi Aleks Farroll o‘z shaklini o‘zgartiruvchi PAWS to‘pini ixtiro qildi.
Foydalanuvchilar nafas olishi va chiqarishiga qarab to‘p kengayadi va qisqaradi, bu esa ularga diqqatni jamlash va his-tuyg‘ularni nazorat qilishda yordam beradi. To‘p meditatsiya uchun ishlab chiqilgan dastur bilan birgalikda ishlatiladi.
"To‘p nafasga jismoniy shakl berib, ruhiy salomatlik uchun ijobiy natijalarga erishishda yordam beradi ", deb aytgan olim.
To‘pning sinovlarida 58 kishi ishitrok etgan. Uni meditatsiya uchun musiqa bilan birgalikda ishlatgan ishtirokchilar o‘zlarini ancha xotirjam his qilishgan. Bu odamlar orasida xavotirlanish darajasi o‘rtacha 75 foizga pasaygan, xavotirlanishga olib keluvchi fikrlardan himoya 56 foizga oshgan. Qizig‘i, musiqani to‘psiz tinglaganlarning xavotirlanish darajasi 31 foizgagina pasaygan. Bu shuni ko‘rsatadiki, nafasning jismoniy aks etishi haqiqatan ham tinchlantiruvchi ta’sirni ko‘p karra kuchaytirishi mumkin.
Bundan tashqari, to‘pni meditatsiya uchun musiqa bilan birgalikda ishlatish ishtirokchilarda yurak urish tezligining variabelligini oshirganini ko‘rsatgan. Yurak urishi variabelligining yuqori bo‘lishi stressga chidamlilik oshgani va ruhiy holat yaxshilanganidan dalolat beradi.

Изобретен мяч-антистресс, эффективно снижающий тревогу на 75%
Техники дыхательных упражнений являются неотъемлемой частью таких терапий, как когнитивно-поведенческая и диалектическая поведенческая терапия. Однако не всем легко сосредоточиться на дыхании.
Ученый-компьютерщик Алекс Фарролл из Университета Бата в Великобритании изобрел мяч, меняющий форму PAWS, сообщает Sciencealert.
Мяч дает пользователю осязаемое представление о его дыхании благодаря расширению и сжиманию во время дыхательной практики, что помогает сосредоточить внимание и регулировать эмоции, мяч используется в сочетании с приложением для медитации.
«Придавая дыханию физическую форму, мяч повышает самосознание и вовлеченность, способствуя положительным результатам для психического здоровья», — говорит Фарролл.
58 участников, принявших участие в исследовании, использовали мяч в паре с аудиотреком для медитации и почувствовали себя значительно спокойнее. Снижение уровня тревожности среди этих людей составило в среднем 75%, защита от мыслей, вызывающих беспокойство, повысилась на 56%. Интересно, что у тех, кто слушал только аудиозапись без мяча, уровень тревожности снизился на 31%. Это свидетельствует о том, что физическое представление дыхания действительно может многократно усилить успокаивающий эффект.
Более того, использование мяча PAWS вместе с треком медитации показало увеличение вариабельности сердечного ритма у участников. Для тех, кто задается вопросом о том, что это значит - более высокая вариабельность сердечного ритма свидетельствует о повышении устойчивости к стрессу и улучшении эмоционального состояния.