Koinot haqida ishonish qiyin bo‘lgan 9 ta fakt
Saraton yulduz turkumida aqlga sig‘dirish qiyin bo‘lgan qiymat – 26,9 nonillion (30 ta noldan iborat son) dollarga baholangan olmos-sayyora mavjud va kelajakda Yerdagi bir sutka 870 soatgacha cho‘zilishi mumkin. Quyida koinot yana qanday sir-sinoatlarga egaligi sanab o‘tilgan.
1. Quyosh tizimida sakkiztadan ortiq sayyora bo‘lishi mumkin
Quyosh tizimi koinotning eng ko‘p o‘rganilgan qismidir. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, u sakkizta sayyorani o‘z ichiga oladi. Haqiqatda esa ular ancha ko‘p. "Mitti" sayyoralardan kamida beshtasi mavjud - bular Pluton, Serera, Xaumea, Makemake va Erida. Ular Yerdan olisda bo‘lgani sababli kam o‘rganilgan. Bundan tashqari, olimlarning fikricha, Quyosh tizimida yana 2 mingga yaqin ehtimoliy mitti sayyoralar bo‘lishi mumkin. Ko‘plab astrofiziklar to‘qqizinchi yirik sayyora mavjudligini ham aytishadi. Bu sayyora Neptun kattaligida va Yerdan o‘n baravar kattaroq. Olimlar sirli X sayyorasining mavjudligi haqida 2014-yilda taxmin qila boshlashgan va 2016-yilda kompyuter modellashtirishi yordamida buning birinchi isbotlarini olishga muvaffaq bo‘lishgan.
2. Grafit va olmosdan tashkil topgan sayyora
Astronomlar Saraton yulduz turkumida yana bitta sirli sayyorani aniqlashgan. Yel universiteti xodimlarining ta’kidlashicha, u Yerdan 2 baravar katta va 8 baravar og‘irroq. Biroq asosiysi, Yanssen deb ataluvchi ushbu sayyora deyarli butunlay grafit va olmosdan tashkil topgan. Olmoslar sayyoraning uchdan bir qismini tashkil qiladi. Forbes nashri sayyoraning qiymatini 26,9 nonillion dollarga baholagan. Fazoviy ko‘lamlarga ko‘ra, ulkan olmos-sayyora Yerdan unchalik uzoq bo‘lmagan masofada - atigi 40 yorug‘lik yili uzoqlikda joylashgan. Uning sirti harorati 2148 daraja issiqqa yetadi. Sayyoraning aylanish tezligi shunchalik yuqoriki, u yerdagi bir yil sayyoramizdagi 18 soatga teng. Yaqinda olimlar Yanssenning bir tomoni erigan holatda ekanligini va o‘zidan uglerod lavasini aks ettirishini aniqladilar.
3. Oy bo‘lmasa, Yerda dengiz jonzotlari yo‘q bo‘lib ketadi
Agar Oy yo‘q bo‘lsa, katta ehtimol bilan global falokatlar sodir bo‘lmaydi. Bir zamonlar u qorong‘i paytda yorug‘likning asosiy manbayi bo‘lgan - endi esa odamlar usiz ham yashay olishadi. Shunga qaramay, Oy yo‘q bo‘lsa, Yer yuzida ba’zi katta o‘zgarishlar yuz beradi. Masalan, ko‘plab suv sportlari yo’qolib ketadi. Oyning fazalari dengiz to‘lqinlariga ta’sir qiladi – tabiiy yo‘ldosh sayyoramiz ustidan o‘tib, o‘z ortidan suv massalarini "tortadi". Bundan tashqari, hayoti to‘lqinlar bilan bevosita bog‘liq bo‘lgan dengiz jonzotlari yo‘q bo‘lib ketadi. U bo‘lmasa, Yerda Quyosh va Oy tutilishi bo‘lmaydi, tektonik plitalar siljib, zilzilalar va vulqon otilishiga olib keladi. Lekin asosiysi, sayyoramizning iqlimi avvalgidek bo‘lmaydi.
4. Tungus meteoritining bo’laklari hali ham topilmagan
Koinotdan kelgan XX asrdagi eng sirli jism Tungus meteoritidir. U 1908-yil 30-iyun kuni ertalab Sibirning Tunguska daryosi hududiga tushgan. O‘sha kuni osmon yorqin yog‘du bilan yorishib ketgan va undan keyin sodir bo‘lgan portlash o‘rmonning ulkan maydonini vayron qilgan, 200 km atrodagi uylarning derazalarini chiqarib yuborgan. Biroq, hanuzgacha hududda na meteorit bo‘laklari, na ommaviy qirg‘in qurolidan foydalanish izlari, na o‘zga sayyoraliklar kemasi qoldiqlari topilgan. NASA agentligi mutaxassislarining fikricha, meteoritning diametri 75 metrni tashkil qilgan, portlash kuchi esa termoyadro bombasi kuchiga teng bo‘lgan. Aytish joiz, Chelyabinsk meteoriti qulaganidan keyin olimlar uning 100 dan ortiq bo‘laklarini topishgan. Bu bo‘laklardan eng kattasining og‘irligi deyarli 700 kg bo‘lgan.
5. Koinotda to‘liq sukunat hukm suradi
Sayyoramizdagi eng sokin joy Orfild laboratoriyasining aks-sadosiz kamerasi hisoblanadi - u tovushlarni 99,99% gacha yutadi. Ammo u yerda ham siz mutlaqo sukunatni his qila olmaysiz. U yerdagi sukunatni o‘pkamiz va qon aylanish tizimining ishi buzadi. Bugungi kunda ushbu laboratoriyada turli xil tadqiqotlar olib borilmoqda va qurilmalar sinovdan o‘tkazilmoqda. Shunday izolatsiya qilingan joylarda NASA agentligi mutaxassislari bo‘lajak astronavtlarni sinovdan o‘tkazadilar. Koinotda havo yo‘qligi sababli tovush ham mavjud emas. Shuning uchun, hatto kuchli galaktik portlashlar ham to‘liq sukunatda o‘tadi. Bunday sharoitda ishlash juda mushkul: tovushsiz vakuumda qolish tayyorgarlik ko‘rmagan odamlarda bor-yo‘g‘i bir necha daqiqa ichida vahima va eshitishda og‘ir darajadagi gallyutsinatsiyalarni keltirib chiqaradi.
6. NASA skafandri narxi 22 million dollar turadi
Ayol astronavtlar jamoasining fazoga birinchi chiqishi skafandrlar yetishmagani sababli qoldirilgandi va u 2019-yil oktabrda bo‘lib o‘tgan. NASA agentligi yangi skafandrlar ishlab chiqishga 200 million dollardan ortiq sarmoya kiritgan. Shunga qaramay, agentlikning bosh noziri Pol Martin hisobotiga ko‘ra, agentlik ixtiyorida bor-yo‘g‘i 11 ta yaroqli skafandr bor. Ular XX asrning 70-yillari oxirida ishlab chiqilgan va xizmat muddati o‘tgan asrdayoq tugab bo‘lgan. Skafandrlardagi eskirgan sovutish tizimidagi nosozliklar tufayli fazogirlarning shlemlarida namlik to‘planib qoladi. NASA muhandisi Pablo de Leonning so‘zlariga ko‘ra, har bir bunday kostumning vazni 150 kg dan oshadi va 22 million dollar turadi.
7. Oy Yer orbitasini tark etmoqda
Oy asta-sekin sayyoramizdan uzoqlashmoqda. To‘g‘ri, bu juda sekin - yiliga 38 mm tezlik bilan sodir bo‘lmoqda. Medisondagi Viskonsin va Kolumbiya universitetlari tadqiqotchilari 1,5 milliard yil oldin Yer sutkasi taxminan 18 soat davom etganini hisoblab chiqdilar. O‘sha vaqtda Oy Yerga hozirgidan 44000 km yaqinroq bo‘lgan. Astrofiziklarning fikricha, ortib borayotgan masofa sayyoraning o‘z o‘qi atrofida aylanishiga, shu bilan birga, iqlim va kunning uzunligiga ta’sir ko‘rsatgan. Bir necha milliard yillardan keyin Oyning orbitasi taxminan ikki barobar ortadi va kun 870 soatgacha cho‘ziladi. Biroq, vaqt o‘tishi bilan ular bir-biridan uzoqlashmay qo‘yadi va Oy yana Yer tomon harakatlana boshlaydi, deya taxmin qilmoqdalar olimlar.
8. Kuchli tortish maydoni vaqtni sekinlashtiradi
Gravitatsiya tufayli koinotda vaqt boshqacha oqadi. Tortish maydoni qanchalik kuchli bo‘lsa, vaqt shunchalik sekinlashadi. Bu hodisa rejissyor Kristofer Nolanning «Interstellar» filmida ham tasvirlangan. Film qahramonlari Miller sayyorasiga etib borishganda, ular uchun bir soat Yerdagi yetti yilga teng bo‘ladi. Uch soatdan sal ko‘proq vaqt o‘tgach, fazoviy kemaga qaytib astronavtlar ularning qaytishini 23 yil kutgan hamkasblari sochiga oq tushganini ko‘radilar. Haqiqatda ham deyarli shunday holat sodir bo‘ladi. Masalan, fazogirlar uchun vaqt Yerdagi odamlarga qaraganda bir necha millisoniya tez o‘tadi. Qora tuynuk yaqinida esa deyarli butunlay to‘xtaydi.
9. Venerada shamollar 500 km/soat tezlikda esadi
Venera tarkibi va hajmi bo‘yicha Yerga o‘xshasa-da, lekin tashqi ko‘rinishi va sirtidagi sharoitlari bilan kuchli farq qiladi. Venera atmosferasi sayyora sirtiga nisbatan 60 marta tezroq aylanishi tufayli ushbu sayyorada shamollar tezligi 500 km/soatgacha yetishi mumkin.

Земные сутки могут растянуться до 870 часов, а в созвездии Рака есть планета-алмаз впечатляющей стоимостью – 26,9 нониллионов (число с 30 нулями) долларов. Далее расскажем, что еще необычного таит в себе космос.
1. Возможно в Солнечной системе больше восьми планет
Наиболее изученной частью космического пространства является Солнечная система, которая по официальной версии, включает восемь планет. В действительности их значительно больше. Одних только «карликовых» планет насчитывается не меньше пяти – это Плутон, Церера, Хаумеа, Макемаке и Эрида. Но мы мало что о них знаем, поскольку из-за удаленности от Земли их изучение затруднено. Также в Солнечной системе, по оценкам ученых, может находиться еще около 2 тысяч потенциальных карликовых планет. Помимо этого многие астрофизики признают наличие девятой крупной планеты. Она размером с Нептун и в десять раз тяжелее Земли. Еще в 2014 году о существовании загадочной планеты X ученые стали догадываться, а в 2016-м получили первые доказательства с помощью компьютерного моделирования.
2. Планета из графита и алмазов
Еще одну таинственная планета была обнаружена астрономами в созвездии Рака. Сотрудники Йельского университета считают, что она вдвое больше и в восемь раз тяжелее Земли. Но главное — Янссен почти целиком состоит из графита и алмазов. Причем на долю последних приходится треть его вещества. Правда, температура его поверхности достигает 2148 градусов. А скорость вращения настолько высокая, что один год там равняется 18 земным часам. Недавно ученые выяснили, что одна сторона планеты находится в расплавленном состоянии и представляет собой углеродную лаву. Forbes оценил стоимость планеты в 26,9 нониллионов долларов. По космическим меркам, гигантский алмаз расположен неподалеку от землян — всего в 40 световых годах.
3. При исчезновении Луны Земля останется без морских обитателей
Когда-то Луна была основным источником света в темное время суток. Если Луна исчезнет, скорее всего, глобальной катастрофы не случится — теперь люди умеют обходиться без нее. Тем не менее некоторые серьезные изменения произойдут: настанет конец многим водным видам спорта. Фазы Луны влияют на волны — проходя над поверхностью нашей планеты, она «тянет» за собой массы воды. Кроме того, вымрут морские обитатели, жизнь которых напрямую связана с приливами и отливами. Без спутника на Земле не будет солнечных и лунных затмений, а тектонические плиты сместятся, вызвав землетрясения и извержения вулканов. Но главное — климат планеты уже не будет прежним.
4. До сих пор не найденными остаются осколки Тунгусского метеорита
Тунгусский метеорит упал в районе сибирской реки Тунгуска утром 30 июня 1908 года. В тот день небо осветило ярким сиянием, а последовавший за ним воздушный взрыв уничтожил огромный участок леса и выбил стекла домов в радиусе 200 км. Но ни осколков метеорита, ни следов применения оружия массового поражения, ни обломков инопланетного корабля так никто и не нашел. Диаметр метеорита составлял 75 м, по расчетам специалистов NASA, а сила взрыва сравнялась с мощностью термоядерной бомбы. Например, после падения Челябинского метеорита ученые нашли более 100 осколков. Самый большой из них весит почти 700 кг.
5. Тишина окутала космос
Безэховая камера в Лаборатории Орфилда, поглощающая до 99,99% звуков, считается самым тихим местом на нашей планете. Несмотря на это даже в ней услышать абсолютную тишину не получится. Ее нарушит шум работы органов человеческого тела. Сегодня в этой лаборатории проводят различные исследования и тестируют приборы, специалисты NASA испытывают будущих астронавтов. В космосе нет звуков — из-за отсутствия воздуха. Поэтому даже мощные галактические взрывы происходят в полной тишине. Работать в таких условиях очень трудно: всего несколько минут в звуковом вакууме вызывают у неподготовленных людей панические атаки и сильные слуховые галлюцинации.
6. Стоимость скафандра NASA - 22 миллиона долларов
Первый выход в открытый космос команды женщин-космонавтов состоялся в октябре 2019 года, поскольку был перенесен из-за нехватки скафандров. Разработка новых скафандров обошлась NASA в более чем 200 миллионов долларов. И при этом, в соответствии с отчетом генерального инспектора Пола Мартина, в распоряжении ведомства находится только 11 космических костюмов пригодных для эксплуатации. Они разработаны в конце семидесятых годов и срок их службы истек еще в прошлом столетии. Из-за неполадок в устаревшей охлаждающей системе скафандров в шлемах астронавтов скапливается влага. По словам инженера NASA Пабло де Леона, каждый такой костюм весит более 150 кг и стоит 22 млн долларов.
7. Луна смещается с земной орбиты
Происходит постепенное удаление Луны от нашей планеты, но с очень незначительной скоростью — 38 мм в год. Исследователи Висконсинского и Колумбийского университета рассчитали, что 1,5 млрд лет назад земные сутки длились примерно 18 часов. В то время Луна находилась к Земле на 44 тыс. км ближе, чем теперь. Астрофизики высказывают мнение, что возросшее расстояние повлияло на вращение планеты вокруг своей оси, а вместе с тем на климат и продолжительность дня. Еще через несколько миллиардов лет орбита Луны увеличится примерно вдвое, а сутки растянутся на 870 часов. Но со временем они перестанут отдаляться друг от друга, и спутник вновь начнет двигаться к Земле, прогнозируют специалисты.
8. Мощное гравитационное поле замедляет время
Время в космосе протекает по-разному из-за гравитации: чем мощнее гравитационное поле, тем сильнее замедляется время. Этот феномен детально показан в фильме «Интерстеллар» Кристофера Нолана. Когда герои попадают на планету Миллер, час для них оказывается равен семи земным годам. Вернувшись на борт космического корабля спустя три с небольшим часа, астронавты застают уже поседевшего коллегу, который ждал их возвращения долгие 23 года. В реальности происходит практически так же. Например, для космонавтов время тянется на доли секунды быстрее, чем для людей на Земле. А вблизи черной дыры оно почти полностью останавливается.
9. Скорость ветров на Венере достигает 500 км/ч
Венера схожа с Землей по составу и размерам, но сильно отличается по внешнему виду и условиям на поверхности. Из-за того, что атмосфера Венеры вращается в 60 раз быстрее поверхности планеты, скорость ветра здесь может составлять до 500 км/ч.