«Jonlangan» toshlarga o‘xshash 7 ta noodatiy ulkan haykal
Quyida qoyalarda o‘yilgan, tog‘ yoki cho‘l o‘rtasida qad rostlagan ajabtovur haykallar keltirilgan. Ular necha yillardan beri odamlarni hayratlantirishdan to‘xtamayapti.
“G‘AZABLANGAN OT” YODGORLIGI, JANUBIY DAKOTA (AQSH)
AQSHning Janubiy Dakota shtatida oglala hindulari qabilasi sardori “G‘azablangan ot”ga bag‘ishlangan, dunyodagi eng katta yodgorlik bor bo‘lib, u yaxlit qoyadan o‘yib chiqilgan. Yodgorlik qurilishi 1948-yilda boshlangan. Yodgorlik muallifi, amerikalik haykaltarosh Korchak Zyulkoovski 1982-yilda o‘z g‘oyasini oxirigacha yetkazishga ulgurmay vafot etgan, biroq o‘z ortidan yodgorlikning batafsil eskizlarni qoldirgan.
Chavandozning yuzi 1998-yilda qurib bitkazilgan va uzunligi 27 metrni tashkil qiladi. Loyiha mablag‘ yo‘qligi sababli yakunlanmay qolgan, biroq bir guruh havaskorlar ishlarni davom ettirmoqda. Mablag‘lar asosan yodgorlikka tashrif buyuruvchilar (yiliga bir millionga yaqin kishi) tomonidan beriladi. Haykal nihoyasiga yetganda uzunligi 195 metrni, balandligi esa 172 metrni tashkil qiladi.
PREZIDENTLAR TOG‘I, JANUBIY DAKOTA
Janubiy Dakotada yana bir ulkan yodgorlik bor – Blek-Xills tog‘i cho‘qqisi 1770-yildan 1900-yilgacha AQSH tarixidagi eng muhim to‘rt prezident: Jorj Vashington, Tomas Jefferson, Teodor Ruzvelt va Avraam Linkolnni ifodalovchi 18 metrlik ulkan yodgorlikka aylantirilgan. Ushbu ajabtovur san’at asarini yaratish taxminan 15 yil vaqt olgan va uning ochilishi AQSH tarixining 150 yilligiga bag‘ishlangan.
DЕTSЕBAL YODGORLIGI, RUMINIYA
Yaxlit qoyadan o‘yilgan Yevropadagi eng katta yodgorlik Ruminiya va Serbiya chegarasida joylashgan. Rim imperiyasiga qarshi yurishlari bilan mashhur bo‘lgan Dakiya qiroli Detsebalning 40 metrlik haykalini yaratish ustida 12 nafar alpinist-haykaltarosh 10 yil davomida ish olib borgan. Haykal buyurtmachiga bir million dollarga tushgan va 2004-yilda yakunlangan.
Yodgorlik uchun joy ham tasodifan tanlanmagan: aynan shu yerda, Dunayning tor qismida, Rim imperatori Trayan 105-yilda Dakiya armiyasi ustidan yakuniy g‘alabani qo‘lga kiritgan. Taslim bo‘lishni istamagan Detsebal qilich bilan o‘z joniga qasd qilgan.
“BIZ – TOG‘LARIMIZ” HAYKALI, STEPANAKERT
1960-yillarda haykaltarosh Sarkis Bagdasaryan Tog‘li Qorabog‘ timsoliga aylangan ushbu kompozitsiyani yaratgan. Haykal chol va kampirni ifodalab, Bagdasaryan uni yaratishda o‘z bobosi va buvisi siymolaridan foydalangan. Haykaltarosh chol va kampirni go‘yoki yerdan o‘sib chiqqandek va u bilan chambarchas bog‘lanib ketgandek ko‘rsatmoqchi bo‘lgan. Yodgorlikning balandligi 9 metr bo‘lib, Armavirdan olib kelingan pushti tufdan yasalgan.
GIZANING KATTA SFINKSI, MISR
Nil daryosining g‘arbiy qirg‘og‘idagi Gizada joylashgan Sfinks haykali Yer yuzida saqlanib qolgan eng qadimgi monumental haykal hisoblanadi. Sher tanasi va odam boshiga ega afsonaviy hayvon ko‘rinishidagi haykal taxminan miloddan avvalgi 2559-yilda qurib bitkazilgan. U go‘yoki fir’avn Xefren dafn etilgan piramidani  qo‘riqlab turadi. Haykalning uzunligi 73 metr, balandligi 20 metr. Yevropaliklar Fransiya imperatori Napoleon va uning Misrga yurishi tufayli ulkan haykalning mavjudligidan xabar topishgan. O‘sha vaqtda sfinks iyagigacha qumga botgan bo‘lgan. U faqat 19-asr o‘rtalariga kelibgina to‘liq qazib olingan.
ABU SIMBEL QOYASI, MISR
Abu Simbel — Nil daryosining g‘arbiy qirg‘og‘idagi qoya bo‘lib, unda fir’avn Ramses II davrida (miloddan avvalgi 1279-1213-yillar) ikkita qadimgi Misr ibodatxonasi o‘yilgan. U Nubiyada, zamonaviy Misr-Sudan chegarasi yaqinida joylashgan. Ibodatxonaga markaziy kirishni Ramzes II'ning har biri 20 metr balandlikka ega to‘rtta haykali bezab turadi.
BOMIYAN VODIYSIDAGI BUDDA HAYKALLARI, AFG‘ONISTON
Bomiyan vodiysidagi buddaviy monastirlar majmuasiga kirgan, 37 va 55 metrlik ikkita ulkan Budda haykali kamida bir yarim ming yil davomida turgan. Biroq haykallar 2001-yilda ommaviy noroziliklar, jumladan, musulmon davlatlarining noroziligiga qaramay, tolibonlar tomonidan yo‘q qilingan.

Ниже приведены невероятные скульптуры высеченные из скалы, выросшие в горах или посреди пустыни. Они не перестают удивлять людей.
МЕМОРИАЛ НЕИСТОВОГО КОНЯ, ЮЖНАЯ ДАКОТА (США)
Крупнейший в мире мемориал, посвященный индейскому вождю племени оглала Неистовому Коню, высеченный из цельной скалы. Начал строиться в 1948 году. Автор, американский скульптор Корчак Зюлкоовски умер в 1982-м, так и не успев довести замысел до конца, однако оставил после себя подробные эскизы.
Лицо всадника было закончено в 1998 году, его размер — 27 метров. Из-за недостатка средств проект не был завершен, но группа энтузиастов продолжает работу. Средства в основном жертвуют посетители мемориала — около миллиона человек в год. Законченная фигура будет 195 метров шириной и 172 высотой.
ГОРА ПРЕЗИДЕНТОВ, ЮЖНАЯ ДАКОТА
Вершина горного массива Блэк-Хиллс превращена в гигантский монумент высотой 18 метров, представляющий четырех наиболее значимых президентов в истории Америки с 1770 по 1900 год: Джорджа Вашингтона, Томаса Джефферсона, Теодора Рузвельта и Авраама Линкольна. На создание этого необычного произведения искусства ушло около 15 лет, а открытие было приурочено к 150-летию истории США.
МОНУМЕНТ ДЕЦЕБАЛА, РУМЫНИЯ
Самый большой монумент в Европе, высеченный из монолитной скалы, расположен на границе Румынии и Сербии. Над сорокаметровой скульптурой царя дакийцев Децебала, славившемуся частыми набегами на Римскую империю, двенадцать скульпторов-альпинистов трудились в течение 10 лет. Работы обошлись заказчику в миллион долларов и были завершены в 2004 году.
Место для монумента выбрано не случайно: именно здесь, в узком каньоне Дуная, римский император Траян в 105 году одержал окончательную победу над войском Дакии. Децебал, не пожелавший сдаваться в плен, совершил самоубийство, пронзив себя мечом.
СКУЛЬПТУРА «МЫ — НАШИ ГОРЫ», СТЕПАНАКЕРТ
В 1960-х годах скульптор Саркис Багдасарян создал эту композицию, ставшую символом Нагорного Карабаха. Скульптура изображает старика и старуху — моделью для нее стали бабушка и дедушка Багдасаряна. Скульптор хотел показать, что эти двое вырастают из земли и срослись с нею. Высота монумента 9 метров, он выполнен из розового туфа, который привезли из Армавира.
БОЛЬШОЙ СФИНКС В ГИЗЕ, ЕГИПЕТ
Статуя сфинкса на западном берегу Нила в Гизе — древнейшая сохранившаяся на Земле монументальная скульптура. Предположительная дата постройки — 2559 год до н. э. Сфинкс, мифическое животное с телом льва и головой человека, охраняет погребальную пирамиду фараона Хефрена. Длина статуи — 73 метра, высота — 20 метров. Европейцы узнали о существовании гигантской статуи благодаря Наполеону и его Египетскому походу. Сфинкс в это время был засыпан песком до подбородка. Полностью его откопали только в середине XIX века.
СКАЛА АБУ-СИМБЕЛ, ЕГИПЕТ
Абу-Симбел — скала на западном берегу Нила, в которой высечены два древнеегипетских храма во время правления Рамсеса II (ок. 1279—1213 годы до н. э.). Находится в Нубии, близ современной египетско-суданской границы. Четыре статуи Рамзеса II, каждая 20 метров высотой, украшают центральный вход в храм.
СТАТУИ БУДДЫ В БАМИАНСКОЙ ДОЛИНЕ, АФГАНИСТАН
Две гигантские статуи Будды (55 и 37 метров), входившие в комплекс буддийских монастырей в Бамианской долине, простояли по крайней мере полторы тысячи лет. В 2001 году они были разрушены талибами, несмотря на протесты общественности, исходившие в том числе и из мусульманских стран.