Gap “Edemga qaytish” (Back to Edem) filmi haqida bormoqda. Buning uchun aktyorning raqamli kloni yaratiladi – u kadrda xuddi tirikdek rol ijro etadi va haqiqiy aktyorlar bilan muloqot qiladi. Film ilmiy fantastika janrida bo‘lib, "haqiqat izlash maqsadida o‘zga sayyoralikning Yerga tashrifi AQSH bo‘ylab sayohatga olib kelishi" haqidadir.
Jeyms Din 1955-yilda 24 yoshida avtohalokatda vafot etgan, u faqat uchta filmda suratga tushishga muvaffaq bo‘lgan. Bular – “Jannatdan sharqda”, ‘“Sababsiz isyonchi” va “Gigant” filmlari. WorldwideXR tomonidan marhum aktyorning qarindoshlaridan olingan u ishtirokidagi kinolavhalar, suratlari va audioyozuvlar yangi film uchun aktyor obrazini gavdalantirishda yordam beradi.
Bu Dinning raqamli klonini suratga olishga ikkinchi urinishdir. 2019-yilda aktyorni “Jekni izlab” (Finding Jack) filmi uchun kompyuter grafikasi yordamida “tiriltirish”ga urinish amalga oshirilgan. Biroq keyinroq bu g‘oyadan voz kechilgan. Bunga, ehtimol, bunday "tiriltirish"ga ba‘zi aktyorlarning qarshi chiqqani sabab bo‘lishi mumkin.

Спустя почти 70 лет со дня своей смерти американский актёр Джеймс Дин может сняться в новом фильме. Это подтвердил изданию BBC Трэвис Клойд, исполнительный директор агентства WorldwideXR, которое специализируется на иммерсивных технологиях.
Речь идёт о фильме «Назад в Эдем» (Back to Edem), для которого воссоздадут цифрового клона актёра — он будет двигаться, разговаривать и взаимодействовать с настоящими актёрами в кадре. Сам фильм — научная фантастика о том, как «внеземной визит в поисках правды приводит к путешествию по Америке».
Актёр погиб в автокатастрофе в 1955 году в возрасте 24 лет, успев сняться всего в трёх фильмах: «К востоку от рая», «Бунтарь без причины» и «Гигант». Кадры с его участием, а также другие фотографиям и аудиозаписи, полученные WorldwideXR от родственников, позволят воссоздать образ актёра для нового фильма.
Это второй раз, когда цифрового клона Дина пытаются снять в фильме. Ещё в 2019 году сообщалось, что актёра могут «воскресить» с помощью компьютерной графики для фильма «В поисках Джека» (Finding Jack), но позднее от этой задумки отказались. Вероятно, во многом это было связано с негодованием актёров, которые высказывались против подобного «воскрешения».