«Roskosmos» agentligi “Luna-25” sayyoralararo stansiyasining Oy yuzasi bilan to‘qnashganini ma’lum qildi. Stansiya bilan bog‘langan umidlar kattaligiga qaramay, missiya murakkab edi va qurilmani Oyga qo‘ndirishning uddasidan chiqilmadi – uni Oyga qo‘nishdan oldin kerakli orbitaga chiqarishi kerak bo‘lgan tizim nosoz ishlagan. Stansiya 11-avgust kuni Oyga yuborilgan edi.
19-avgustda stansiyaning Oyga qo‘nishdan oldingi orbitasini shakllantirishi kerak bo‘lgan impulsni chiqarish bosqichi rejalashtirilgan edi. Biroq shu kuni Moskva vaqti bilan soat 14:57da stansiya bilan aloqa birdan uzilib qolgan.
Shundan keyin mutaxassislar qurilmani qidirishga va u bilan aloqani tiklashga tushib ketganlar. Afsuski, 19- va 20-avgustda amalga oshirilgan barcha urinishlar kerakli natijani bermagan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, falokatga impuls ko‘rsatkichlarining hisoblashlardagidan chetga og‘ishi sabab bo‘lgan. Bu "Luna-25"ning belgilanmagan orbitaga chiqib, Oy yuzasi bilan to‘qnashishiga olib kelgan.
Avvalroq missiyani muvaffaqiyatli yakunlash ehtimoli ancha yuqori baholanayotgandi.
“Luna-25” so‘nggi yarim asr ichida Rossiyaning Oyga amalga oshirgan birinchi missiyasi bo‘ldi. Stansiya 11-avgustda Amur viloyatidagi Vostochniy kosmodromidan uchirilgandi. Stansiyani 21-avgustdan 24-avgustgacha oraliqda Oyga qo‘ndirish rejalashtirilgandi va u 16- avgustda Oy atrofidagi orbitaga muvaffaqiyatli chiqqandi ham. Stansiyaning “umri” qisqa bo‘lishiga qaramay, u bir qator tadqiqotlarni o‘tkazishga, jumladan, gamma nurlar va neytronlar oqimini o‘lchashga muvaffaq bo‘ldi.
Oxirgi shunday loyiha – “Luna-24” 1976-yilda sobiq ittifoq olimlari tomonidan amalga oshirilgan. O‘shanda qurilma Yerga tarkibida suv bo‘lgan 170 gramm Oy tuprog‘ini keltirgan.
“Luna-25” falokati fazoviy tadqiqotlarning murakkabligi va uzoq fazonining hali ham mavhumligini yana bir bor eslatdi. Hozirgi texnologik rivojlanishga qaramay, Oyni tadqiq qilish mushkul va xavfli vazifa bo‘lib qolmoqda. Yer tabiiy yo‘ldoshining muvaffaqiyatli o‘rganishga umidlar hamon saqlanib qolmoqda va yaqin kelajakda, shubhasiz, bu borada yangi missiyalar amalga oshiriladi.

Станция «Луна-25» разбилась о поверхность Луны
Российская межпланетная станция «Луна-25» столкнулась с поверхностью Луны. Об этом сообщил «Роскосмос». Несмотря на высокие ожидания, сложность миссии была высокой и осуществить посадку аппарата на Луну не удалось — дала сбой система, которая должна была вывести станцию на нужную орбиту перед прилунением. Станция была отправлена на Луну 11 августа.
19 августа был запланирован этап выдачи импульса, который должен был сформировать предпосадочную эллиптическую орбиту аппарата. Однако в 14:57 мск связь со станцией внезапно прервалась.
Специалисты приступили к поиску аппарата и попыткам восстановления связи. К сожалению, все усилия, предпринятые 19 и 20 августа, не принесли желаемого результата. По предварительным данным, причиной крушения стало отклонение фактических параметров импульса от расчётных. Это привело к тому, что «Луна-25» перешла на нерасчётную орбиту и столкнулась с поверхностью Луны.
Вероятность успешного завершения миссии оценивалась довольно высоко.
«Луна-25» стала первой российской миссией к Луне за последние полвека. Запуск произошёл 11 августа с космодрома Восточный в Амурской области. Станция планировалась к посадке на Луну с 21 по 24 августа, а 16 августа она успешно вышла на окололунную орбиту. Несмотря на кратковременное существование, «Луна-25» успела провести ряд исследований, включая измерение потоков гамма-лучей и нейтронов. Последний аналогичный проект, «Луна-24», был реализован советскими учёными в 1976 году. Тогда аппарат привёз на Землю 170 граммов лунного грунта, в котором содержалась вода.
Крушение «Луна-25» стало напоминанием о сложностях космических исследований и неизвестности далёкого космоса. Несмотря на технологические достижения, изучение Луны остаётся сложной и рискованной задачей. Надежда на успешное освоение ближайшего спутника Земли сохраняется, и новые миссии, несомненно, будут запущены в ближайшем будущем.