Inson qo‘lidagi zararli mikroblarni ikki soniyada aniqlovchi qurilma yaratildi
Nyu-Yorkda joylashgan PathSpot startapi tozalikka rioya qilish muhim bo‘lgan barcha korxona va muassasalar ishini ancha yengillashtiradigan qurilma yaratdi. Bu fluoressent spektroskopiya yordamida ikki soniya ichida odamning qo‘lida patogen mikroblar bor-yo‘qligini aniqlovchi va ular haqida ogohlantiruvchi skanerdir. Kompaniyada ta’kidlanishicha, umumiy ovqatlanish shoxobchalari, tibbiyot, maktabgacha ta’lim muassasalari, fermer xo‘jaliklari va boshqa muassasalar bunday skanerlarga ko‘plab buyurtma bermoqda.
Skaner odatda xodimlar ish boshlashdan oldin va ish davomida qo‘lini yuvadigan rakovina oldidagi devorga osib qo‘yiladi. Ishchilar qo‘llarini yuvib, ularni skanerga keltirishadi va qo‘llari tozaligi yoki ularni yanada yaxshiroq yuvish kerakligini bilib olishadi. Skaner eng keng tarqalgan patogenlarni, jumladan, ichak tayoqchasi, norovirus, salmonella, gepatit A virusi, listeriya va boshqalarni aniqlay oladi.
Startap asoschilaridan biri Kristin Shindlerning so‘zlariga ko‘ra, ko‘p hollarda odamlar qo‘llarini ko‘piklab ishqalashsa-da, ularni yaxshi yuvmaydilar. Uning aytishicha, qo‘llarda zararli mikroblar yo‘q bo‘lishi uchun ularni sovunlagach, kamida 20 soniya davomida yaxshilab ishqalab yuvish lozim. Bunda nafaqat kaftlarni, balki barmoqlar orasini va bilaklarni ham yuvish kerak. Bundan tashqari, tirnoq ostidagi kirni ham unutmaslik lozim.
Skanerdan foydalanish, shuningdek, muayyan bir korxona yoki muassasa xodimlari o‘rtasida qo‘l tozaligi bilan bog‘liq qanday muammolar ko‘p uchrashi haqidagi ma’lumotni yig‘ish va real vaqt rejimida uni ekranga chiqarish imkonini beradi.
Bundan tashqari, qurilma oxirgi marta qo‘l yuvilganidan beri o‘tgan vaqtni hisoblaydi va zarurat bo‘lganda, qo‘llar tozaligini yana bir bor tekshirish haqida eslatadi. Tahlillar shuni ko‘rsatdiki, skanerdan foydalanishning birinchi oyida xodimlar yoki mijozlar o‘rtasida infeksiya yuqtirish holatlari 75 foizga, 6 oydan keyin esa 90 foizga kamaygan.

Создано устройство определяющее болезнетворные микробы на руках человека за 2 секунды
Стартап из Нью-Йорка PathSpot изобрел устройство, облегчающее работу заведениям, где необходима высокая степень соблюдения чистоты. Это сканер, который, используя флуоресцентную спектроскопию, за две секунды определяет, наличие на руках человека болезнетворных микробов, а затем информирует об их обнаружении. В компании сообщают, что у них массово заказывают такие сканеры заведения общественного питания, медицинские, дошкольные учреждения, фермы и т.д.
Сканер обычно вешают на стену возле умывальника, где сотрудники моют руки перед работой и в течение рабочего дня. Вымыв руки, они подносят их к сканеру и выясняют, чисто ли или надо потереть еще. Сканер засекает самые распространенные патогены, включая кишечную палочку, норовирус, сальмонеллы, вирус гепатита А, листерии и т.д. По словам соосновательницы стартапа Кристин Шиндлер, в большинстве случаев люди не моют руки, даже если намыливают их и трут. Для эффективного удаления потенциально опасных микробов с рук, по ее словам, необходимо использовать мыло и тереть руки не менее 20 секунд, причем не только ладони, но и складки между пальцами, и запястья, не забывая о грязи под ногтями.
Использование сканера также позволяет собирать и выводить на экран в режиме реального времени информацию о том, какие проблемы с чистотой рук чаще всего встречаются у сотрудников в данном конкретном заведении или учреждении.
Оборудование также подсчитывает время, которое прошло с момента последнего мытья рук, напоминает о необходимости в очередной раз проконтролировать чистоту рук и т.д. Анализ показывает, что за первый месяц работы сканера число случаев заражений сотрудников или посетителей снизилось на 75%, а после шести месяцев — на 90%.