Yaponiyada ichkarisidan odam tomonidan boshqariladigan ulkan robot yasaldi
Yaponiyaning TSUBAME  kompaniyasi Arcax robotining ulkan prototipini yaratdi. Robot butunlay odam tomonidan boshqariladi. U futuristik ko‘rinishga ega hamda manipulyatorli yuk tashuvchi va harakatlanuvchi platforma qorishmasi hisoblanadi.
Arcax ancha salobatli ko‘rinadi: uning balandligi 4,5 metrni, vazni 3,5 tonnani tashkil qiladi. Qurilma uzunligi va eni bo‘yicha kichik yuk mashinasini eslatib yuboradi.
Robot korpusi mustahkamlangan tolali plastmassadan yasalgan. Unga qo‘lda ishlov berilgan va sayqallangan hamda ko‘proq taassurot qoldirishi uchun avtomobil bo‘yog‘i bilan qoplangan.
Korpus butun perimetri bo‘ylab va turli qismlarida ko‘p sonli LED-yoritgichlar bilan jihozlangan. Ular nafaqat bezak, balki robotning holati va uning ishlash rejimlari (harakatlanish, bir shakldan boshia shaklga o‘tish, ishchi holat) haqida ma’lumot beruvchi yorug‘lik indikatori sifatida ham xizmat qiladi.
Robotning o‘ziga xos jihatlari uning funksional manipulyator-qo‘llari va g‘ildirakli platformasini o‘zgartira olishi hisoblanadi. Robot tezroq va barqarorroq yurish uchun biroz cho‘kadi va g‘ildirak bazasi uzayadi.
Robot ichida operator atrofni yaxshiroq ko‘rishi uchun uchta monitor bor. Ularga atrof tasvirlari robot korpusi perimetri bo‘ylab o‘rnatilgan kameralar orqali uzatiladi. Robotni kuchli elektr dvigatel harakatga keltiradi.

В Японии построили гигантского робота, который управляться человеком изнутри
Японская компания TSUBAME создала действующий прототип огромного робота Arcax. Робот полностью управляется человеком. Робот выглядит футуристически, но является смесью погрузчика с манипуляторами и движущейся платформой.
Выглядит Arcax внушительно: высота 4,5 метра, вес 3,5 тонны. Длина и ширина машины напоминает по размерам небольшой грузовик.
Корпус робота изготовлен из армированного волокнистого пластика. Его обрабатывали и шлифовали вручную и для большего эффекта покрыли автомобильной краской.
Корпус работа по всему периметру и в разных частях оснащено большим количеством светодиодных фонарей. Они служат не только украшением, но и световым индикатором, информирующим о состоянии Arcax и методах его работы (движение, трансформация, рабочее положение).
Отличительной особенностью робота являются функциональные руки-манипуляторы и возможность трансформировать свою колесную платформу. Для более быстрой и устойчивой езды робот приседает, а колесная база становится удлиненной.
Внутри робота, пилота встречают сразу три монитора для лучшего обзора. Окружающий вид обеспечивают камеры, расположенные по периметру корпуса. В движение робота приводит мощный электродвигатель.