Ozmo osmono‘par binolar oynalarini yuvishga mo‘ljallangan dunyodagi birinchi robot bo‘lib, u 2022-yil martida ilk bor taqdim etilgan.
Skyline Robotics robot ustida 2017-yildan beri ishlar olib bormoqda. Ta’kidlanishicha, startap o‘z texnologiyasi bilan oynalarni tozalashning bir asrlik an’anaviy usullariga chek qo‘yishi mumkin. Biroq, shu bilan birga, texnologiya xavfli sohalardan biri hisoblangan osmono‘par binolar oynalarini tozalash sohasini o‘zgartirishiga umid qilinmoqda.
Ozmo robotidan hozirda Isroilning Tel-Aviv shahrida ham foydalanilmoqda.
Uchiga cho‘tka biriktirilgan robot qo‘l atrofni uch o‘lchovli ko‘rinishda aks ettirish uchun lazer texnologiyasidan foydalanadigan LiDAR kamerasi ko‘rsatmalariga amal qilgan holda oyna tozalaydi. Kamera binoning tashqi ko‘rinishini aks ettiradi va derazalar parametrlarini aniqlaydi.
Robot binoning yuqorisida joylashgan inson tomonidan boshqarilsa-da,ishlab chiquvchilar uni butunlay masofadan turib boshqarish mumkinligini aytdi.
"Nazariy jihatdan biz Ozmo’ni dunyoning turli burchaklaridan turib masofadan boshqarishimiz mumkin", deb aytilgan startapda.
Oynalarni yuvish jarayonida teskari osmos suvdan ifloslantiruvchi moddalarni chiqarib tashlaydi. Qurilmaning nomi ham shu modda nomidan olingan. Ta’kidlanishicha, bu tozalash jarayonini samaraliroq qiladi.
Skyline Robotics boshqaruv kengashi a’zosi Jeyms Xalpinning so‘zlariga ko‘ra, qurilmaning hozirgi narxi taxminan 500 000 dollarni tashkil etadi. Bino egalari robot uchun sarflaydigan pulni 3 yildan 5 yilgacha chiqarib olishlari mumkin.
Qurilma inson mehnatini takrorlashi mumkin bo‘lgan yangi texnologiya to‘lqinining bir qismidir. 2020-yilgi Jahon Iqtisodiy Forumi hisobotida aytilishicha, 2025-yilga borib "robotlar inqilobi" tufayli 85 million ish o‘rni yo‘qoladi, ammo "qayta tayyorlash va malaka oshirishni" talab qiluvchi 97 million yangi ish o‘rni yaratiladi.
Brukings instituti tomonidan 2016-yilda o‘tkazilgan tadqiqotga ko‘ra, oynalarni tozalash kabi xizmat ko‘rsatish va qurilish sohalari 30% dan 70% gacha avtomatlashtirilishi mumkin bo‘lgan sohalar deb baholangan.
Xalpinning aytishicha, uning kompaniyasi ko‘p qavatli uylar oynalarini yuvishda ishchilar yetishmasligi sababli Ozmo‘ni rivojlantirishdan manfaatdor.
23 yillik tajribaga ega va Manxettendagi Rokfeller markazi oynalarini tozalovchi Xose Neves ertangi kunidan xavotirda o‘z kasbida robotlar tatbiq qilinayotganidan uncha mamnun emasligini bildirgan. Uning fikricha, oynalarni tozalashdagi xavf bo‘rttirib yuborilgan va bu sohada inson mehnati saqlanib qolishi kerak.
"Albatta, bizning kasbimiz xavf-xatarlarga to‘la. Ammo biz boshfa xavfli kasblardagi ishchilar kabi bu xatarlarga juda jiddiy yondashadigan malakali, o‘qitilgan ishchilarmiz. Odamlar boshidan bir necha yuz fut balandlikda og‘ir uskunalarni boshqaradigan robot bilan bog‘liq xavflar yo‘q, deb o‘ylasiyzmi?", deb aytgan Neves.

Роботы-мойщики окон работают на небоскребах
Ozmo - первый в мире робот для автоматизации мытья окон небоскребов. Впервые он был представлен в марте 2022 года. Находящийся в Израиле Skyline Robotics работает над роботом с 2017 года.
Skyline Robotics разрушает вековую практику мытья окон с помощью новой технологии, которая, как надеется стартап, изменит рискованную отрасль.
Робот для мытья окон Ozmo в настоящее время работает также в Тель-Авиве.
Роботизированная рука с прикрепленной к концу щеткой очищает окно, следуя инструкциям камеры LiDAR, которая использует лазерную технологию для отображения трехмерной среды. Камера отображает внешний вид здания и определяет параметры окон.
Хотя Ozmo управляется человеком-оператором наверху здания, Блум сказал, что роботом можно управлять полностью дистанционно.
«Теоретически мы могли бы дистанционно управлять Ozmo из разных уголков мира», — сказали в стартапе.
Обратный осмос удаляет загрязняющие вещества из воды, отсюда и название Ozmo. По словам, это делает процесс уборки более эффективным.
По словам члена совета директоров Skyline Robotics Джеймса Халпина, текущая стоимость Ozmo составляет примерно 500 000 долларов США, а окупаемость для владельцев зданий составляет от трех до пяти лет.
Машина является частью новой волны технологий, которые могут воспроизводить человеческую работу. В отчете Всемирного экономического форума за 2020 год говорится, что к 2025 году 85 миллионов рабочих мест будут сокращены из-за «революции роботов», но при этом будет создано 97 миллионов рабочих мест, требующих «переподготовки и переквалификации».
Согласно исследованию, проведенному Брукингским институтом в 2016 году, рабочие места в сфере обслуживания и строительства, такие как мытье окон, были оценены от 30% до 70% как поддающиеся автоматизации.
Халпин из Platinum сказал, что его компания заинтересована в поддержке Ozmo из-за нехватки рабочих в области мытья окон в высотных зданиях.
В Ozmo есть несколько мойщиков окон, таких как Хосе Ньевес, ветеран отрасли с 23-летним стажем и мойщик окон в Рокфеллер-центре, обеспокоенный своими средствами к существованию. Он считает, что опасность мытья окон преувеличена и человеческий труд должен быть сохранен.
«Конечно, наша профессия сопряжена с опасностями, но мы квалифицированные, обученные работники, которые очень серьезно относятся к этим рискам, как и ко многим другим опасным профессиям, существующим в этой стране», — сказал Ньевес. «Нет ли возможных опасностей, связанных с роботом, управляющим тяжелым оборудованием в сотнях футов над головами людей?»