Avvallari davlatlar koinotni zabt etish yoki qurollanish bo‘yicha poyga uyushtirgan bo‘lsa, endilikda ular texnologiya sohasida, jumladan, eng kuchli superkompyuter yaratish borasida bahslashmoqda. Yaqinda Xitoyda dunyodagi eng kuchli kompyuter Sunway yaratilgani haqida ilk ma’lumotlar paydo bo‘ldi.
Ta’kidlanishicha, Sunway TaihuLight kompyuteri iPhone 14 Pro‘dan 2-3 milliard karra kuchliroq. Bu ulkan mashina 40 million yadrodan iborat.
Superkompyuter 5 ekzaflops unumdorlikka ega. Bu juda katta raqamdir. Taqqoslash uchun shuni aytish mumkinki, Sunway'ning bosh raqobatchisi – Intel kompaniyasining Aurora superkompyuteri unumdorligi 2 ekzaflopsni tashkil qiladi.
2023-yil 12–17-noyabr kunlari bo‘lib o‘tadigan Supercomputing 2023 ko‘rgazmasida xitoyliklar yangi superkompyuter haqida batafsil ma’lumot berishadi. Hozircha kompyuter haqida shu ma’lumki, u 40 million yadroga ega. Bu qanday yadrolar ekani ham noma’lum. Ehtimol, ular Sunway TaihuLight'ning avvalgi modelidagi kabi RISC-V arxitekturasida qurilgan bo‘lishi mumkin.
Xitoylik muhandislar bunday unumdorlikka qanday qilib erisha olishgani, shuningdek, Sunway qanday qurilmaviy ta’minotda ishlashi haqida noyabrda keng jamoatchilikka ma’lum qilishadi. O‘shanda kompyuterdan qanday maqsadlarda foydalanish mumkinligiga ham oydinlik kiritiladi.

Рекорд побит: в Китае построили самый быстрый суперкомпьютер в мире
Если раньше страны устраивали космическую гонку или гонку вооружений, то сейчас государства соревнуются в том, кто построит самый мощный суперкомпьютер. В Китае появились первые подробности о Sunway — неофициально самом производительном компьютере на Земле.
Компьютер Sunway TaihuLight примерно в 2-3 млрд мощнее, чем iPhone 14 Pro. Эта огромная машина состоит их 40 миллионов ядер.
Мощность Sunway составляет 5 экзафлопс. Это огромная цифра. Для сравнения, главный конкурент в лице Aurora от Intel имеет производительность только 2 экзафлопса.
На выставке Supercomputing 2023, которая пройдет с 12 по 17 ноября, представители из Китая расскажут подробности о новом суперкомпьютере. Пока о Sunway известно лишь то, что у него 40 млн ядер. Каких именно, пока неизвестно. Вероятно, эти ядра построены на архитектуре RISC-V, как у предыдущего Sunway TaihuLight.
Как именно китайские инженеры смогли достичь такой производительности, а также, на каком аппаратном обеспечении работает Sunway, общественности расскажут только в ноябре. Тогда же представители Поднебесной поделятся, как именно будут использовать Sunway.