Cargill kompaniyasi tomonidan Mitsubishi korporatsiyasidan ijaraga olingan Pyxis Ocean yuk kemasi qanotli yelkan o‘rnatilgan dunyodagi birinchi kemaga aylandi. Kema Britaniyaning BAR Technologies kompaniyasining ikkita WindWings yelkani bilan jihozlandi.
Ta’kidlanishicha, yuk kemalarini yelkanlar bilan jihozlash har bir reysda 30%gacha yoqilg‘i tejash imkonini beradi va havoni tozaroq qilishga o‘z hissasini qo‘shadi. Kemalarga ketadigan xarajatlar ham kamayadi, bu esa hozirda qimmatroq bo‘lgan ekologik yoqilg‘iga o‘tilayotgan bir paytda yanada muhim.
Yelkanlarning balandligi 37,5 m.ni tashkil qiladi. Ular qayriluvchi segmentlarga ega. Bu shamolga nisbatan burchakni optimal va tez tanlash, shuningdek, portga yaqinlashayotganda yoki bo‘ron vaqtida yelkanlarni tushirib qo‘yish imkonini beradi. Bundan tashqari, yoqilg‘i sarfini optimallashtirish va shamol energiyasidan maksimal foydalanish uchun kemaning yo‘nalishi moslashuvchan bo‘lishi kutilmoqda, biroq shu bilan birga u, albtatta, qisqa bo‘lishi shart emas. Bu A nuqtadan B nuqtaga qat’iy belgilangan yo‘l bian borish degani emas. Shamol kema yo‘nalishiga o‘zgartirish kiritishi mumkin.
Yelkan loyihasini Britaniyaning BAR Technologies kompaniyasi ishlab chiqqan. Yelkanlarning o‘zi Norvegiyaning Yara Marine Technologies kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan, Xitoyning COSCO kemasozlik zavodi esa ularni kemaga o‘rnatish bilan shug‘ullangan. Kema yaqinda o‘zining birinchi sinov safariga yo‘l oldi. Hamkorlar yuk kemasi imkoniyatlarini sinchkov o‘rganadilar va chiqarilgan xulosalar bo‘yicha yuk kemalari flotining qolgan qismi taqdirini hal qiladilar. Agar tajriba muvaffaqiyatli yakunlansa, yuk kemalarini ommaviy tarzda modernizatsiya qilish boshlanadi. Aks holda, loyiha yanada takomillashtiriladi.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, yelkanlardan foydalanish o‘rta masofali xalqaro yo‘nalishlarda dizel yoqilg‘isini 15 foizgacha, okeanlararo yo‘nalishlarda esa 30 foizgacha tejash imkonini beradi. Ular yordamida tonnasi taxminan 800 dollar turadigan mazutdan har kuni 1,5 tonnagacha tejash mumkin. Ekologik toza yoqilg‘i qimmatroq bo‘lishi aniq. Agar yuk tashuvchi operatorlar biodizelga majburiy o‘tkazilsa, unda yelkanlar transport xarajatlarini maqbul darajada ushlab turish uchun yaxshi imkoniyatga aylanadi.

Первым в мире судном, на которое установили два паруса-крыла WindWings британской компании BAR Technologies, стал зафрахтованный компанией Cargill балкер Pyxis Ocean компании Mitsubishi Corporation.
Оснащение грузовых судов парусами позволит снизить потребление топлива до 30 % за рейс и сделает воздух чище, а также приведет к снижению стоимости эксплуатации судов, что важно в свете перехода на более дорогие экологические виды топлива.
Каждый установленный парус-крыло имеет высоту 37,5 м. Паруса с поворотными сегментами. Это позволяет оптимально и быстро выбирать угол по отношению к ветру, а также убирать паруса при заходе на погрузку или во время шторма. Кроме того, для оптимизации расхода топлива и максимальной отдачи от силы ветра маршрут судна предполагается гибким, но не обязательно коротким. Это не путь из точки А в точку Б. Ветер может установить своё расписание движения.
Проект парусов разработала британская компания BAR Technologies. Изготовлены они норвежской компанией Yara Marine Technologies. Судно предоставили японцы, а установкой парусов занималась китайская верфь COSCO. Судно недавно спущено на воду в свой первый испытательный рейс. Партнёры будут пристально изучать эксплуатационные возможности балкера, чтобы на основе этого проекта решить судьбу остального балкерного флота, половине из которого в мире порядка 9 лет. Если опыт будет удачным, модернизация сухогрузов начнётся в массовом порядке. В противном случае проект будет дорабатываться.
По предварительным оценкам, использование парусов позволит экономить на средних международных маршрутах до 15 % дизельного топлива и до 30 % на трансокеанских. Каждый день паруса позволят экономить до 1,5 т мазута, каждая тонна которого стоит около $800. Экологическое топливо, очевидно, будет стоить дороже. И если операторов перевозок обяжут перейти на биодизель, то паруса станут реальной возможностью удержать транспортные расходы на приемлемом уровне.