Xitoy cho‘lda 10 kilometrlik chuqur qazishni boshladi? Nima uchun?!
Hozirda olimlar Yer sirti ostida nimalar sodir bo‘layotganini aniqlashlari uchun ko‘plab usullar mavjud. Biroq, bu borada juda chuqur quduqdan olingan ma’lumot bilan hech narsa tenglasha olmaydi.
Ayni vaqtda Xitoyning shimoli-g‘arbidagi Takla-Makan cho‘lida 11100 metrlik quduq qazish ishlari olib borilmoqda. Bu 33 ta ustma-ust qo‘yilgan Eyfel minorasi deganidir. Ammo quduq dunyodagi eng chuquri bo‘lmaydi: qazish ishlari Rossiyadagi 12262 metrlik Kola qudug‘i (hozirda tashlandiq holatda) yoki Qatardagi Al-Shahin neft konidagi 12290 metrlik BD-04A neft qudug‘idagidan o‘ta olmaydi.
Xitoylik olimlar qazilgan quduq Yer geologiyasini yaxshiroq tushunishda yordam berishiga umid qilishmoqda. Bundan tashqari, qazish ishlari davomida neft va gaz qidirish ishlari ham olib borilmoqda. Xitoy rasmiylari quduq yoki amalga oshiriladigan tajribalar va tahlillar haqidagi tafsilotlarni oshkor qilishmayapti, ammo ta’kidlanishicha, sa’y-harakatlar Yer qobig‘i haqida hozirgacha fanga ma’lum bo‘lgan axborotni tekshirishga yordam beradi.
Yer qobig‘i qalinligi o‘rtacha 30 kilometrga yetadi, shuning uchun quduq Yer mantiyasigacha bormaydi. Qazish ishlari bir yildan keyingina yakunlanadi: ish uchun 2000 tonnaga yaqin asbob-uskuna, shu jumladan, burg‘ulash kallaklari va burg‘ulash quvurlari keltirilgan.
Ma’lumot uchun, Kola qudug‘idagi ishlar 1970-yil may oyida boshlangan va 1994-yilgacha davom etgan. Ishlarning bunday cho‘zilib ketishiga texnikaning shikastlanishi va ishdan chiqishi tufayli beshta quduq qazishga to‘g‘ri kelgani sabab bo‘lgan. Muvaffaqiyatsiz loyiha baribir juda foydali bo‘lib chiqqan: olimlar kutilmagan chuqurliklarda katta miqdorda suv va vodorodni topishgan. Loyiha davomidagi yana bir qiziqarli kashfiyot 6000 metrga yaqin chuqurlikda planktonning mikroskopik qoldiqlari borligining aniqlanishi bo‘lgan.
“Burg‘ulash loyihasining murakkabligini katta yuk mashinasining ingichka po‘lat troslar bo‘ylab harakatlanishiga qiyoslash mumkin”, deb aytgan Xitoy muhandislik akademiyasi olimi Sun Szinshen.
Quduqni qazishda ishlatiladigan asbob-uskunalar Selsiy bo‘yicha 200 darajagacha haroratga va Yer sirtidagi atmosfera bosimidan 1300 karra yuqoriroq bosimga dosh berishi kerak. Ta’kidlanishicha, Xitoydagi quduq 10 ta kontinental qatlamdan, ya’ni butun qit’alar bo‘ylab cho‘zilgan cho‘kindi jinslar qatlamlaridan 145 million yil avval paydo bo‘lgan bo‘r tizimidagi qatlamgacha qadar o‘tadi.

Китай начал рыть 10-километровую дыру в пустыне? Зачем?!
Есть много способов, с помощью которых ученые могут выяснить, что происходит под поверхностью Земли. Но, возможно, ничто не сравнится с информацией из очень глубокой скважины.
В Китае ведутся работы по рытью скважины длиной 11 100 метров в пустыне Такла-Макан на северо-западе страны, что эквивалентно более чем 33 Эйфелевым башням, поставленным друг на друга. Но скважина не станет самой глубокой в мире: раскопки не превзойдут 12 262-метровую Кольскую сверхглубокую скважину в России (которая сейчас заброшена) или 12 290-метровую нефтяную скважину BD-04A на нефтяном месторождении Аль-Шахин в Катаре.
Китайские ученые надеются, что вырытая скважина значительно улучшит понимание геологии Земли. К тому же по мере рытья начались поиски нефти и газа. Китайские власти не раскрывают всех подробностей о скважине или видах экспериментов и анализов, которые будут проведены, однако, отмечается, сам процесс поможет проверить то, что науке известно о земной коре.
Континентальная кора опускается на глубину в среднем около 30 километров, поэтому скважина не ударит по мантии Земли. Только через год раскопки закончатся: для работы было доставлено около 2000 тонн оборудования и инструментов, включая буровые долота и бурильные трубы.
Например, работа над Кольской сверхглубокой скважиной началась в мае 1970 года и продолжалась до 1994 года, когда из-за механических повреждений и поломок было выкопано пять скважин. Неудачный проект все равно оказался очень полезным: ученые обнаружили в большом количестве воду и водород на неожиданных глубинах. Еще одним интересным открытием стало присутствие микроскопических окаменелостей планктона на глубине около 6000 метров .
“Сложность проекта бурения можно сравнить с движением большого грузовика по двум тонким стальным тросам”, — сказал ученый Сунь Цзиньшэн из Китайской инженерной академии. Оборудование, используемое для создания скважины, должно выдерживать температуру до 200 градусов по Цельсию и атмосферное давление примерно в 1300 раз выше, чем на поверхности. Китайская скважина пройдет через 10 континентальных пластов — слоев осадочных пород, простирающихся на целые континенты — вплоть до меловой системы, образовавшейся еще 145 миллионов лет назад.