Sayyohlardan Venetsiyaga kirish uchun pul olina boshlanadi
Venetsiya shahar kengashi tajriba sifatida shaharga kirish uchun 5 yevrolik to‘lov joriy qilishga qaror qildi. To‘lov sayyohlar oqimini cheklash maqsadida Venetsiyaga bir kunga tashrif buyuruvchilardan undiriladi, deya xabar berdi Reuters.
Tajriba 2024-yilda 30 kunga joriy qilinadi va sayyohlar soni eng yuqori cho‘qqiga yetadigan bahorgi bayramlar hamda yozgi dam olish kunlarini qamrab oladi. Ushbu to‘lovdan faqat 14 yoshgacha bolalar ozod qilinadi.
Venetsiyaning turizm bo‘yicha maslahatchisi Simone Venturinining aytishicha, ushbu to‘lov qo‘shimcha daromad olish maqsadida emas, balki sayyohlar sonini cheklash maqsadida joriy qilinmoqda.
2019-yilda ilk bor muhokama qilingan ushbu reja dastlab sayyohlarni qochirgan koronavirus pandemiyasi, keyin esa texnik sabablarga ko‘ra kechiktirilgandi. Bu orada  sayyohlar yana Venetsiyaga kela boshlashdi va ba’zida ularning soni shahar markazining 50 ming kishilik aholisidan ancha oshib ketadi.

Венеция проведет эксперимент: вход в город станет платным
В порядке эксперимента городским советом Венеции решено взимать плату в размере 5 евро за вход в город. Участниками эксперимента станут только однодневные посетители Венеции. Целью данного эксперимента является управление потоками туристов, сообщает Reuters.
Начнется эксперимент в 2024 году и продлится 30 дней в весенние праздники и летние выходные, в это время число туристов достигает пика. Исключение будет сделано только для детей младше 14 лет.
Как заявил советник по туризму Венеции Симоне Вентурини, речь идет не о дополнительном заработке, а об ограничении количества туристов.
Впервые план озвучили в 2019 году, но он был отложен из-за пандемии коронавируса, после по техническим и процедурным причинам. Тем временем поток туристов в Венецию снова возрос, причем число гостей нередко значительно превосходило численность жителей центра города, которая составляет 50 тысяч человек.