Britaniyalik olimlar sayyoramizning eng g‘ayrioddiy yerlaridan biri – Bermud uchburchagi sirini fosh qilishga muvaffaq bo‘lishganini ma’lum qilishdi. XX asrning 50-yillaridan beri jumboqlar ixlosmandlarini tinch qo‘ymayotgan bu sirni hududda ko‘p miqdorda suv o‘tlari va xavfli oqimlar mavjudligi bilan tushuntirish mumkin. Bu haqda IFLScience ilmiy portali xabar bermoqda.
Associated Press muxbiri Edvard Van Uikl Jons birinchi bo‘lib Bermud uchburchagi anomaliyasi haqida bong ura boshlagan. U jamoatchilik e’tiborini bu hududda g‘ayritabiiy ko‘p sonda kemalar va samolyotlar falokatga uchrashiga qaratgan. O‘shandan beri bu falokatlarni tushuntirishga ko‘p urinishlar bo‘ldi. Ular orasida sirli radiatsiya va metanning sizib chiqishidan tortib, qadimgi atlantlar va o‘zga sayyoraliklarning qilmishi degan taxminlar ham bildirildi.
Bermud uchburchagi AQSHning Florida shtati, Bermud orollari va Puerto-Riko sohillari bilan chegaralangan suv hududi hisoblanadi.
Olimlarning fikricha, Bermud uchburchagidagi barcha falokatlarga Atlantika okeanining shu qismida joylashgan va Sargasso dengiziga nom bergan sargassum turiga mansub suvo‘tlar sabab hisoblanadi. Shuningdek, ushbu hududda kemalarga xavf tug‘diruvchi kuchli oqimlar ham mavjud.
Ma’lumki, 1492-yilda Kristofer Kolumb boshqaruvidagi "Santa Mariya" kemasi bir necha kun Sargasso dengizida suvo‘tlar orasida o‘ralashib qolgan. O‘shanda dengizchilar jamoasiga omad kulib boqqan va ular suv o‘tlari asirligidan ozod bo‘lishgan.
Biroq boshqa kemalar omadsizlikka uchragan bo‘lishi mumkin va bu Bermud uchburchagida sirli yo‘qolishlar haqida turli mish-mishlarni keltirib chiqargan.
Ammo olimlar bildirgan taxmin ushbu hududda yuz bergan aviahalokatlar sababini tushuntirib bera olmaydi. Boshqa tomondan esa, statistik ma’lumotlarga ko‘ra, Atlantika okeanining ushbu qismida kemalar va samolyotlarning g‘oyib bo‘lishi holatlari boshqa hududlarga nisbatan uncha ko‘p emas.

Ученые заявили, что раскрыли тайну Бермудского треугольника
Британские ученые заявили о том, что им удалось раскрыть тайну Бермудского треугольника. Эта тайна, будоражащая умы любителей загадок начиная с 50-х годов прошлого века, может объясняться наличием большого количества водорослей и опасными течениями. Об этом сообщает научный портал IFLScience.
Впервые об аномальности Бермудского треугольника заговорил корреспондент Associated Press Эвард Ван Викл Джонс. Он обратил внимание общественности, что в этом районе погибло аномально много судов - морских и воздушных. С тех пор, исчезновения и катастрофы чем только не пытались объяснить - от таинственных излучений и выбросов метана, до происков древних атлантов и инопланетян.
Бермудский треугольник — водная территория, ограниченная побережьем американского штата Флорида, Бермудскими островами и Пуэрто-Рико.
Британские ученые полагают, что виновником всех бед являются бурые морские водоросли из рода саргассум, которые дали название расположенному в этой же части Атлантики Саргассову морю. Здесь же находится регион антициклонических течений, создающих опасность для кораблей.
Известно, что в 1492 году в Саргассовом море на несколько дней застрял корабль «Санта-Мария» под управлением Христофора Колумба. Команде мореплавателя повезло, и после длительного дрейфа он освободился из плена водорослей.
Другим же судам могло повезти гораздо меньше, что и породило легенды о таинственных исчезновениях в Бермудском треугольнике.
Впрочем, гипотеза ученых никак не объясняет авиакатастрофы, случавшиеся в этом регионе. С другой стороны, согласно статистике, частота исчезновений кораблей и самолетов в этой части Атлантического океана ничуть не больше, чем в других местах.