Rekord darajadagi qurg‘oqchilik Markaziy Amerikadagi mamlakat iqtisodiyotiga zarba berdi
Rekord darajadagi qurg‘oqchilik Markaziy Amerikada joylashgan Panama iqtisodiyotiga zarba berdi – daryolarning sayozlashishi tufayli Panama kanalida suv sathi pasayib ketdi, bu esa kemalar harakatiga salbiy ta’sir ko‘rsatdi, deb xabar bermoqda Bloomberg.
Kanal ma’muriyati kanaldan o‘tishi mumkin bo‘lgan kemalar sonini 38 tadan 32 tagacha cheklab qo‘ydi. Qolgan yuk kemalari ekipajlari esa kemaning suvga botishini kamaytirish uchun kamroq yuk olishga majbur bo‘ladi. Kanalning o‘tkazishi bilan bog‘liq muammolar tufayli ko‘plab yuk tashuvchi kompaniyalar yo‘nalishni o‘zgartirish haqida o‘ylamoqda. Tahlilchilarning fikricha, kanal orqali qatnovning qisqarishi mamlakat iqtisodiyotiga ta’sir qilib, uning daromadlarini taxminan 200 million dollarga qisqartiradi. Panama hukumati kanal orqali o‘tuvchi kemalardan yiliga 4,3 milliard dollarga yaqin daromad oladi.
Yuk tashish bilan bog‘liq muammolar haqidagi xabarlar ortida treyderlar Panama davlat obligatsiyalarini sotishni boshladilar. Shu sababli mamlakat qimmatli qog‘ozlari 3,3 foizga arzonlashdi.
Hukumat AQSH armiyasi muhandislik korpusidan kanaldagi shlyuzlar tizimi uchun asosiy suv manbayi bo‘lgan va qurg‘oqchilikdan hamda El-Nino ob-havo hodisasidan aziyat chekkan Gatun ko‘liga daryolarni burish rejasini ishlab chiqish iltimosi bilan murojaat qilgan.
“Gap shundaki, ona tabiat yordam bermasa va suv sathi ko‘tarilmasa, muammoning qisqa vaqtda yechimi yo‘q. Ular muammoni infratuzilmaga sarmoya kiritish orqali hal qilishlari mumkin, ammo bu vaqt talab etadi, yuk tashishning qisqarishi esa iqtisodiyotga bosim o‘tkazadi”, deb aytgan investitsion bank Oppenheimer & Co boshqaruvchi direktori Fernando Losada.
The Guardian nashri tahlilchilarining ta’kidlashicha, eng muhim dengiz savdo yo‘llaridan birining sayozlashib qolishi global savdo uchun qo‘shimcha qiyinchiliklarni keltirib chiqarishi mumkin. Joriy avgust o‘rtalarida kanal shlyuzlari oldida 140 ga yaqin kemadan iborat navbat yuzaga kelgan, bu esa yilning shu davri uchun odatiy ko‘rsatkichlardan bir yarim baravar ko‘p. Kanal ma’muriyati bu holatni misli ko‘rilmagan va 2019-2020-yillardagi so‘nggi kuchli qurg‘oqchilik davridagidan ham jiddiyroq deb atadi.
Anomal ob-havo sharoiti Yevropa iqtisodiyoti uchun ham muammolarni keltirib chiqarmoqda. Rekord issiq harorat tufayli yana bir yirik suv logistika yo‘li - Reyn daryosi sayozlashib qolgan. Daryoning Kaub nemis shahri yaqinidagi muhim nuqtasida suv sathining keskin pasayishi tufayli Germaniyada yuk tashishlar hajmi mamlakat 1990-yilda birlashganidan keyin eng past darajaga tushishi mumkin.
Panama kanali Tinch okeanini Atlantika okeani bilan bogʻlaydigan yuk tashish kanalidir. Uning uzunligi 81,6 km.ni, umumiy eni 150 metrni, chuqurligi 12 metrni tashkil qiladi. Rasman 1920- yil 12-iyunda ochilgan.

Рекордная засуха ударила по экономике Панамы — из-за обмеления рек упал уровень воды в Панамском канале, что повлияло на трафик судов, сообщает Bloomberg.
Администрация канала ограничила количество судов, которые могут проходить через транспортный узел в Центральной Америке, с 38 до 32. Оставшимся транспортникам приходится уменьшить осадку, а для этого они вынуждены брать меньше груза. Из-за проблем с пропускной способностью канала многие перевозчики задумываются о смене маршрутов. По данным аналитиков, сокращение трафика сократит доходы республики примерно на 200 миллионов долларов. В год от проходящих через канал судов власти зарабатывают порядка 4,3 миллиарда долларов.
На фоне новостей о проблемах с грузоперевозками трейдеры начали распродавать государственные облигации Панамы. Из-за этого ценные бумаги страны упали на 3,3 процента.
Власти уже обратились в Инженерный корпус армии США с просьбой разработать план отвода рек в озеро Гатун — основной источник воды для системы шлюзов, — которое пострадало от засухи и погодного феномена Эль-Ниньо.
«Проблема в том, что краткосрочного решения нет, если только мать-природа не поможет и уровень воды не поднимется. Они могут решить проблему с помощью инвестиций в инфраструктуру, но на это потребуется время, а снижение грузоперевозок будет давить на экономику», — заявил управляющий директор инвестиционного банка Oppenheimer & Co Фернандо Лосада.
Обмеление одного из важнейших морских торговых путей может создать дополнительные трудности для глобальной торговли, заявили аналитики The Guardian. В середине августа на подходе к шлюзам образовалась очередь из около 140 судов, что в полтора раза больше традиционного для этого времени года количества. Администрация канала назвала подобную ситуацию беспрецедентной и более кризисной, чем во время последней сильной засухи в 2019-2020 годах.
Аномальные погодные условия создают проблемы и для экономики Европы. Из-за рекордной жары обмелел еще один крупный водный логистический маршрут — река Рейн. Из-за резкого снижения уровня воды в критической точке возле немецкого города Кауб объем грузоперевозок в Германии может опуститься до самого низкого уровня с момента воссоединения страны в 1990 году.
Панамский канал — судоходный канал, соединяющий Тихий океан с Атлантическим океаном. Его длина составляет 81,6 км, общая ширина — 150 метров, глубина — 12 метров. Официально открыт 12 июня 1920 года.