Janubiy Koreya aviakompaniyasi yo‘lovchilarga vazn o‘lchashdan o‘tishni taklif qiladi
Janubiy Koreyada yo‘lovchilar va ularning qo‘l yuklarining standart og‘irligini besh yilda kamida bir marta aniqlash haqidagi hukumat qarorini bajarish maqsadida, mamlakatning eng yirik aviakompaniyasi Korean Air o‘z mijozlarini yaqin kunlarda bunday vazn o‘lchash ishlari boshlanishidan xabardor qildi.
Yo‘lovchilar vaznini o‘lchash 28 avgustdan 6 sentabrgacha Kimpxo aeroportidan amalga oshiriladigan ichki reyslar, 8-19 sentyabr kunlari esa Seuldagi Inchxon aeroportidan bajariladigan xalqaro reyslar oldidan amalga oshiriladi.
Korean Air'ga boshqa koreys aviakompaniyalari ham qo‘shilishi mumkin, chunki Janubiy Koreyaning yer, infratuzilma va transport vazirligi birgina kompaniya ma’lumotlariga tayanib qolmoqchi emas.
Yo‘lovchilarga to‘liq maxfiylik va’da qilinayotganiga qaramay, ulardan bu borada salbiy fikrlar bildirildi. Taroziga turishni rad etish ham mumkin – buning uchun aeroport xodimlariga protseduradan o‘tishni istamasligingizni aytish kifoya. Ortiqcha vaznli odamlarga xavotirga o‘rin yo‘qligi aytilgan - ular uchun chiptalar narxi oshirilmaydi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilning may oyi oxirida Air New Zealand aviakompaniyasi o‘z tashabbusi bilan shunga o‘xshash tajribani o‘tkazgani matbuotda ma’lum qilingan. Shuningdek, Hawaii an Airlines va Finnair aviakompaniyalari ham  bir necha yil oldin shunday ishlarni amalga oshirgan.
Bunday chora-tadbirlardan ko‘zlangan asosiy maqsad hozirgi zamon sharoitlariga muvofiq samolyotning uchish og‘irligini to‘g‘ri hisoblashdan iborat: aksariyat hollarda uchuvchilar hali ham 20-30 yil oldin qabul qilingan va ancha eskirishga ulgurgan yo‘lovchi vazni ko‘rsatkichlaridan foydalanishadi. Ammo ikki yil oldinoq aviatsiya sanoati vakillari so‘nggi vaqtlarda bu ko‘rsatkichlar kamida 5-10% ga oshganidan ogohlantirishgan.
AQSHning aviatsiya federal boshqarmasi samolyotlar uchish og‘irligini hisoblashda yo‘lovchilar vazni uchun quyidagi ko‘rsatkichlardan foydalanishni tavsiya qiladi - katta yoshli erkaklar vazni o‘rtacha 88,4 kg, katta yoshli ayollarnikini esa 70,3 kg. Janubiy Koreyada esa bugungi kunda bu ko‘rsatkichlar kichikroq bo‘lib, mos ravishda 81 kg va 69 kg.ni tashkil qiladi.

Во исполнение действующего в Южной Корее правительственного постановления по определению стандартного веса пассажиров и провозимой ими ручной клади не реже чем один раз в пять лет, флагманская авиакомпания страны – Korean Air известила своих клиентов о том, что приступает к необходимому в таком случае исследованию в ближайшие дни.
Взвешивание будет осуществляться с 28 августа по 6 сентября на внутренних рейсах из аэропорта Кимпхо, а с 8 по 19 сентября - перед международными вылетами из сеульского Инчхона.
К авиакомпании Korean Air, по всей видимости, подключатся и другие местные перевозчики - Министерство земли, инфраструктуры и транспорта Республики Корея не готово полагаться на данные одной компании.
Пассажирам обещана полная конфиденциальность, тем не менее негативные отзывы со стороны их звучат. Отказаться, в принципе, можно - достаточно сообщить персоналу аэропорта о своем нежелании проходить процедуру. Лиц с избыточным весом успокаивают, что цены на билеты для них никто повышать не собирается.
В конце мая текущего года в заголовки СМИ попала Air New Zealand, проводившая подобный эксперимент по собственной инициативе. Несколькими годами ранее то же самое проделывали Hawaii an Airlines и Finnair.
Основная цель всех этих мероприятий - правильное вычисление взлетной массы самолетов в соответствии с современными реалиями: в большинстве случаев пилоты до сих пор используют устаревшие показатели веса пассажиров, принятые около 20-30 лет назад. В последнее время они увеличились минимум на 5-10%, утверждали представители авиаотрасли еще два года назад.
Федеральное управление гражданской авиации США рекомендует использовать при расчетах следующие параметры - 88,4 кг для взрослых мужчин и 70,3 кг для взрослых женщин. В Южной Корее на сегодняшний день средние величины меньше - 81 кг и 69 кг соответственно.