Tarixiy voqea: Hindiston fazoviy stansiyasi Oyga qo‘ndi
Hind tilidan "Oy kemasi" deb tarjima qilinadigan qurilma birmuncha vaqt Rossiya qurilmasi bilan birga Oy orbitasida bo‘lgan.
Hindiston missiyasi doirasida tarixda birinchi marta Yer tabiiy yo‘ldoshining kam o‘rganilgan janubiy qutbi yaqiniga qo‘nishga muvaffaq bo‘lindi. Olimlarning fikricha, bu hududda muzlagan suv va qimmatli elementlarning katta zahiralari bo‘lishi mumkin.
Avvalroq Rossiya Oyning ko‘rinmas tomoniga fazoviy qurilmani qo‘ndirgan tarixdagi birinchi davlat bo‘lish maqsadida yo‘ldosh tomon “Luna-25”ni uchirgan edi, biroq qurilma qo‘nish vaqtida halokatga uchradi. Shu sabab Hindiston bu borada yetakchilikni qo‘lga kiritdi.
Hindiston bosh vaziri Narendra Modi “Vikram”ning Oyga qo‘nishini “tarixiy kun” deb atadi.
Shu tariqa, Hindiston Oyga yumshoq qo‘nishni amalga oshirgan 4-davlatga aylandi. Avval bunga Sobiq ittifoq, AQSH va Xitoy erisha olgan.
Vikram Oyga uni o‘rganish uchun roverni yetkazadi. Qayd etilishicha, roverning vazni 26 kg.ni tashkil qiladi. Lunoxod Oydagi tektonik faollikni o‘rganish, uning sirtini tahlil qilish, ichiga "boqa olish" imkonini beradigan maxsus tizim bilan jihozlangan. Roverning missiyasi 14 kun davom etadi.
“Chandrayan-3” stansiyasi 14-iyul kuni Hindistonning eng katta va eng og‘ir raketasi LVM3 yordamida Oy tomon uchirilgandi.
Stansiyaning seriya raqamidan shuni bilsa bo‘ladiki, bu Hindistonning Oyni o‘rganish bo‘yicha uchinchi missiyasidir. “Chandrayan-1” kosmik zondi 2008-yilda Oy sirtini 3D formatda xaritalash uchun u tomon uchirilgan edi. 2019-yilda “Chandrayan-2” missiyasi doirasida qo‘nish modulini Oyga qo‘ndirish rejalashtirilgan edi, biroq qurilma bilan aloqa uzilib qolgan.
Nima uchun aynan janubiy qutb?
NASA mutaxassislarining ta’kidlashicha, Oyning janubiy qutbi ko‘plab sir-sinoatlarga boy, u yerda millionlab yillar davomida quyosh nuri tushmagan kraterlar mavjud va harorat -248 °C gacha tushishi mumkin.
Ammo janubiy qutbga qiziqishning asosiy sabablaridan biri – u yerda muz shaklida suv bo‘lishi mumkinligidir. Agar Oyda muz aniqlansa va uni olish mumkin bo‘lsa, bu kelajakda uning o‘zlashtirilishiga umid beradi, chunki suv nafaqat inson uchun zarur, balki undan raketa yoqilg‘isi sifatida (kislorod va vodorod atomlariga parchalagandan keyin) foydalanish mumkin.

23 августа посадочный модуль индийской станции "Чандраян-3" "Викрам" совершил мягкую посадку на Луне через три дня после крушения российского аппарата «Луна-25». Информацию подтвердила Индийская организация космических исследований (ISRO).
Индийский аппарат, название которого с индийского переводится как "Лунный корабль", некоторое время находился на окололунной орбите одновременно с российским аппаратом.
Индийской миссии впервые в истории удалось прилуниться вблизи малоизученного южного полюса спутника Земли. По мнению учёных, в этом районе могут содержаться крупные запасы замерзшей воды и ценных элементов.
Ранее Россия запустила «Луну-25» с целью оказаться первой в истории страной, приземлившей космический аппарат на обратную сторону спутника, но «Луна-25» разбилась и Индия взяла первенство.
Премьер-министр Нарендра Моди назвал посадку аппарата "историческим днём".
Таким образом, Индия вошла в элитный клуб космических держав, способных осуществлять мягкую посадку на поверхность Луны. Ранее эту возможность продемонстрировали СССР, США и Китай.
Vikram доставила на Луну ровер для изучения спутника. Отмечается, что вес посадочного модуля составляет 1,5 тонны, ровера — 26 кг. Луноход оснащен особой системой, которая позволит изучать тектоническую активность, анализировать поверхность спутника, а также «заглядывать» внутрь Луны. Миссия ровера продлится всего 14 суток.
С момента запуска 14 июля самой большой и тяжёлой индийской ракеты-носителя LVM3 с автоматической станцией "Чандраян-3" прошло 40 дней.
Как следует из порядкового номера корабля, это уже третья миссия индийской программы изучения естественного спутника Земли. Космический зонд "Чандраян-1" был запущен в 2008 году для составления трёхмерной карты поверхности Луны.
В 2019 году в рамках миссии "Чандраян-2" было запланировано прилунение посадочного модуля, но связь с аппаратом была потеряна.
Почему именно Южный полюс?
Как говорят специалисты НАСА, южный полюс Луны таит много загадок, там есть кратеры, куда солнечный свет не проникал миллиарды лет, а температура может опускаться до -248 °C.
Но одна из главных причин, по которым южный полюс представляет интерес — это возможное наличие воды в виде льда. Если окажется, что на спутнике есть лед, и его можно добывать, то это даст надежду на колонизацию Луны в будущем, потому что вода необходима не только для жизнедеятельности человека, но и может быть использована (после расщепления на атомы кислорода и водорода) в качестве ракетного топлива.