Hindistonning nomi o‘zgartirilishi mumkin
Hindiston ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, mamlakat bosh vaziri Narendra Modi boshchiligidagi hukumat parlamentning 18–22-sentabr kunlari bo‘lib o‘tadigan navbatdan tashqari sessiyasiga mamlakat nomini Bharat deb o‘zgartirish to‘g‘risidagi rezolutsiyani ko‘rib chiqish uchun kiritishi mumkin.
«Bxaratiya djanata parti» partiyasi yetakchilari mamlakat nomini Bharat deb o‘zgartirishni qo‘llab-quvvatlashmoqda.
"Britaniyaliklar Bharat nomini Hindistonga o‘zgartirdilar. Konstitutsiyaning 1-bandida shunday deyilgan: "Hindiston, ya’ni Bharat". Mamlakatimiz ming yillar davomida Bharat nomi bilan ma’lum bo‘lgan. Bu mamlakatning qadimgi sanskrit matnlarida uchraydigan qadimiy nomi. “India” nomi mustamlakachilik vaqtida berilgan va shu sababli qullik ramzi hisoblanadi”, deb aytgan partiyadan deputat Rajya Sabha Naresh Bansal.
Ushbu ma’lumotni Hindiston prezidenti tomonidan G20 mamlakatlari rahbarlariga yuborilgan kechki ovqatga taklifnoma ham qisman tasdiqlaydi. Taklifnomada Hindiston prezidenti Bharat prezidenti deb ko‘rsatilgan. G20'ning navbatdagi sammiti sentabr oyi boshida Nyu-Dehlida bo‘lib o‘tadi.
Hindistonning Bharat deb yuritilishi Hindistonning amaldagi konstitutsiyasida ham uchraydi. Unda "Hindiston Bxarat deganidir" deb yozilgan. Bharat Hindistonning hindchadagi rasmiy nomi. U qadimgi hind qiroli Bharatning sanskrit nomidan kelib chiqqan bo‘lib, uning tarixi mashhur hind dostoni «Mahobharat»da bayon etilgan.
"Hindiston" so‘zi mamlakatga shimoli-g‘arbiy tomondan kirib kelgan yevropaliklar ko‘rgan Hind (Ind) daryosi nomidan kelib chiqqan. Hindlarning o‘zlari bu daryoni Sindhu deb atashadi.
Avvalroq Hindistonda bir nechta shaharga tarixiy nomlari qaytarilgan. 1995-yilda Bombey Mumbayga, 1996-yilda Madras Chennayga, 2001-yilda Kalkutta Kolkataga, 2014-yilda esa Allohobod Prayagraj deb qayta nomlangan.

По данным индийских СМИ, во главе с премьер-министром Нарендра Моди правительство Индии может внести резолюцию на специальной сессии парламента, которая пройдет с 18 по 22 сентября, о переименовании страны в Бхарат.
В таком случае международное название страны Республика Индия может измениться на Бхарат.
В поддержку переименования страны выступили лидеры партии «Бхаратия джаната парти».
«Британцы изменили название Бхарата на Индию. В соответствии со ст. 1 Конституции говорится: «Индия, то есть Бхарат». Наша страна была известна под названием «Бхарат» на протяжении тысячелетий... Это древнее название этой страны, которое встречается в древних санскритских текстах. Название «Индия» было дано колониальным правлением и, таким образом, является символом рабства», — высказался депутат от партии Раджья Сабха Нареш Бансал.
Эта информацию частично подтверждается официальным приглашением на ужин лидерам стран G20 (саммит пройдет в начале сентября в Нью-Дели), которые были отправлены от имени президента Бхарата (президента Индии).
Упоминание "Бхарата" как названия страны встречается в действующей конституции Индии. В ней говорится, что "Индия, то же самое, что Бхарат ". Бхарат - официальное название Индии на языке хинди. Оно произошло от санскритского имени древнеиндийского царя Бхарата, история которого была описана в знаменитом индийском эпосе "Махабхарат".
Слово «Индия» происходит от названия реки Инд, которую видели попадавшие в страну с северо-запада европейцы. Сами индийцы называют эту реку Синдху.
В Индии не единичны случаи, когда городам возвращали прежние исторические названия. Бомбей был переименован в Мумбаи в 1995 году, Мадрас в Ченнаи в 1996-м, а в 2001 году переименовали Калькутту в Колкату, в 2014 году — Аллахабад в Праяградж.