"Eris": koronavirusning butun dunyo bo‘ylab tez tarqalayotgan yangi shtammi haqida nimalar ma’lum?
Koronavirus pandemiyasi rasman tugagan deb e’lon qilinganiga qaramay, virus butun dunyo bo‘ylab tarqalishda davom etmoqda. Virusning mutatsiyaga uchragan yangi shtammlari paydo bo‘lishi tufayli kasallikning yangi holatlari soni ortib bormoqda.
Jumladan, 2023-yil boshida COVID-19'ning birinchi marta aniqlangan EG.5 subvarianti bilan kasallanish holatlari Yevropada tobora ko‘proq uchramoqda. Bu shtamm juda yuqumli bo‘lib, immunitetdan qochish xususiyatiga ega.
Kanadalik genom bo‘yicha biolog Rayan Gregori yangi shtammga mitti sayyora sharafiga “Eris” (Erida) nomini berdi. Bundan tashqari, qadimgi yunon nifoq ma’budasi ham shunday nomlangan.
EG.5 shtammi o‘zidan nimani aks ettiradi?
EG.5 omikron shtammining yangi variantidir.
Dunyoda u bilan kasallanish holatlari soni iyun oxiridagi 7,6 foizdan iyul oxirida 17,4 foizgacha oshdi. Shuning uchun Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti uni kuzatuv ostiga olgan.
Biroq, tashkilot ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu mutatsiya bilan bog‘liq xavf uning avval aylanib yurgan variantlarga o‘xshashligi sababli kichikdir. Shu bilan birga, JSST EG.5 ba’zi davlatlarda yoki hatto butun dunyoda dominantga aylanib, COVID-19 holatlari ko‘payishiga olib kelishi mumkinligidan ogohlantirgan.
Edinburg universitetining epidemiologiya bo‘yicha professori Roulend Kao “yangi shtamm avvalgilaridan aniq bir ustunlikka egaligini " aytgan.
Biroq, uning ta’kidlashicha, vaziyat 2021-yilda omikroning ilk versiyasi butun dunyo bo‘ylab tez tarqala boshlagandagidek “ fojiali emas ”.
EG.5 bilan kasallanish belgilari qanday va u boshqa variantlardagiga qaraganda og‘irroq kechadimi?
Jons Xopkins universiteti molekular mikrobiologiya va immunologiya kafedrasi professori Endryu Pekoshning so‘zlariga ko‘ra, EG.5 bilan kasallanish belgilari deyarli boshqa variantlar bilan bir xil.
Ularga isitma, yo‘tal, charchoq, burun oqishi, bosh va mushak og‘rig‘i kiradi. U shamollash, gripp yoki pnevmoniya kabi his etilishi mumkin.
Oksford universitetining infeksiyalarni va immunitetni o‘rganish kafedrasi professori Endryu Pollardning aytishicha, omikron va uning subvariantlari bilan kasallanish virusning oldingi shtammlariga qaraganda kamroq og‘ir kechishi haqida dalillar mavjud.
Biroq, uning so‘zlariga ko‘ra, "aholida virusga immunitet shakllangani va u kasalliklarning og‘ir shakllaridan himoya qilishi sababli yangi shtamm haqida aniq xulosa chiqarish mushkul".
Ta’kidlanishicha, ba’zi boshqa variantlardan farqli o‘laroq, “Eris” vaksina olingandan yoki COVID-19 bilan kasallangandan keyin tanada ishlab chiqarilgan antitanalardan qochish xususiyatiga ega.
Yangi shtammning tarqalish darajasi qanday?
Yangi shtamm hozirda Hindiston va Buyuk Britaniyadan tashqari, 51 ta davlatda aniqlangan. Bu davlatlar orasida Yevropa va Osiyoning boshqa bir qator davlatlari, jumladan, Xitoy, Yaponiya va Janubiy Koreya bor, hozirda kasallanishlar soni Shimoliy Amerikada ham ortib bormoqda.
"EG.5 tarqalayotgan bir qator davlatlarda kasallanish holatlari va kasalxonaga yotqizishlar soni ko‘paygan. Garchi kasallikning boshqa shtammlarga qaraganda og‘irroq ekanligi haqida hech qanday dalil yo‘q", deb ta’kidlangan JSSTda.
COVID'ning yangi mutatsiyalaridan qo‘rqish kerakmi?
"Vaksinalar va tabiiy immunitetning rivojlanishi tufayli vaziyat asta-sekin tartibga solinadi ... Ammo tinchlanishga hali erta", deb aytgan Kao.
COVID-19 vaksinalari hozirda EG.5 ga o‘xshash Omicron XBB variantlariga moslashtirilmoqda.
Pollardning ta’kidlashicha, vaksinalar COVID-19'ning barcha turlari bilan og‘ir kasalliklanishdan hamon a’lo darajada himoyalaydi.
Mutaxassisning qo‘shimcha qilishicha, buster (kuchaytiruvchi) dozalar aholining zaif qatlamlari uchun infeksiya xavfini kamaytiradi va ehtimol, mavjud vaksinalar yangi variantdan ham himoyalaydi.
Olimlar tadqiqotlarni davom ettirar ekan, yana yangi shtammlar aniqlanadi. O‘tgan haftada mutaxassislar Daniya va Isroilda virusning yangi variantini aniqlashgan. Ushbu shtamm tutashish oqsilida ko‘proq mutatsiyalarga ega.
JSST matbuot kotibi Van Kerkovening ta’kidlashicha, COVID-19 barcha davlatlarda aylanib yuripti va mutatsiyaga uchramoqda.
"Bu davom etadi va biz bunga tayyor bo‘lmog‘imiz lozim", deb aytgan JSST vakili va davlatlarni paydo bo‘layotgan yangi shtammlarni tadqiq qilishda hamkorlik qilishga chaqirgan.

Несмотря на то, что пандемию коронавируса официально объявили закончившейся, вирус продолжает распространяться. Число новых случаев заболевания увеличивается из-за появления мутировавших штаммов вируса.
Новый подвариант COVID-19 под названием EG.5, впервые выявленный в начале этого года, всё чаще встречается в Европе. Он отличается высокой заразностью и способностью уходить от иммунитета.
Канадский геномный биолог Райан Грегори присвоил новому штамму неофициальное название Eris («Эрида») в честь карликовой планеты. Также такое имя носит древнегреческая богиня раздора.
Что представляет собой новый вариант EG.5?
EG.5 - это разновидность омикрон-штамма коронавируса.
Частота его выявления в мире выросла с 7,6% случаев заболевания в конце июня до 17,4% в конце июля. Именно поэтому ВОЗ присвоила ему статус "находящегося под наблюдением".
Однако, по мнению организации, риск для здоровья населения, связанный с этой мутацией, невелик из-за её схожести с ранее циркулировавшими вариантами. Тем не менее, там предупредили, что EG.5 может стать доминирующим в некоторых странах или даже в глобальном масштабе, вызвав рост числа случаев заболевания COVID-19.
"Он явно имеет какое-то преимущество перед другими штаммами", - объясняет Роуланд Као, профессор эпидемиологии Эдинбургского университета.
Он уточнил, что ситуация "не столь драматична", как это было в 2021 году, когда первый вариант омикрона начал резко распространяться по миру.
Какие симптомы у EG.5 и тяжелее ли он в сравнении с другими вариантами?
По словам Эндрю Пекоша, профессора кафедры молекулярной микробиологии и иммунологии Университета Джона Хопкинса, симптомы EG.5 почти такие же, как и у других вариантов.
Они включают лихорадку, кашель и усталость, а также насморк, головную и мышечную боль. По ощущениям это может напоминать простуду, грипп или пневмонию.
Как сообщил Эндрю Поллард, профессор кафедры изучения инфекций и иммунитета Оксфордского университета, есть некоторые свидетельства того, что омикрон и его субварианты даже менее тяжелы, чем более ранние штаммы вируса.
Однако, по его словам, "сложно делать выводы, поскольку у населения выработан иммунитет, он защищает от тяжелых форм заболеваний".
Отмечается то, что в отличие от некоторых других вариантов у “Эриса” есть способность ускользать от антител, вырабатываемых вакцинами или после перенесенного ранее COVID-19.
Каковы масштабы распространения?
Сейчас заразившиеся новым штаммом выявлены в 51 государстве, помимо Индии и Великобритании. Это ряд стран Европы и Азии, в том числе в Китае, Японии и Южной Корее, а теперь число заражений растёт и в Северной Америке.
"В ряде стран, где распространяется EG.5, отмечается увеличение числа случаев заболевания и госпитализаций. Хотя доказательств того, что болезнь протекает тяжелее, чем при других штаммах, нет", - подчеркнули в ВОЗ.
Следует ли бояться новых мутаций COVID?
"Постепенно всё устаканится, благодаря вакцинам и выработке естественного иммунитета... Но успокаиваться ещё слишком рано", - сказал Као.
В настоящее время вакцины COVID-19 адаптируются к вариантам Omicron XBB, которые схожи с EG.5.
"Вакцины по-прежнему обеспечивают отличную защиту от тяжелых форм заболеваний всеми вариантами COVID-19", - говорит Поллард из Оксфордского университета.
Бустерные дозы снижают риск заражения тех людей, которых относят уязвимой категории населения, добавляет он. "Существующие вакцины, вероятно, обеспечивают определенную защиту и от нового варианта", - продолжил исследователь.
По мере того как страны будут продолжать секвенирование, будут появляться новые штаммы. На этой неделе эксперты указали на еще один вариант, который, как сообщается, обнаружили в Дании и Израиле и содержит больше мутаций в спайковом белке.
Представитель ВОЗ Ван Керкове отметил, что COVID-19 циркулирует и мутирует во всех странах.
"Это будет продолжаться, и мы должны быть к этому готовы", - сказала она, призвав страны сотрудничать в исследовании вновь появляющихся штаммов.