CNBC hisob-kitoblariga ko‘ra, bozordagi debyutdan keyin kompaniya narxi 85 milliard dollarga yetgan. Avvalroq kompaniya 23 milliard dollarga baholanayotgan edi.
Shu tariqa, Vetnam kompaniyasining bozor narxi BMW, Volkswagen, Ford va GM kabi dunyo avtogigantlari narxidan o‘tib ketdi.
Oxirgi ma’lumotlarga ko‘ra, BMW va Volkswagen narxi taxminan 69 milliard dollar, Ford'niki 48 milliard dollar va GM'niki 46 milliard dollarni tashkil qiladi.
Bozor kapitallashuvi bo‘yicha AQSHning elektrokarlar ishlab chiqaruvchi Tesla kompaniyasi hamon 739 milliard dollarlik qiymat bilan dunyodagi eng yirik avtomobil ishlab chiqaruvchisi bo‘lib turibdi, uning xitoylik raqobatchisi BYD esa 93 milliard dollarlik narx bilan 4-o‘rinni egallamoqda.
VinFast Vetnamning Vingroup konglomeratining avtomobil bo‘limi bo‘lib, 2017-yilda tashkil etilgan.
Kompaniya AQSHda kengayishda qiyinchiliklarga duch keldi, jumladan, u dasturiy ta’minotdagi muammo sababli birinchi amerikalik mijozlariga avtomobillarni yetkazib berishda kechikdi.
VinFast bevosita raqobatchilari bo‘lgan Tesla va BYD hamda boshqa kompaniyalar bilan AQSH bozorida raqobatlashish uchun Shimoliy Karolinada zavod qurmoqda. Kompaniya yangi korxona birinchi bosqichda yiliga 150 mingtagacha avtomobil ishlab chiqara olishi mumkinligini aytdi.
Zavod rejalashtirilganidan bir yil kechroq, ya’ni 2025-yilda ishga tushishi kutilmoqda.
VinFast AQSHning raqobat kuchli bo‘lgan bozorida yirik o‘yinchilar bilan qanday raqobatlashishni rejalashtirayotgani haqidagi savolga javoban, kompaniyada ushbu bozorda har bir ishlab chiqaruvchi uchun yetarlicha ulush borligi aytilgan.
“Butun dunyo, jumladan, AQSH ichki yonuv dvigatelli mashinalardan elektr transport vositalariga o‘tayotgan hozirgi sharoitda hamma uchun joy yetadi”, deyilgan kompaniyada.

Вьетнамский производитель электромобилей VinFast теперь стоит больше, чем BMW и GM
15 августа вьетнамский производитель электромобилей VinFast зарегистрировался на Nasdaq после завершения слияния с зарегистрированной в США специализированной компанией по приобретению Black Spade Acquisition.
По подсчетам CNBC, после дебюта на рынке VinFast в настоящее время стоит 85 миллиардов долларов. Компания ранее оценивалось 23 миллиарда долларов.
Таким образом, стоимость компании из Вьетнама стала больше стоимости таких автогигантов, как BMW, Volkswagen, Ford и GM.
По последним данным, BMW и Volkswagen стоят около 69 миллиардов долларов, Ford — 48 миллиардов долларов, а GM — 46 миллиардов долларов.
По рыночной капитализации американская компания Tesla по-прежнему является крупнейшим автопроизводителем в мире с капиталом в 739 миллиардов долларов, а китайский конкурент BYD занимает четвертое место с оценкой в ​​93 миллиарда долларов.
VinFast — автомобильное подразделение вьетнамского конгломерата Vingroup, основанное в 2017 году.
Расширение VinFast в США столкнулось с препятствиями, в том числе с задержкой поставок своим первым клиентам из-за проблемы с программным обеспечением.
VinFast строит завод в Северной Каролине, чтобы конкурировать с производителями электромобилей Tesla и BYD на рынке США, а также с традиционными автопроизводителями, которые все больше внимания уделяют гибридам и электромобилям. Автопроизводитель заявил, что на первом этапе предприятие может производить до 150 000 автомобилей в год.
Ожидается, что завод начнет работу в 2025 году — на год позже запланированного.
В ответ на то, как VinFast планирует конкурировать с крупными игроками на таком конкурентном рынке как США, в компании ответили, что для каждого игрока достаточно доли рынка.
«Поскольку весь мир и США, в частности, переходят с двигателей внутреннего сгорания на электромобили, места хватит всем», сказали в компании.